مروری بر اسامی جمعی از نخبگان و سرمایه های ایران که در پرواز اوکراین سوختند

به گزارش کی آنلاین، 18 دی ماه 98 یک هواپیمای اوکراینی در نزدیکی تهران دچار سانحه شد و تمامی176 سرنشین آن جان خود را از دست دادند. در میان این دانشجویان نخبه زیادی بودند که خیلی از آن ها برای دیدار با خانواده خود به تهران آمده بودند.

مروری بر اسامی جمعی از نخبگان و سرمایه های ایران که در پرواز اوکراین سوختند

به گزارش ایسنا و به نقل از سی بی اس، روز گذشته یک هواپیمای اوکراینی در نزدیکی تهران دچار سانحه شد و تمامی176 سرنشین آن جان خود را از دست دادند. در میان این دانشجویان نخبه زیادی بودند که خیلی از آن ها برای دیدار با خانواده خود به تهران آمده بودند. موقعیت دقیق محل سقوط هواپیمای اوکراینی

در میان این قربانیان 31 تن ساکن شهر ادمونتون (Edmonton) در استان آلبرتا (Alberta) کانادا بودند.

پیمان پارسیان یکی از اعضای جامعه ایرانی ساکن ادمونتون گفت: ما خیلی از مسافران این پرواز را می شناختیم و بخش قابل توجهی از جامعه هموطن خود را از دست دادیم.

دیوید تورپین(David Turpin) معاون دانشگاه آلبرتا(Alberta) هم اظهار کرد که حداقل 10 قربانی این حادثه از دانشجویان این دانشگاه بوده اند.

اسامی سرنشینان هواپیمای اوکراینی اعلام شد

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.

فایل آن را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

خبری تکان دهنده

رضا اکبری رئیس انجمن جامعه ایرانیان در ادمونتون اظهار کرد، آرش پورضرابی متولد 1372 و پونه گرجی متولد 1373 که هر دو در اواسط دهه 20 زندگی خود بودند، هر دو دانشجوی دوره کارشناسی علوم کامپیوتر دانشگاه آلبرتا بودند که برای برگزاری جشن عروسی خود به ایران سفر کردند.

وی گفت: ما شنیدیم که این زوج به همراه چهار تن از دوستانشان به ایران سفر کردند تا مراسم عروسی خود را برگزار کنند.

اکبری اضافه نمود، این خبر بسیار تکان دهنده و ویرانگر بود و لحضات بسیار غم انگیزی را برای ما رقم زد. باور کردن غم از دست دادن این عزیزان برای جامعه ما بسیار سخت است.

وی ادامه داد، من هشت تن از این قربانیان را می شناختم و شک ندارم تعداد زیادی از افراد ساکن در ادمونتون نیز قربانیان این حادثه را می شناختند. زیرا در بین آنها تعداد زیادی پزشک و استاد دانشگاه وجود داشت.

آرش پورضرابی و پونه گرجی

خانواده ای چهار نفره که همگی جان خود را از دست دادند

مسعود اردکانی از اساتید دپارتمان مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه آلبرتا اظهار کرد، سید پدرام موسوی و مژگان دانشمند هر دو از اساتید مهندسی دانشگاه آلبرتا به همراه دو فرزند دختر خود سیده دریا و سیده دورینا نیز در میان قربانیان حادثه روز گذشته بودند. دریا متولد سال 2005 و دورینا متولد 2010 بودند که هر دو دانش آموز بودند.

پیمان پارسیان همچنین گفته که شکوفه چوپان نژاد هم که متخصص زنان و زایمان یک کلینیک پزشکی در ادمونتون بود، به همراه دو دختر خود جان خود را در حادثه روز گذشته از دست داد. هر دو فرزندان این پزشک ایرانی هم دانشجوی دانشگاه آلبرتا بودند. صبا سعادت متولد سال 1375، دانشجوی پزشکی و خواهرش سارا سعادت متولد سال 1377، دانشجوی روانشناسی بالینی بود.

سینا اسفندیارپور از دانشجویان دانشگاه آلبرتا و از دوستان نسیم رحمانی فر که یکی دیگر از قربانیان این حادثه بود گفت: نسیم بسیار هیجان زده و خوشحال بود که طی این تعطیلات به ایران و خانه خود سفر می کند.

نسیم رحمانی فر دانشجوی مهندسی مکانیک دانشگاه آلبرتا بود و این، اولین زمستانی بود که در ادمونتون حضور داشت. به همین دلیل از سرمای زیاد این شهر بسیار نگران بود که هرگز این سرما را تجربه نخواهد کرد.

شورای آموزش و پرورش شهر کَلگِری در جنوب استان آلبرتای کانادا هم تایید کرد که ارشیا ارباب بهرامی دانش آموز سال دوازدهم این شهر در میان این قربانیان بوده و به همراه خانواده خود برای تعطیلات به ایران سفر کرده بود.

آموزش و پرورش این شهر گفته که ارشیا در فعالیت های ورزشی بسیار فعال بود و در رشته های شنا و شیرجه فعالیت می کرد. وی رویای پزشک شدن را در سر می پروراند و کسری ساعتی مهندس مکانیک هواپیما هم از دیگر هموطنان قربانی این حادثه، هم ساکن شهر کَلگِری بود.

محد مهدی الیاسی از دیگر دانشجویان دانشگاه آلبرتا بود که به تازگی ساکن تورنتو کانادا شده بود.

افراد موفقی که با پرواز مرگ از میان ما رفتند

ندا صدیقی از دیگر قربانیان حادثه جراح و چشم پزشک ایرانی که برای تعطیلات کریسمس یک سفر 10 روزه به ایران داشت.

علیرضا پی از دیگر ایرانیان مقیم کانادا بود که در این حادثه جان خود را از دست داد. وی که پدر دو دختر هشت و 10 ساله است، بنیانگذار شرکت فناوری MessageHopper در اُتاوا بوده است. ایرانیان مقیم کانادا که وی را می شناختند، گفته اند که او همواره سعی در گرد هم آوری جامعه ایرانیان مقیم کانادا داشت.

دلارام داداش نژاد دانشجوی 27 ساله کالج لانگارا که در ونکوور ساکن بود هم در میان این جانباختگان واقع شده است. وی برای دیدار با خانواده اش به ایران آمده بود.

دلارام داداش نژاد

از دست رفتن دو دانشجوی ایرانی دانشگاه واترلو کانادا

مرضیه فروتن و منصور اصفهانی از دیگر کشته شدگان این حادثه هستند. فروتن دانشجوی دپارتمان جغرافیا دانشگاه واترلو و اصفهانی دانشجوی رشته مهندسی عمران این دانشگاه بود. یکی از دوستان فروتن گفته که در دانشگاه او را به عنوان فردی بلندپرواز می شناختیم.

وی که در دهه 30 زندگی خود بود، توسط دوستانش به عنوان زنی مقتدر توصیف می شد. با وجود اینکه فروتن دستاوردهای دانشگاهی زیادی داشت، بسیار سخاتمند، صادق و مهربان بود.

تحقیقات وی بر اپلیکیشینی متمرکز بوده که راجع به استفاده از الگوریتم ها و فناوری های جدید در سنجش از راه دور برای بررسی تغییرات آب وهوا بوده است.

مرگ دو دانشجوی ایرانی دانشگاه گولف

میلاد قاسمی آریانی و غنیمت اژدری از دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه گولف(Guelph) بودند که در سانحه هوایی روز گذشته جان خود را از دست دادند. غنیمت اژدری از دانشجویان دکتری دپارتمان جغرافیا و زمین شناسی و میلاد قاسمی دانشجوی دکتری بازاریابی بودند.

یکی از اساتید این دانشگاه گفت: من و همه دانشجویان از این اتفاق دردناک بسیار ناراحت هستیم.

غنیمت اژدری

از دست رفتن دانشجویان دانشگاه مک مستر

سیاوش مقصودلو از دانشجویان سابق مقطع پسا دکتری دانشگاه مک مستر(McMaster) به همراه دختر و همسر خود در میان کشته شدگان روز گذشته بود. یکی از دوستان ایرانی مقصودلو اظهار کرد، وی به همراه آزاده کاوه همسر و پریان فرزند 16-15 ساله اش به ایران سفر کرده بود.

یکی از همکاران مقصودلو در همیلتون او را مهربان و متفکر دانست و اظهار کرد، تحقیقات او روی دلایل تولد زودرس متمرکز بود.

سیاوش مقصودلو و دخترش

مقصودلو مدرک دکتری پزشکی خود را از دانشگاه علوم پزشکی ایران دریافت کرد.

ایمان آقابالی ومهدی اسحقیان هم هر دو از دیگر دانشجویان مقطع دکتری دانشکده مهندسی دانشگاه مک مستر بودند.

مهدی اسحقیان

ایمان آقابالی

دانشجوی سال دوم دانشگاه یورک در میان قربانیان حادثه

صدف حاجی آقاوند دانشجوی سال دوم رشته منابع انسانی دانشگاه یورک از دیگر قربانیان حادثه بود. یکی از هم کلاسی های حاجی آقاوند گفت: از دست دادن صدف بسیار سخت است. من همین دو روز پیش با او صحبت کردم. نمی توانم باور کنم که او اینجا نیست.

فوت استادیار ایرانی دانشگاه ویندزور (Windsor)

حمید رضا ستاره کوکب به همراه همسرش سمیرا بشیری هم در این هواپیما بودند. حمید رضا ستاره کوکب استادیار دانشگاه ویندزور بود.

مرگ شش دانشجوی ایرانی تنها از دانشگاه تورنتو کانادا

زینب اسدی لاری و برادرش محمد اسدی لاری هم در میان جانباختگان بودند.

زینب و محمد اسدی لاری

مجتبی عباس نژاد، محمدامین بیروتی، محمد امین جبلی و محمد صالحه از دیگر دانشجویان ایرانی این دانشگاه تورنتو بودند.

دانشگاه بریتیش کلمبیا هم در وبسایت رسمی خود فوت دو دانشجوی سابق خود زینب اسدی لاری و برادرش محمد اسدی لاری را تسلیت گفت و با انتشار بیانیه ای خود را در این غم شریک دانست.

مجتبی عباس نژاد

محمد امین جبلی

فوت دو دانشجوی ایرانی دانشگاه کنکوردیا

سیاوش غفوری، آذر ممانی و سارا ممانی هم از دانشجویان فارغ التحصیل شده رشته مهندسی دانشگاه کنکوردیا (Concordia) در مونترال در میان قربانیان این حادثه تلخ بودند.

مرگ دو دانشجوی مقطع دکتری دانشگاه کارلتون(Carleton) کانادا هم از دست دادن دو تن از دانشجویان ایرانی خود در پی سانحه هوایی روز گذشته را تسلیت گفت.

فرید آراسته و منصور پور جم از دانشجویان مقطع دکتری رشته زیست شناسی این دانشگاه روز گذشته جان خود را در پی سانحه هوایی هواپیمای اوکراینی از دست دادند.

فرید آراسته

منصور پور جم

زوجی که در دانشگاه رایرسون با یکدیگر آشنا شدند

مازیار امیر لیراوی برادر یکی از قربانیان حادثه روز گذشته به نام مهسا امیرلیراوی که 29 سال داشت، اظهار کرد، خواهر من به همراه همسرش مح صلاحی در پرواز هواپیمای اوکراینی بود.

این زوج که هر دو در دانشگاه رایرسون(Ryerson) در رشته مهندسی تحصیل کردند، در دانشگاه با هم آشنا شدند و در سال 2014 میلادی با یکدیگر ازدواج کردند.

تایید فوت یک زوج ایرانی دیگر از سوی دانشگاه محل تحصیل شان

دانشگاه ÉTS واقع در کِبِک کانادا هم فوت یک زوج را تایید کرد. آیدا فرزانه دانشجوی دکتری این دانشگاه به همراه همسرش ئاروین مرتب که در سال 2018 میلادی مدرک دکتری خود را از این دانشگاه، کسب کرد، در این کشته شدگان بودند.

فوت خانواده ای سه نفره که در انتظار نفر چهارم بود

رازگرد رحیمی، فریده غلامی و فرزند سه ساله آنها دیگر خانواده ای بودند که در این حادثه جان خود را از دست دادند. رازگرد رحیمی استاد دانشگاه گروه فناوری و مهندسی در کالج Centennial بود و به صورت دوره ای در دانشگاه اُنتاریو هم تدریس می کرد.

وی به همراه فرزنده سه ساله و همسر باردار خود به ایران سفر کرده بود.

مرگ چهار دانشجو از دانشگاه وسترن

غزل نوریان دانشجوی انرژی مواد نانوفوتونیک، میلاد نهاوندی دانشجوی تولیدات صنعتی زیستی، حدیث حیات داوودی دانشجوی مقطع دکتری مرکز علوم تحقیقات الکتروشیمی و خوردگی و ساجده سرائیان که دانشجوی جدید الورود دانشگاه وسترن بود، قرار بود در رشته مهندسی شیمی مقطع کارشناسی در این دانشگاه آغاز به تحصیل کند.

سرشماری های کانادا نشان می دهد که حدود 210 هزار و 405 نفر ساکن کانادا هویت خود را ایرانی اعلام کرده اند و بیشتر جامعه ایرانیان در کانادا در جنوب اُنتاریو و کبک ساکن هستند.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.

فایل آن را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

علت سقوط هواپیمای اوکراینی مشخص شد؛ خطای انسانی!

منبع: چمدان
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 916

به "مروری بر اسامی جمعی از نخبگان و سرمایه های ایران که در پرواز اوکراین سوختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مروری بر اسامی جمعی از نخبگان و سرمایه های ایران که در پرواز اوکراین سوختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید