چگونه فرزندانی مستقل و با اعتماد به نفس تربیت کنیم؟

به گزارش کانلاین، این وظیفه والدین است که توانمندی ها و ظرفیت های کودک خود را تشخیص دهند و فرزندشان را فقط با خودش مقایسه نمایند نه با هیچ کودک دیگری. با این حال برای داشتن کودکی شجاع و مستقل، بدون وابستگی غیرضروری به خانواده که بتواند از پس کار های خود برآید، باید اعتماد به نفس او را تقویت کرد.

چگونه فرزندانی مستقل و با اعتماد به نفس تربیت کنیم؟

روزنامه خراسان - ریحانه نوذریان: تربیت فرزند، یکی از مسائل مهم و مورد توجه والدین است. قبل از هر چیز باید این را بدانیم که کودک لوح سفیدی نیست که ما به عنوان والدین بتوانیم هرآن چه می خواهیم بر آن نقش بزنیم. هر کودک با ذخیره ای از ژن ها و خلق و خوی مخصوص خود به جهان می آید و این باعث می گردد هیچ گاه دو کودک مشابه هم نباشند.

این وظیفه والدین است که توانمندی ها و ظرفیت های کودک خود را تشخیص دهند و فرزندشان را فقط با خودش مقایسه نمایند نه با هیچ کودک دیگری. با این حال برای داشتن کودکی شجاع و مستقل، بدون وابستگی غیرضروری به خانواده که بتواند از پس کار های خود برآید، باید اعتماد به نفس او را تقویت کرد. در ادامه نکاتی در همین خصوص بیان می گردد.

بی قید و شرط عشق بورزید

زمانی که کودک تان را صرف نظر از مسائل، ضعف ها، اخلاق و توانمندی هایش بپذیرید، به او بیشترین یاری را نموده اید. اعتماد به نفس کودک در عشق بی قید و شرط شکوفا می گردد، این که او را با وجود خطا ها و اشتباهاتش دوست داشته باشید و کودک متوجه این احساس بگردد. اجازه بدهید فرزندتان عشق شما را حس کند. او را در آغوش بگیرید، ببوسید و نباید فراموش کنید به او بگویید که چقدر دوستش دارید. هنگامی که مرتکب اشتباه یا خطایی می گردد، مراقب باشید تذکرتان درباره رفتار اشتباهش باشد نه خود کودک. این مسئله یاری زیادی به افزایش اعتماد به نفس کودکتان خواهد نمود.

الگوی مثبتی برایش باشید

اگر مایلید فرزندی شجاع و با اعتماد به نفس داشته باشید، قبل از هر چیز باید رفتارهایتان با اعتماد به نفس باشد. به یاد داشته باشید بچه ها از رفتار های ما می آموزند نه گفتار های ما؛ بنابراین در بسیاری از تصمیم های روزانه تان به خصوص آن هایی که در حضور فرزندتان گرفته می گردد، به این موضوع توجه کنید.

فعالانه به او گوش کنید

زمان هایی را به گوش دادن به صحبت های فرزندتان اختصاص دهید. زمانی که احتیاج دارد تا با شما مصاحبه کند، به طور کامل به او گوش دهید. به کودک تان یاری کنید تا احساساتش را ببیند و برای شان نام بگذارد. با پذیرفتن بدون قضاوت احساساتش به احساسات او اعتبار ببخشید و نشان دهید برای چیزی که می خواهد بگوید ارزش قائل هستید. کودک احتیاج دارد احساس کند افکار، احساسات، نظرات و خواسته هایش مهم هستند.

به او اجازه اشتباه کردن بدهید

بچه ها نیز مانند بزرگ سالان امکان دارد اشتباه بنمایند. بخش مهمی از شکل گیری اعتماد به نفس بچه ها به انتخاب های مستقل آنان بستگی دارد. حتی اگر این انتخاب ها درست و به جا نباشند. مطمئن باشید بعد از چند بار، انتخاب هایش بهتر خواهد شد و تا زمانی که خطری جدی او را تهدید نمی نماید، بگذارید تا خودش عواقب تصمیم هایش را بچشد.

محدودیت ها را به او آموزش دهید

کودک تان را با جهانی واقعی آشنا کنید. در جهانی واقعی همه ما با محدودیت هایی در هر حوزه از زندگی مان سر و کار داریم. چند قانون منطقی و منصفانه برای کودک خود وضع کنید و در اجرای آن ها کوتاه نیایید و سختگیرانه پیگیر اجرایی شدن شان باشید. فرضا اگر برای دوچرخه سواری قانون گذاشتن کلاه ایمنی را دارید، اجازه ندهید بدون کلاه دوچرخه سواری کند، چون در جهانی واقعی احتمال آسیب دیدن وجود دارد. کودک وقتی دریابد که قوانین وضع شده محلی برای چانه زدن ندارد، احساس امنیت بیشتری می نماید و به زودی خود را با آن ها وفق می دهد. نکته مهم این که بکوشید با ثبات، واضح و منصف باشید.

بگذارید خطر کند

به فرزندتان بیاموزید که حتی اگر به نتیجه دلخواهش نرسید، این که راه مورد علاقه اش را انتخاب نموده و برای رسیدن به آن کوشش نموده، ارزشمند است. به او بیاموزید افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند هم ممکن است اشتباه نمایند و این هیچ اشکالی ندارد. به عبارتی بگذارید گاهی خطر کند و تصمیم های چالش برانگیز بگیرد.

کمال گرا نباشید

کمال گرایی یکی از بزرگ ترین موانع برای آغاز هر کاری است. افراد کمال گرا آن قدر نگران نتیجه بی عیب و نقص هستند که ترجیح می دهند هیچ کاری ننمایند تا مرتکب اشتباهی هم نشوند. برای این که فرزندتان را از آسیب کمال گرایی مصون بدارید، ابتدا باید خودتان کمال گرایی را کنار بگذارید و سپس مراقب باشید این تفکر، روی ارتباط تان با کودک تاثیر نگذارد.

به او حق انتخاب بدهید

به فرزندتان برحسب سنش حق انتخاب در امور مربوط به خودش را بدهید. فرضا با گذاشتن چند گزینه اجازه دهید تا لباس هایش را خودش انتخاب کند. این که کودک شما گاهی خلاف سلیقه شما لباس بپوشد، خیلی بهتر از آن است که همیشه مطابق میل شما باشد. همچنین اجازه بدهید او برای حل مسائلش کوشش کند.

فرزندتان با حل مسائلش، اعتماد به نفسش تقویت می گردد و به توانمندی هایش پی می برد بنابراین برای آسایش خودتان سعی نکنید همه کار ها و مسائلش را خودتان حل کنید.

منبع: زندگی امروز
انتشار: 3 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 244

به "چگونه فرزندانی مستقل و با اعتماد به نفس تربیت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه فرزندانی مستقل و با اعتماد به نفس تربیت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید