محله عمه ملیجک کجا بود؟، هدیه اراضی حصار ملا به همسر

به گزارش کی آنلاین، نام هر یک از محله های تهران برای خود ماجرا و حکایتی دارند. محله اقدسیه در شمال شهر یکی از همان محله هاست که داستان نامگذاری آن مانند بسیاری از محله هایی که در زمان قاجار رشد کردند با این خاندان گره خورده است.

محله عمه ملیجک کجا بود؟، هدیه اراضی حصار ملا به همسر

به گزارش همشهری آنلاین، اگرچه امروز محله اقدسیه در محاصره محله های دارآباد، اراج، کاشانک و سوهانک با برج ها و آپارتمان های قیمتی شناخته می گردد، اما در دوران قاجار روستایی بود در محدوده شمیران.

علیرضا زمانی تهران شناس درباره پیشینه و علت نامگذاری این محله می گوید: آبادی اقدسیه پیش از آنکه به این نام معروف گردد میان اهالی آبادی های شمیران به نام حصار ملا شناخته می شد. صاحب زمین های حصار ملا هم محمدناصر خان ظهیرالدوله، پدر علیخان ظهیرالدوله بود. علیخان ظهیرالدوله بعد ها شد داماد ناصرالدین شاه قاجار. محمدناصرخان ظهیرالدوله، این اراضی را به ناصرالدین شاه هدیه داد و شاه قاجار هم در این زمین ها برای خود یک عمارت کلاه فرنگی بنا کرد.

ناصرالدین شاه کمی بعد از ساخت این عمارت که البته عمارت چندان بزرگی هم نبود، آن را به یکی از همسرانش امینه اقدس هدیه داد و از همین دوره بود که نام این اراضی از حصار ملا به اقدسیه تغییر کرد.

امینه اقدس در تاریخ با نام زبیده خانم هم شناخته می گردد. او یکی از همسران ناصرالدین شاه بود که به علت امانتداری حسابی محبوب شاه قاجار شده بود و به نظر می رسد سلطان صاحبقران به علت همین امانتداری بود که زمین های اقدسیه را به او هدیه داد. امینه اقدس یا زبیده خانم عمه ملیجک معروف دربار ناصری هم بود که همین مورد هم در محبوبیت او نزد شاه قاجار بی تاثیر نبود.

منبع: فرارو
انتشار: 10 اسفند 1401 بروزرسانی: 10 اسفند 1401 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 2217

به "محله عمه ملیجک کجا بود؟، هدیه اراضی حصار ملا به همسر" امتیاز دهید

1 کاربر به "محله عمه ملیجک کجا بود؟، هدیه اراضی حصار ملا به همسر" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محله عمه ملیجک کجا بود؟، هدیه اراضی حصار ملا به همسر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید