کم تحرکی چه بلایی سرتان می آورد؟

به گزارش کی آنلاین، کم تحرکی و ورزش نکردن باعث افزایش وزن، سائیدگی مفاصل و بروز بیماری قلبی می گردد.

کم تحرکی چه بلایی سرتان می آورد؟

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ سفرها بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران از خبرنگاران، بر کسی پوشیده نیست که ورزش کردن هم سختی های خود را دارد، به خصوص اگر عادت نداشته باشید. با این حال باید ورزش را در برنامه زندگی مان بگنجانیم، زیرا بدن انسان به تحرک را احتیاج دارد. اما چه اتفاقی برای بدن رخ می دهد اگر ورزش نکنیم؟ با هم در این مطلب می خوانیم.

1. فقدان انگیزه

ممکن است تصور کنید برای آغاز ورزش به انگیزه احتیاج دارید، اما در حقیقت، ورزش نکردن منجر به فقدان انگیزه می گردد. شما کم کم نسبت به بدن تان بی تفاوت می شوید و ممکن است قبل از اینکه خودتان متوجه شوید، احساس کنید که گویی شایسته نیستید که بهتر عمل کنید یا انگیزه داشته باشید. فعالیت بدنی کافی منجر به ایجاد انگیزه در زمینه های دیگر زندگی شما می گردد.

2. افسردگی و اضطراب

کمبود فعالیت بدنی بطور مستقیما باعث افسردگی و اضطراب نمی گردد، اما در بروز افسردگی و اضطراب موثر است، بنابراین بدون فعالیت بدنی کافی، ممکن است در ناامیدی ذهنی فرو بروید. این پیامد احتمال دارد حتی اگر قبلاً مبتلا به این مشکل نبوده باشید. کمبود ورزش می تواند مقدمه ای برای این مسائل روانی باشد.

3. ضعف عملکرد شناختی

کمبود فعالیت بدنی می تواند به مرور زمان منجر به کاهش عملکرد شناختی گردد. این کاهش می تواند در بیماری های روانی مانند آلزایمر یا زوال عقل در سنین بالاتر ظاهر گردد. بسیاری از افراد هرگز به این فکر نمی نمایند که کمبود ورزش چگونه می تواند بر ذهن آن ها تأثیر بگذارد، زیرا اثرات آن تا 60 سالگی یا بالاتر مشهود نیست.مغز

4. ولع مصرف مواد غذایی به طور غیرقابل کنترل

ارتباط بین عدم فعالیت بدنی و ولع مصرف مواد غذایی ممکن است قابل مشاهده نباشد، اما از نظر علمی ثابت شده است. این ارتباط به دو شکل است.

قسمت اول این است که افزایش فعالیت بدنی باعث می گردد فرد میل به غذای بیشتری برای جایگزینی انرژی از دست رفته داشته باشد. این نوع میل به خوردن اشتباه نیست فقط باید گزینه های غذایی سالم را انتخاب کنید. در غیر این صورت، افزایش فعالیت بدنی بی فایده خواهد بود.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ورزش درست قبل از غذا می تواند مقدار غذای مصرفی را کاهش دهد. این داده ها نشان می دهد اگرچه افزایش فعالیت بدنی باعث گرسنگی بیشتر شما می گردد، اما در کل سبب کاهش حجم غذا می گردد.

برعکس، کمبود فعالیت بدنی منجر به ولع مصرف مواد غذایی می گردد. این میل به این دلیل است که با افزایش وزن، بدن کم کم اشتیاق بیشتری به خوردن غذا دارد.

5. تعیین ترین پیامد ورزش نکردن: افزایش وزن

افزایش وزن نتیجه شماره یک عدم تحرک کافی بدن است. این یک فرمول ساده است. کمبود فعالیت بدنی به این معناست که کالری مصرفی تان پایین تر از کالری است که دریافت می کنید.چاقی

6. بیماری قلبی

بیماری قلبی، یکی از عظیم ترین قاتلان سلامتی است. افزایش سلول های چربی، به ویژه در ناحیه کمر، بیماری قلبی را بسیار بدتر می نماید. نرخ مرگ و میر به دلیل بیماری قلبی بسیار نگران نماینده است و جای تاسف دارد، زیرا با فعالیت بدنی منظم می توان از بروز آن جلوگیری کرد.

7. مسائل مفاصل و استخوان ها

فعالیت بدنی بیش از آنچه تصور می کنید به سلامت مفاصل و استخوان ها یاری می نماید. بهبود فراوری و توزیع مایع سینوویال یکی از مزایای ورزش است. این مایع را به عنوان ماده روان نماینده مفاصل خود در نظر بگیرید، که باعث می گردد آن ها سایش نداشته باشند یا دچار درد و تخریب نشوند.

فعالیت بدنی جریان خون را افزایش می دهد و سبب می گردد که بهتر در مفاصل توزیع گردد. اتوفاژی فرایندی است که هنگام انجام فعالیت بدنی منظم ایجاد می گردد و طی آن سلول های آسیب دیده مفاصل از بین می رود تا سلول های جدید فراوری شوند.

8. آتروفی عضله

آتروفی عضله اختلالی است که در اثر کمبود فعالیت، عضلات شما از بین می فرایند. این امر معمولاً هنگامی اتفاق می افتد که افراد آسیب می بینند، فلج می شوند یا مسائل دیگری دارند که از حرکت بعضی از قسمت های بدن جلوگیری می نماید. با این حال، اگر به طور منظم فعالیت بدنی انجام ندهید، ممکن است نسخه خفیف تری از این اختلال را تجربه کنید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1345

به "کم تحرکی چه بلایی سرتان می آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کم تحرکی چه بلایی سرتان می آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید