نشست مشترک انجمن دفاتر خدمات گردشگری ایران و هیئت جمهوری آذربایجان برگزار گردید

به گزارش کی آنلاین، نشست مشترک انجمن دفاتر خدمات مسافرتی ایران و هیئت گردشگری جمهوری آذربایجان به ریاست فواد نقی اف رئیس آژانس دولتی گردشگری این کشور امروز چهارشنبه 13 آذر 98 برگزار گردید.

نشست مشترک انجمن دفاتر خدمات گردشگری ایران و هیئت جمهوری آذربایجان برگزار گردید

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، فواد نقی اف رئیس آژانس دولتی گردشگری جمهوری آذربایجان در این نشست گفت: جمهوری آذربایجان و ایران دو کشور برادر هستند و مشترکات فرهنگی و میراث مشترک بسیاری دارند به همین دلیل حضور ما در اینجا بسیار بااهمیت است.

او ادامه داد: ظرفیت های همکاری بین دو کشور بسیار زیاد است که باید مورد استفاده قرار گیرد، باید کوشش کنیم گردشگران دو کشور از ایران و جمهوری آذربایجان دیدن نمایند.

نقی اف توضیح داد: ما به عنوان نهاد دولتی به امضای تفاهم نامه با ایران در حوزه گردشگری علاقه مند هستیم، انجمن آژانس های باکو می توانند طرف مناسبی برای امضای تفاهم نامه همکاری فعالان بخش خصوصی دو کشور باشند.

او یادآور شد: جمهوری آذربایجان در نمایشگاه گردشگری ایران که بهمن ماه برگزار می گردد، شرکت خواهد نمود و برای این حضور ما نیازمند حمایت طرف ایرانی هستیم.

رئیس آژانس دولتی گردشگری جمهوری آذربایجان اظهار کرد: همچنین در تمام زمینه های افتصادی ما آماده همکاری با ایران هستیم، سال گذشته 1523 گردشگر آذربایجانی از ایران دیدن کردند این در حالی است که 241هزار ایرانی در این مدت به جمهوری آذربایجان سفر نموده اند.

او اضافه نمود: ایران از لحاظ گردشگری و مالی برای ما بسیار بااهمیت است هرچند در حال حاضر مسائلی وجود دارد، مثلا در مرز بیله سوار مسائلی وجود دارد که زمان ورود گردشگران را طولانی می نماید، باید زیرساخت لازم برای برطرف این مسائل و محدودیت ها فراهم گردد تا شاهد افزایش تبادل گردشگر بین دو کشور باشیم.

نقی اف اضافه نمود: یکی از مسائل مهم موجود در خصوص شرکت های حمل و نقل است که این فقط مختص به ایران نیست، ما به عنوان آژانس دولتی حاضر هستیم طی یک اجلاس مشترک در خصوص عوارض و مشخص قیمت حمل و نقل با طرف ایرانی به توافق برسیم.

رئیس آژانس دولتی گردشگری جمهوری آذربایجان گفت: نشست های رو در رو بین فعالان گردشگری دو کشور برای افزایش همکاری ها در حوزه گردشگری لازم و لازم است.

او ادامه داد: آمادگی داریم در حوزه گردشگری دریایی با ایران همکاری داشته باشیم، کشتی برای این نوع گردشگری آماده است و تقریبا همه کشورهای حاشیه دریای خزر آماده همکاری در این حوزه هستند.

او در خصوص لغو ویزای جمهوری آذربایجان برای گردشگران ایرانی گفت: ما به عنوان اداره گردشگری اختیار برداشتن ویزا را نداریم اما کوشش و حمایت می کنیم که این فرایند اجرایی گردد و ویزا برای گردشگران ایرانی لغو گردد.

نقی اف اضافه نمود: چشم انداز روابط ایران و جمهوری آذربایجان برای سال های 2020 تا 2023 آماده شده که قرار است در سفر رئیس جمهوری آذربایجان به ایران نهایی گردد، در این سند موضوعات گردشگری هم مطرح شده است.

بسته ترکیبی سفر به ایران و جمهوری آذربایجان برای گردشگری

همچنین حرمت لله رفیعی رئیس انجمن دفاتر خدمات گردشگری ایران نیز در این نشست گفت: از ابتدای تشکیل دولت مستقل جمهوری آذربایجان، ایران کوشش داشته است که روابط حسنه ای با این کشور داشته باشد.

او ادامه داد: انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران بیش از 60 است که فعالیت خود را شروع نموده است، ما بازارهای هدف را براساس پژوهش ها مشخص نموده ایم که یکی از این کشورها جمهوری آذربایجان است و امیدواریم فرایند همکاری ها سرعت بیشتری بگیرد.

رفیعی یادآور شد: علاقه مند هستیم تفاهم نامه همکاری با جمهوری آذربایجان در حوزه گردشگری به امضا برسانیم.

رئیس انجمن دفاتر خدمات گردشگری ایران اضافه نمود: آمار ورودی گردشگران دو کشور براساس جمعیت ایران و جمهوری آذربایجان توازن دارد.

او اضافه نمود: ایران از گردشگران آذربایجانی مالیات فرودگاهی نمی گیرد، اما جمهوری آذربایجان از گردشگران ایرانی 50 یورو مالیات فرودگاهی دریافت می نماید، همچنین 26 دلار هزینه ویزا از گردشگران ایرانی دریافت می گردد، این یکی از موضوعاتی است که در حوزه گردشگری دو کشور باید برطرف گردد.

رفیعی گفت: آمادگی داریم بسته سفر ترکیبی با جمهوری آذربایجان برای گردشگران آماده کنیم که گردشگرانی که به ایران می آیند از جمهوری آذربایجان هم بازدید نمایند و به طور متقابل گردشگران جمهوری آذربایجان هم بتوانند از جاذبه های ایران بازدید داشته باشند.

او ادامه داد: همچنین در حوزه گردشگری دریایی هم آمادگی داریم با جمهوری آذربایجان همکاری داشته باشیم.

رئیس انجمن دفاتر خدمات گردشگری ایران اضافه نمود: لغو ویزا در ایران هم در اختیار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیست و وزارت امور خارجه این موضوع را بر عهده دارد، اما با آوردن ادله کافی و کوشش هایی که صورت گرفت، ویزا برای گردشگران جمهوری آذربایجان لغو شد، توقع ما این است که موضوع لغو ویزا از سوی مسئولان گردشگری جمهوری آذربایجان پیگیری گردد.

رفیعی اظهار کرد: آمادگی داریم که برای دفاتر گردشگری جمهوری آذربایجان که در نمایشگاه گردشگری ایران حضور خواهند داشت یک تور آشنایی و بازدید از جاذبه ها را برگزار کنیم.

او اضافه نمود: تعداد پروازها در حال حاضر از جمهوری آذربایجان به تهران 9 پرواز و به مشهد 2 پرواز است، آمادگی داریم یاری کنیم پروازهای مستقیم از جمهوری آذربایجان به سایر شهرهای ایران راه اندازی گردد.

رفیعی توضیح داد: گردشگران سلامت جمهوری آذربایجان می توانند با استفاده از دفاتر خدمات مسافرتی مورد تایید، از خدمات بهتر و با قیمتی مناسب تر بهره مند شوند، ما می توانیم این شرکت ها را به گردشگران جمهوری آذربایجان معرفی کنیم.

منبع: میراث آریا
انتشار: 29 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 587

به "نشست مشترک انجمن دفاتر خدمات گردشگری ایران و هیئت جمهوری آذربایجان برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست مشترک انجمن دفاتر خدمات گردشگری ایران و هیئت جمهوری آذربایجان برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید