تصمیم کارمندان سفارت آمریکا برای خروج از خاک چین

به گزارش کی آنلاین، تدابیر شدید کرونایی دولت چین در آستانه بازی های المپیک باعث ناراحتی شدید کارکنان سفارت آمریکا شده، تا حدی که بعضی از آنها در پی خروج از چین هستند.

تصمیم کارمندان سفارت آمریکا برای خروج از خاک چین

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، این روزها اخبار نه چندان خوبی از شرایط کرونایی در شرق آسیا به گوش میرسد. چین یکی از کشورهای بزرگ در این منطقه است که با سیاست های سرسختانه خود به خوبی توانست آمار مبتلایان به این ویروس را کنترل کند. برگزاری بازی های المپیک و نگرانی از شیوع دوباره این ویروس در کشوری که بیش از 1.4 میلیارد نفر جمعیت را در خود جای داده فرصتی برای اشتباه باقی نمی گذارد. به همین دلایل است که دولت پکن تصمیم دارد بازی های المپیک پکن را بدون حاشیه کرونایی خاصی برگزار نموده و در نهایت عملکرد خود را به رخ رقیب اصلی خود، ایالات متحده بکشاند.

به گزارش رویترز، وزارت خارجه آمریکا درحال آنالیز صدور مجوز خروج دیپلمات های آمریکایی و خانواده های کارکنانی در چین است که به علت نگرانی از شیوع کرونا قصد خروج از این کشور را دارند. به نظر می رسد درخواست های دولت آمریکا از چین برای اتخاذ تدابیر کنترلی خاص به منظور جلوگیری از شیوع کرونا نتیجه بخش نبوده و دولت پکن پروتکل های مد نظر خود را پیگیری می نماید.

دو منبع مطلع اعلام کردند که سفارت آمریکا روز دوشنبه و پس از تشدید بعضی محدودیت های کرونایی از طرف دولت چین و پیش از شروع بازی های المپیک درخواستی را به واشنگتن دراین باره ارسال کرد. گفته می گردد کارکنان سفارت آمریکا به علت ناتوانی دولت این کشور در متقاعد کردن مقامات چینی برای استثنا قائل شدن نیروهای سفارت از رعایت قوانین کرونایی به شدت ناراحت هستند.

در نظرسنجی داخلی اجرا شده در سفارت آمریکا در چین 25 درصد از کارکنان و خانواده هایشان گزینه خروج از چین در اسرع وقت را انتخاب نموده اند.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین نیز در کنفرانس خبری امروز خود نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و از احتمال خروج دیپلمات های آمریکایی از این کشور به علت تدابیر کرونایی ابراز ناراحتی کرد.

ژائو تاکید نمود که تدابیر کنترلی دولت چین مطابق با کنوانسیون روابط دیپلماتیک وین و کنوانسیون روابط کنسولی وین است.

سخنگوی وزارت خارجه چین در این باره گفت: چین بدون شک امن ترین کشور در حال حاضر در دنیاست و خروج از امن ترین مکان صرفا باعث افزایش ریسک ابتلا در بین پرسنل آمریکایی خواهد شد. منطق تصمیمات طرف آمریکایی غیرقابل درک بوده و توجیه آن سخت است.

طبق پیش بینی آمریکا از هر فرصتی برای تحت فشار قرار دادن چین پیش از شروع بازی های المپیک پکن استفاده نموده تا به نوعی وجهه این رویداد ورزشی را تحت تاثیر قرار دهد؛ رویدادی که برای افزایش نفوذ دیپلماسی مد نظر چین در عرصه بین الملل اهمیت زیادی دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1401 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 2040

به "تصمیم کارمندان سفارت آمریکا برای خروج از خاک چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیم کارمندان سفارت آمریکا برای خروج از خاک چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید