جایگزین های مفید برای تخم مرغ در رژیم غذایی

به گزارش کی آنلاین، ممکن است افراد از رژیم غذایی خاصی پیروی نمایند مثلا وگن باشند لذا نمی توانند از محصوتخم مرغلات لبنی، گوشت، تخم مرغ و یا سایر موادغذایی که منشاء حیوانی داشته باشند استفاده نمایند.

جایگزین های مفید برای تخم مرغ در رژیم غذایی

تخم مرغ یکی از مقوی و کامل ترین غذا ها در سراسر جهان است، این غذای محبوب جایگاه ویژه ای در بین مردم باز نموده است.

بعلاوه یکی از مواد اصلی سازنده کیک و شیرینی محسوب می گردد ؛ از این رو می توان به کاربرد های گسترده آن پی برد. به دلایلی که ممکن است فرد تخم مرغ را از رژیم غذایی خود حذف کند در ادامه اشاره شده:

آلرژی به تخم مرغ: شاید جالب باشد بدانید؛ تخم مرغ دومین غذای آلرژی زا بین نوزادان و بچه ها خردسال محسوب می گردد.

رژیم غذایی گیاهی یا وگن: ممکن است افراد از رژیم غذایی خاصی پیروی نمایند مثلا وگن باشند لذا نمی توانند از محصوتخم مرغلات لبنی، گوشت، تخم مرغ و یا سایر موادغذایی که منشاء حیوانی داشته باشند استفاده نمایند.

عدم تمایل به مصرف تخم مرغ: گاهی افراد به طور کلی این سبک زندگی را انتخاب نموده اند و با این روش راحت هستند.

جایگزین مفید تخم مرغ در رژیم غذایی

تخم کتان: یکی از محبوب ترین جایگزین هادر رژیم غذایی وگان تخم کتان است، در صورتی وجود تخم مرغ در دستور پخت وجود دارد؛ کافی است به ازای هر تخم مرغ سه قاشق غذاخوری تخم کتان آسیاب شده همراه با آب اضافه کنید.

برای رسیدن به غلظت مناسب این ماده ضروری است قبل از مصرف به مدت پنح دقیقه به آن استراحت دهید، در این صورت می بینید که به غلظت شبیه به تخم مرغ رسیده اید. حالت ژله ای تخم کتان می تواند جایگزین مناسبی برای چسبندگی که غذا هایی مانند کیک، کوکو و کوکی احتیاج دارند، باشد و این خاصیت به دلیل فیبر موجود در این دانه هااست که به آن موسیلاژ گفته می گردد.

از طرفی دیگر تخم کتان فواید فوق العاده ای دارد که سبب می گردد به عنوان یک جایگرین مناسب برای تخم مرغ باشد از این رو در پخت و پز از آن استفاده زیادی می گردد. در ادامه به خواص تخم کتان اشاره می گردد:

بهبود شرایط گوارشی و یاری به هضم غذا

ایجاد پوست صاف، درخشان و شفاف

کاهش مقدار کلسترول خون

آنتی اکسیدان فراوان

منبعی گیاهی مفید برای اسید چرب امگا 3

لوبیا: در افرادی که از رژیم غذایی گیاهی پیروی می نمایند استفاده از لوبیا می تواند بسیار یاری نماینده باشد، این ماده غذایی سرشار از پروتئین و فیبر است به طوری که یک فنجان لوبیا می تواند 12 گرم پروتئین را برای بدن تامین کند. استفاده از لوبیا به جای تخم مرغ می تواند به سادگی احتیاج بدن به پروئین را فراهم کند.

در صورتی که یک شب لوبیا ها را در آب بخیسانید و سپس بدون روغن سرخ کنید؛ می توانید مقدار کالری آن را کاهش دهید، بعلاوه می توانید لوبیا را در کنار سالاد همراه با اسفناج یا برنج بهره ببرید، استفاده از لوبیا در سوپ می تواند غلطت آن را افزایش دهد.

سس سیب: پوره ای را که از سیب تهیه می گردد سس سیب می گویند، این سس می تواند با طعم دهنده هایی مانند دارچین شیرین یا جوز هندی مزه بهتری داشته باشد.

در صورت استفاده از یک چهارم فنجان معادل 65 گرم می تواند جایگزین یک تخم مرغ باشد. استفاده از سس سیب شیرین نشده بهتر است، اما اگر می خواهید از نوع شیرین شده آن بهره ببرید بهتر است میزان کربوهیدرات را در برنامه غذایی با دستور پختتان کاهش دهید.

دانه چیا: دستور مصرف دانه چیا به عنوان جایگزین تخم مرغ مانند تخم کتان است. اگر دانه چیا را با سه قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید و پنح دقیقه زمان دهید به غلظت مناسبی خواهید رسید. البته دانه چیا نسبت به تخم کتان چسبندگی بیشتری ایجاد می نماید؛ بنابراین استفاده از دانه چیا برای غذا ها و دسر هایی که باید از تخم مرغ استفاده گردد برای ایجاد چسبندگی گزینه بهتری است. از جمله خواص دانه چیا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

کاهش وزن و لاغری

منبعی سرشار از پروتئین و کلسیم

کاهش قندخون و در نتیجه بهبود دیابت نوع 2

بهبود شرایط گوارشی با کاهش نفخ

پودر اروروت: اروروت نوعی گیاه سرشار از نشاسته است که همراه با غده زیر زمینی رشد می نماید، نشاسته ای که از ریشه های این گیاه استخراج می گردد به شکل یک پودر خشک شده (نشاسته یا آرد) ایجاد می گردد.

در شیرینی پزی، آشپزی و انواع محصولات شخصی و خانگی می توان از این پودر به عنوان جایگزین تخم مرغ استفاده کرد. برای معادل سازی یک تخم مرغ در برنامه غذایی به وسیله پودر اروروت می توان از مخلوط 2 قاشق غذاخوری پودر اروروت و 3 قاشق غذاخوری آب استفاده کرد.

موز له شده: یکی از جایگزین های محبوب برای تخم مرغ، موز است، اما نکته ای که در این رابطه وجود دارد این است که در فرآیند پخت و پز ممکن است موز طعم ملایمی داشته باشد. استفاده از سایر میوه های تصفیه شده از قبیل کدو تنبل و آووکادو نیز می توانند جایگزین مناسبی باشند و ممکن است به مقدار کافی بر طعم یا عطر تاثیر نگذارند.

استفاده از یک چهارم فنجان یا 65 گرم از هر میوه ای می توانید معادل با یک تخم مرغ باشد. در کیک ها، کلوچه ها، براونی هاو نان های سریع این جایگزینی پاسخ بهتری می دهد.

پوره موز می تواند جایگزین خوبی برای تخم مرغ باشد، اما به دلیل طعم شیرینی که دارد بهتر است در غذا هایی که طعم شیرینی دارند مانند شیرمال یا کیک استفاده گردد. در صورتی که فرد از رژیم غذایی وگان پیروی می نماید موز له شده برای پختن کیک شکلاتی می تواند برترین انتخاب باشد.

در شیرینی ها یا کوکی های موز علاوه بر شیرین نمایندگی می تواند خاصیت چسبندگی نیز ایجاد کند بنابراین می تواند جایگزین خوبی برای تخم مرغ باشد. از جمله خواص موز می توان به موارد زیر اشاره نمود:

بهبود شرایط سیستم گوارشی

جلوگیری از کم خونی

غلبه بر افسردگی، زیرا دارای تریپتوفان است که می تواند به سروتونین تبدیل گردد.

توفو ابریشمی: از برترین جایگزین های تخم مرغ برای افرادی که رژیم غذایی وگان دارند توفو است. توفو در بسیاری از غذا های گیاهی استفاده می گردد، استفاده از ترکیب بکینگ پودر یا جوش شیرین همراه با توفو ابریشمی که یکی از انوع توفو است می تواند نتیجه بهتری به همراه داشته باشد.

توفو ابریشمی می تواند جایگزین مناسبی برای تخم مرغ باشد زمانی که می خواهید چیز کیک، انواع پودینگ گیاهی یا پای خامه ای درست کنید، برای کسانی که از رژیم غذایی وگان پیروی می نمایند هنگام تهیه وعده های نام برده شده باید از شیر های گیاهی به جای شیر لبنی استفاده نمایند. باید توجه داشت توفوی معمولی که حالت سفتی دارد نمی تواند نتیجه پخت را چندان مطلوب کند و باید از توفو ابریشمی استفاده کرد.

کره آجیلی: استفاده از کره های آجیلی از جمله کره بادام زمینی، کاشو یا کره بادام شیرین می تواند به عنوان یک جایگزین مناسب برای تخم مرغ در بیشتر دستورات پخت استفاده گردد.

برای معادل سازی تخم مرغ با کره آجیلی می توان از 3 قاشق غذاخوری یا 60 گرم از کره به عنوان یک عدد تخم مرغ استفاده کرد. از آنجایی که کره می تواند بر طعم نهایی محصول شما تاثیر بگذارد بهتر است برای تهیه براونی، پنکیک و کلوچه از آن استفاده کرد. استفاده از کره آجیلی کرمی بهتر است، زیرا نمونه ترد آن نمی تواند مواد را به خوبی با هم مخلوط کند.

پودر کدو حلوایی: یکی دیگر از گزینه های عالی به عنوان جایگزین تخم مرغ پودر کدو حلوایی است، در صورتی که قصد دارید نان تهیه کنید می توانید از پودر کدو حلوایی به عنوان تحم مرغ بهره ببرید. این ماده به دلیل شیرینی و چربی که دارد به عنوان یکی از اجزای شیرینی استفاده می گردد.

استفاده از پودر کدوحلوایی علاوه بر خاصیت چسبندگی می تواند از خشک شدن شیرینی هانیز جلوگیری کند. هنگامی که زمان طبخ طولانی تر باشد استفاده از این پودر می تواند گزینه مناسب تری باشد. علاوه بر تمام موراد ذکر شده کدو حلوایی یک ماده غذایی مقوی است که در ادامه به خواص آن اشاره می کنیم:

منبع خوبی از ویتامین آ جهت جوان سازی پوست

منبع آنتی اکسیدان

محافظت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش

کاهش دادن استرس و اضطراب

درمان مسائل گوارشی از جمله یبوست

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 30 آذر 1401 بروزرسانی: 30 آذر 1401 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 2180

به "جایگزین های مفید برای تخم مرغ در رژیم غذایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایگزین های مفید برای تخم مرغ در رژیم غذایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید