چگونه وام مسکن بگیریم؟

به گزارش کانلاین، به گزارش خبرنگاران، مسئله تامین مسکن یکی از احتیاجهای اساسی و در حقیقت اساسی ترین احتیاج هر خانوار به حساب می آید. طبیعی است که با رشد روز افزون قیمت مسکن، خرید یک خانه برای خانوار مستقر در دهک های درآمدی متوسط و پایین بدون اخذ تسهیلات ممکن نباشد.

چگونه وام مسکن بگیریم؟

جهت دریافت خدمات درب ورودی ساختمان ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

اما اخذ تسهیلات به منظور خرید مسکن خود سد سدیدی است که عبور از آن به راحتی امکان ندارد و بروکراسی پیچیده آن می تواند هر خانواری را دچار سرگیجه کند.

به همین منظور، قصد داریم در قالب یک گزارش نسبت به صفر تا صد نحوه دریافت تسهیلات مسکن از بانک عامل آن یعنی بانک مسکن بپردازیم.

معرفی تسهیلات مسکن ارائه شده از سوی بانک عامل

اولین مرحله از گزارش صفر تا صد ما به معرفی تسهیلات مسکن تعلق دارد. در همین ارتباط باید گفت، تسهیلات بانک مسکن به سه بخش اصلی تسهیلات خرید، تسهیلات ساخت واحد مسکونی و تسهیلات جعاله تقسیم می گردد. هدف از تسهیلات خرید و ساخت مسکن به وضوح از نام آن هویداست اما هدف از تسهیلات جعاله نیز تعمیر و تکمیل واحد مسکونی به حساب می آید.

یکی دیگر از موارد مورد توجه در معرفی تسهیلات مسکن به منظور خرید واحد مسکونی، تناسب این تسهیلات با شهر محل زندگی است. در حقیقت وام های بانک مسکن برای خرید خانه با توجه به شهرها به چهار بخش، تهران، شهرهای عظیم مانند کرج، قم، اصفهان، شیراز، کرمانشاه، اهواز، تبریز و مشهد، مراکز استان ها، شهرهایی که بیش از 200 هزار نفر جمعیت دارند و سایر شهرهای کوچک دسته بندی می گردد.

نکته مهم در ارتباط با تسهیلات اعطایی به منظور خرید واحد مسکونی از سوی بانک مسکن، رقم تسهیلات اعطایی توسط این بانک است. در حقیقت رقم تسهیلات با توجه به نوع آن متفاوت بوده و به موارد مذکور در ذیل منتهی می گردد.

*وام مسکن 160 میلیون تومانی ویژه زوجین از محل صندوق پس انداز مسکن یکم

*وام مسکن 200 میلیون تومانی ویژه زوجین از محل اوراق

*وام مسکن 80 میلیون تومانی از محل صندوق پس انداز مسکن یکم ویژه خانه اولی ها

*وام مسکن 100 میلیون تومانی از محل اوراق ممتاز و بدون سپرده گذاری

*وام مسکن 250 میلیون تومانی از محل پس انداز مسکن جوانان بدون محدویت سنی و قابل پرداخت در بازه 5 تا 15 سال

*وام مسکن 20 میلیون تومانی از محل صندوق پس انداز مسکن

*وام مسکن 12 میلیون تومانی از محل صندوق پس انداز مسکن

پس از آشنایی نسبی با انواع تسهیلات بانک مسکن، نسبت به ارائه گام هایی اقدام می کنیم که پس از طی کردن آن ها شما پیروز به اخذ تسهیلات خرید مسکن می شوید. پس لطفا تا انتهای گزارش با ما همراه باشید.

گام اول: خرید واحد مسکونی

به منظور ایجاد شرایط دریافت تسهیلات خرید مسکن، ابتدا باید نسبت به خرید یک واحد مسکونی و تنظیم مبایعه نامه اقدام کنید. لازم به ذکر است مبلغ در ذکر رقم و مشخصات فروشنده مبایعه نامه باید دقت کافی را به خرج دهید، زیرا وام مسکن در قالب چکی در وجه فروشنده صادر می گردد.

گام دوم: درخواست تسهیلات

پس از تنظیم مبایعه نامه و خرید واحد مسکونی، می بایست کپی یکی از مدارک واحد مسکونی نظیر سند، بنچاق، پروانه ساخت، گواهی خاتمه کار یا قبض برق را از فروشنده خانه گرفته، آن را اسکن کنید و در سایت بانک مسکن، نسبت به پر کردن فرم درخواست تسهیلات اقدام کنید.

لازم به ذکر است از اینجا می توانید نسبت به ثبت درخواست تسهیلات اقدام کنید.

گام سوم: مراجعه به شعبه بانک مسکن

پس از تکمیل فرآیند ثبت درخواست تسهیلات مسکن، به شعبه دلخواه بانک مسکن مراجعه نموده و نسبت به خرید اوراق از بانک مربوط اقدام می کنید. با توجه به اینکه بیشتر تصمیمات کلان در حوزه اخذ تسهیلات به رئیس هر شعبه واگذار شده، پس در انتخاب شعبه خودتون با یک پرس و جوی ساده دقت کنید.

لازم به ذکر است، به منظور خرید اوراق برای دریافت تسهیلات مسکن، خرید 500 هزار تومان تسهیلات، احتیاج به یک برگ اوراق دارد، همچنین رقم خرید اوراق نیز با توجه به عرضه و تقاضا متغیر است. در حقیقت قبل از اقدام به خرید اوراق باید از قیمت روز مطلع شوید. فرآیند خرید اوراق از بانک ممکن است 2 تا سه روز زمان ببرد اما در خاتمه فرآیند بانک شما را با تماسی مطلع می سازد.

گام چهارم: آغاز فرآیند اخذ تسهیلات

پس از خریداری اوراق، با مراجعه به شعبه دلخواه بانک مسکن، نسبت به تکمیل فرآیند اخذ تسهیلات خود اقدام نموده و تمامی فرم های مربوط را پر می کنید. پس از یک هفته، ارزیاب بانک مسکن با مراجعه به واحد مسکونی خریداری شده توسط شما، نسبت به ارزیابی قیمت آن اقدام نموده و نتیجه استعلام خود را به بانک اعلام می نماید.

گام پنجم: مراجعه فروشنده واحد مسکونی به بانک مسکن

پس از کسب استعلام از ملک خریداری شده توسط بانک، فروشنده واحد مسکونی به بانک مراجعه خواهد نمود. پس از مراجعه به بانک، فروشنده خانه باید با نامه بانک مسکن به دفترخانه ثبت اسناد رسمی مراجعه نموده و ثبت معامله و استعلام مربوط به آن را در دفترخانه انجام دهد.

گام ششم: تکمیل فرآیند اخذ تسهیلات

پس از مراجعه فروشنده به دفترخانه ثبت اسناد رسمی و استعلام معاملات، ضروری است خریدار و فروشنده واحد مسکونی به بانک مراجعه نموده و نسبت به تکمیل فرآیند ثبت نام اقدام نمایند. در این مرحله ضروری است، تمامی فعالیت های مرتبط با ملک از قبیل پرداخت عوارض و بدهی های احتمالی به شهرداری و سازمان ثبت املاک توسط فروشنده صورت گرفته باشد.

گام هفتم: دریافت تسهیلات از بانک مسکن

پس از تکمیل استعلامات، بانک مسکن برای تکمیل فرم قرارداد و همچنین مراجعه به دفترخانه به منظور ثبت اطلاعات قرارداد به شما اطلاع رسانی می نماید. پس از اتمام تنظیم سند، نماینده بانک در محل دفترخانه نسبت به صدور چک به مبلغ تسهیلات در وجه فروشنده اقدام می نماید. در این مرحله شما پیروز به اخذ تسهیلات مسکن شده اید.

گام هشتم: اخذ کارت اقساط تسهیلات

پس از صدور چک به مبلغ تسهیلات درخواستی، باید نسبت به اخذ کارت اقساط تسهیلات اقدام کنید و از سر رسید و مبلغ هر قسط مطلع شوید. لازم به تاکید است در فرآیند اخذ تسهیلات، سررسید اقساط یک ماه پس از تنظیم سند و تحویل چک فرا می رسد.

شایان ذکر است در شرایط معمول گام های هشت گانه معرفی شده به منظور اخذ تسهیلات واحد مسکونی از بانک مسکن نزدیک به 1 ماه زمان می برد.

منبع: فارس

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1112

به "چگونه وام مسکن بگیریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه وام مسکن بگیریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید