احداث مرکز پردازش داده های ماهواره ای به مرحله پایانی رسید

به گزارش کانلاین به نقل از سازمان فضایی ایران، مرتضی براری گفت: مرکز آرشیو و پردازش داده های ماهواره ای به عنوان یک زیرساخت مهم در صنعت فضایی احداث شده و در این مرکز تمام داده های دریافتی بر اساس طبقه بندی های لازم آرشیو و عملیات پردازش روی داده ها با یاری زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری مهیا شده، صورت خواهد گرفت.

احداث مرکز پردازش داده های ماهواره ای به مرحله پایانی رسید

وی ادامه داد: نقشه های تولیدی ماهواره ها با سرعت بالا در این مرکز پردازش شده و به صورت گزارش های مدیریتی اطلاع رسانی خواهند شد. در ضمن در این مرکز با ایجاد پلتفرم نرم افزاری به کسب و کارها و استارت آپ های حوزه فضایی سرویس های ویژه ای ارائه و با دسترسی آنلاین این کسب وکارها به داده های ماهواره ای، بستر لازم برای فعالیت و توسعه آنها مهیا خواهد شد.

رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به فرایند احداث مرکز آرشیو و پردازش داده های ماهواره ای در مرکز فضایی ماهدشت، گفت: مشاهدات ما نشان می دهد مرکز آرشیو و پردازش داده های ماهواره ای مطابق با برنامه زمان بندی مشخص شده، مراحل پایانی خود را طی می نماید. زیرساخت های این مرکز نصب و راه اندازی شده اند و در ایام پیش رو عملیات نرم افزاری آن صورت خواهد گرفت.

وی گفت: تمام تجهیزات این مرکز از تولیدات داخلی است که توسط شرکت های دانش بنیان ایرانی طراحی شده اند. استفاده از تجهیزات بومی گامی مهمی است که در راستای استفاده از توان و ظرفیت داخلی برداشته شده و در این راستا نیز توفیقات بسیار خوبی توسط این شرکت ها در زمینه توسعه مراکز داده به دست آمده است.

معاون وزیر ارتباطات گفت: در همین حال عملیات عمرانی توسعه ایستگاه های فضایی در مرکز ماهدشت نیز با استفاده از توان و تخصص بخش خصوصی شروع شد و کوشش خواهیم کرد مطابق با زمان بندی مقرر این پروژه نیز به بهره برداری برسد. ضمن این که هفته گذشته عملیات عمرانی احداث مراکز فضایی سلماس و چناران با عقد قرارداد با بخش خصوصی شروع شد.

براری تاکید نمود: در راستای حمایت و توسعه زیست بوم کسب وکارهای حوزه فضایی هم زمان با توسعه زیرساخت های فضایی کشور، چند اقدام اساسی در دستور کار سازمان فضایی ایران قرار داد که از جمله آن می توان به آزادسازی داده های ماهواره ای، احداث مرکز آرشیو و پردازش داده های ماهواره ای و ایجاد پلتفرم ارائه سرویس های ویژه به کسب و کارهای فضاپایه اشاره نمود.

معاون وزیر ارتباطات اضافه نمود: مطابق با اهدافی که برای حمایت از کسب وکارها متصور بودیم، آرشیو 40ساله داده های ماهواره ای سازمان فضایی ایران به صورت رایگان در اختیار آن ها نهاده شد تا بتوانند با خلق ارزش افزوده به کسب و کار خود رونق بدهند؛ به همین دلیل نیز توسعه ایستگاه های دریافت داده های ماهواره ای نیز شروع شد. اکنون دریافت آنلاین از 12 ماهواره در مرکز فضایی ماهدشت صورت می پذیرد و در آینده ای نزدیک نیز ایستگاه دریافت داده ها با دقت بالا احداث خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 881

به "احداث مرکز پردازش داده های ماهواره ای به مرحله پایانی رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احداث مرکز پردازش داده های ماهواره ای به مرحله پایانی رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید