با یک چرت عصرگاهی ساده عمر خود را طولانی کنید!

به گزارش کانلاین، روزیاتو/ زدن چرت عصرگاهی روشی بود که کارگران اسپانیایی در ساعتی از روز که خورشید به داغ ترین حالت خود می رسید از آن برای در کردن خستگی خود استفاده می کردند. هر چه می گذرد کشورهای بیشتری به در نظر دریافت یک زمان رسمی برای چرت عصرگاهی نیروهای کار خود روی می آورند.

با یک چرت عصرگاهی ساده عمر خود را طولانی کنید!

به تازگی پژوهشی در نشریه پزشکی BMJ درباره تأثیر چرت زدن بر سلامت منتشر شده است.

این گروه تحقیقاتی تصمیم دریافتد به بررسی رابطه میان تناوب چرت زدن، متوسط مدت زمان چرت زدن و ریسک بروز بیماری های قلبی عروقی کشنده و غیر کشنده بپردازند.

بیماری های قلبی عروقی ای که در این پژوهش مورد بررسی قرار دریافتد حمله های قلبی، سکته مغزی یا نارسایی قلبی بودند.

در این تحقیق 3،462 شرکت کننده 35 تا 75 سال وجود داشت که به طور تصادفی از مردم شهر لوزان ِ سوییس انتخاب شده بودند.

چکاپ اول شرکت کنندگان در حد فاصل سال های 2009 تا 2012 صورت گرفت. در همین زمان الگوهای چرت زدن آن ها طی هفته های گذشته هم ثبت شد.

بعد از آن، شرایط سلامت آن ها در مدتی به طور متوسط 5 سال تحت نظر قرار گرفت.

در سال 2014، بیشتر از نیمی از شرکت کنندگان (58 درصد) بیان کردند که طی هفته های گذشته اصلاً چرت نزده بودند.

در همان بازه زمانی، تقریباً از هر 5 شرکت کننده یکی (19 درصد) اظهار کرده بود که یک تا دو بار چرت زده بودند.

تقریباً از هر 10 شرکت کننده یکی (12 درصد) اعلام کرده بود که 3 تا 5 بار چرت زده بود و 11 درصد هم گفته بودند که تقریباً هر روز چرت زده بودند.

کسانی که زیاد چرت می زدند (آن هایی که 3 تا 5 بار در هفته چرت می زدند) اغلب سن بالاتری داشتند، مرد، سیگاری و دارای وزن بالاتری بودند و شب ها خواب طولانی تری داشتند.

این گروه در عین حال خواب آلودگی بیشتری در طول روز احساس کرده و مشکل وقفه تنفسی در خواب را به شکل شدیدتری تجربه می کردند.

وقفه تنفسی در خواب زمانی رخ می دهد که دیواره های حلق در حین خواب سست و باریک می شوند، مسأله ای که تنفس طبیعی را مختل می کند.

در طول دوره 5 ساله ای که شرکت کنندگان پژوهش تحت نظر بودند، 155 مورد قلبی عروقی کشنده و غیر کشنده در میان آن ها رخ داد.

جالب آنکه ریسک حمله قلبی، سکته مغزی یا نارسایی قلبی در کسانی که فقط یک یا دو بار در هفته چرت می زدند، در مقایسه با آن هایی که اصلاً چرت نمی زدند 48 درصد کمتر بود.

این ارتباط بدون در نظر دریافت عوامل دیگری همچون سن، مدت زمان خواب شبانه و بالا بودن فشار خون یا کلسترول وجود داشت.

به علاوه در مواردی که ریسک بروز مسائل قلبی عروقی با در نظر دریافت عوامل مؤثری همچون مصرف سیگار بالا بود، محققان شاهد آن بودند که این ریسک در افرادی با این شرایط که زیاد چرت می زدند با کاهش زیادی همراه بود.

طول مدت چرت - از 5 دقیقه تا یک ساعت - هیچ اثری روی ارتباط چرت زدن با بروز بیماری های قلبی عروقی نداشت.

از آنجایی که این تحقیق یک پژوهش مشاهده ای بود، اطلاعات مربوط به الگوهای چرت زدن و خواب بر اساس اظهارات شخصی افراد به دست آمد.

این تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسیدند که پژوهش درباره چرت زدن گرچه با چالش هایی همراه است اما یافته های این حوزه به طور قطع اهمیت زیادی برای سلامت جامعه دارد.

این پژوهشگران می گویند تعداد سؤال هایی که در رابطه با این مقوله وجود دارد بیشتر از جواب هایی است که تا به حال برای آن یافت شده اما وقتش رسیده به نقش مهم چرت زدن در سلامت قلب پرداخته شود.

کارشناسان مدعی هستند چرت زدن می تواند فواید مختلفی داشته باشد از جمله تمدد اعصاب، کاهش خستگی، افزایش هوشیاری، بهبود خلق و خو و تقویت حافظه.

با این حال کارشناسان توصیه می کنند بیشتر از 20 دقیقه و از بعد از ساعت 3 بعد از ظهر چرت نزنید تا برنامه خواب شبانه تان به هم نریزد.

منبع: همگردی
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1158

به "با یک چرت عصرگاهی ساده عمر خود را طولانی کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با یک چرت عصرگاهی ساده عمر خود را طولانی کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید