پوشش شبکه راداری هواشناسی کامل نیست

به گزارش کانلاین، رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: تجهیزات و زیر ساخت ها برای تقویت شبکه دیدبانی از اهمیت زیادی برخوردار است، هرچه دیدبانی بهتری داشته باشیم اطلاعات ورودی پیش بینی بهتر می گردد بنابراین خروجی پیش بینی ها هم بهتر می گردد.

پوشش شبکه راداری هواشناسی کامل نیست

به گزارش کانلاین سحر تاج بخش در کنفرانس اطلاعات جغرافیایی 2019 که امروز شنبه 20 مهرماه در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در کرج برگزار گردید گفت: در هواشناسی یکی از تجهیزاتی که می تواند دیدبانی های ما را تقویت کند پوشش شبکه های راداری و استفاده از داده های ماهواره ای است. پوشش شبکه راداری ما اکنون تکمیل نیست و به دولت درخواست داده شده تا بتوانیم این تجهیزات را تکمیل کنیم تا در پیش بینی های کوتاه مدت سیلاب شرایط را رو به بهبود ببریم.

تاجبخش اضافه کرد: تجهیزات و زیر ساخت ها برای تقویت شبکه دیدبانی از اهمیت زیادی برخوردار است، هرچه دیدبانی بهتری داشته باشیم اطلاعات ورودی پیش بینی بهتر می گردد بنابراین خروجی پیش بینی ها هم بهتر می گردد.

وی با اشاره به کاربرد داده های سنجش از دور در هواشناسی اظهار کرد: دو کار اصلی در هواشناسی داریم که شامل دیدبانی و پیش بینی وضع هواست. در دیدبانی ها نمیتوانیم ایستگاه های زمینی را در هر جایی داشته باشیم بنابراین داده های ماهواره ای به داشتن داده های گسترده تر و حتی جهانی یاری می نماید.

تاج بخش ادامه داد: به عنوان مثال برای پیش بینی و پایش گرد و غبار از این اطلاعات استفاده می کنیم. اساسا این داده ها برای پیش بینی های کوتاه مدت بین صفر تا شش ساعت کاربرد دارد برای پیش بینی پوشش ابرها، مه و طوفان های حاره ای نیز از این داده ها استفاده می گردد. همچنین برای مانیتورینگ پخش سیلاب بر روی زمین نیز می تواند به ما یاری کند.

وی با اشاره به اصل عدم قطعیت در دانش پیش بینی وضع هوا اضافه کرد: همیشه جایی برای خطا در پیش بینی ها وجود دارد زیرا دانش حل ریاضی معادلات دیفرانسیل است که با خطا همراه است، هر چقدر بتوانیم این خطا را کوچکتر کنیم احتمال پیش بینی رخداد یا عدم رخداد یک موضوع افزایش می یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 465

به "پوشش شبکه راداری هواشناسی کامل نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوشش شبکه راداری هواشناسی کامل نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید