اسکناس 10 هزار تومانی جدید چاپ شد

به گزارش کی آنلاین، نسل جدید اسکناس 10 هزار تومانی با هدف افزایش امنیت و تسهیل مبادلات منتشر و به زودی توزیع خواهد شد.

اسکناس 10 هزار تومانی جدید چاپ شد

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ در تهران از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، روابط عمومی بانک مرکزی، بیان کرد: انتشار اسکناس 10 هزار تومانی جدید با بهره گیری از فناوری های نوین و پیچیده چاپ اسناد امنیتی انجام گرفته است که امکان جعل را به میزان بسیار قابل توجهی کاهش می دهد. طراحی خطی، طرح مکمل، طرح مخفی، چاپ برجسته، واترمارک، نخ امنیتی با قابلیت تغییر رنگ از جمله ویژگی های امنیتی اسکناس های 10هزار تومانی جدید است.

کاغذ اسکناس 10هزار تومانی بازتاب نور ماوراء بنفش را منعکس نمی نماید و بخش های از زمینه به سبز فسفری تغییر رنگ می دهد. الیاف فلورسنتی نامریی در سطح کاغذ با تابش اشعه ماوراء بنفش به 4 رنگ قابل مشاهده می شوند. چاپ امضا با مرکب مشکی در مقابل اشعه ماوراء بنفش به رنگ سبز روشن و شماره سریال ها به رنگ زرد طلایی تغییر رنگ می دهند.

مشخصات و ویژگی های کامل نسل جدید اسکناس 10 هزار تومانی به توضیح زیر است:

طراحی خطی: طراحی تمام نقوش اسکناس به صورت خطی و با استفادده از نرم افزارهای امنیتی انجام گرفته است و هر خط حامل اطلاعات مربوط به رنگ خود است. در صورتی که در نمونه های جعلی، خطوط از ترکیب نقاط رنگی تشکیل شده اند و به راحتی از طریق ابزار بزرگنمایی قابل تشخیص هستند.

طراحی خطی سه بعدی (متالین) : طراحی ویژه ای که در آن نقشه ها برجسته به نظر می آیند.

طرح مکمل: عدد ارزشی اسکناس به صورت ناقص در دو روی اسکناس چاپ می گردد که در مقابل نور همدیگر را تکمیل و تشکیل طرح واحدی می دهند.

طرح مخفی: این طرح در چاپ برجسته به صورت مخفی واقع شده است و با قرار دادن اسکناس در راستای چشم به شکل تقریباً افقی، در مقابل نور نمایان خواهد شد.

چاپ برجسته: این چاپ در 3 رنگ اجرا شده و به آسانی با انگشتان دست قابل لمس و شناسایی است.

ریزنوشته (میکروپرینت) : نوشته های بسیار ریز که با ابزار بزرگنمایی قابل مشاهده اند و تنها از طریق دستگاه های چاپ امنیتی چاپ می شوند.

علامت مخصوص روشندلان: علامت ویژه ای که توسط چاپ برجسته ایجاد می گردد. این علامت در گوشه اسکناس برای تشخیص مبلغ توسط روشندلان قرار گرفته است و به آسانی لمس می گردد.

واترمارک: تصویر سه بعدی پرتره امام (ره) که به صورت مخفی در خمیر کاغذ قرار گرفته و در مقابل نور قابل رویت است.

نخ امنیتی پنجره ای با رنگ متغیر: این نخ به شکلی درون کاغذ قرار گرفته است که قسمتی از آن نمایان و قسمتی دیگر در بطن کاغذ مخفی است و با قرار دادن اسکناس در مقابل نور، تمام نخ دیده می گردد. این نخ امنیتی دارای پوشش رنگی ویژه ای است که با تغییر زاویه اسکناس، رنگ آن از زرد به قرمز تغییر می نماید. همچنین بر روی نرخ عبارت لاتین CBI و تصویر بارگاه امام رضا (ع) درج شده است.

مرکب فلورسنت: نوعی مرکب که در چاپ افست بخش هایی از زمینه به کار می رود. این مرکب با تابش اشعه ماوراء بنفش، بازتاب نور شدید دارد و به رنگ های سبز و آبی فسفری تغییر می نماید.

شماره سریال: چاپ شماره سریال ها با استفاده از مرکب قرمز و فلورسنت اجرا شده که تحت تابش نور ماوراء بنفش، به رنگ های طلایی مایل به زرد تغییر رنگ می دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1443

به "اسکناس 10 هزار تومانی جدید چاپ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسکناس 10 هزار تومانی جدید چاپ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید