طراحی باغچه در حیاط منزل و 7 نکته الهام بخش

به گزارش کی آنلاین، عناصر حیاط اصیل ایرانی، حوض بود و گلدان های دورش، باغچه و درخت هایش، یک تخت چوبی و آجرفرش و بوی خاک. نقش حیاط سبز به ویژه در فلات مرکزی ایران مانند یزد و اصفهان و کرمان بسیار پررنگ تر بود. چراکه در آن اقلیم خاکی رنگ، باغچه تبدیل به نمادی از باغ ایرانی می شد در دل یک حیاط مرکزی. این شد که سوژه طراحی باغچه در حیاط منزل را برای این مطلب انتخاب کردم.

طراحی باغچه در حیاط منزل و 7 نکته الهام بخش

جهت دریافت خدمات بازسازی منزل در تهران با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

امروز اما شمایل خانه ها عوض شده و اگر حیاطی هم برایشان باقی مانده باشد، آنقدرها پروپیمان نیست. باغچه که نقش طراوت یک فضای همدلانه را به عهده داشت حالا جای خود را به یک طبیعت ساختگی داده در میان فضای اشتراکی آپارتمان ها و حتی اگر با حیاط عظیم یک خانه ویلایی هم روبرو باشیم، خواهیم دید که فضای سبز بیشتر از آنکه طبیعی و روح افزا باشد حکم یک طراحی معمارانه محض را دارد. نقش طراحی را در فضای باغچه ای خانه ها نمی توان انکار کرد اما نکته ای که معمولا درنظر گرفته نمی گردد این است که در این طراحی آنچه موضوع دارد خود گیاه است. با ما باشید تا در ادامه باهم باغچه ها را بیشتر بشناسیم:

برای آنکه قاعده مندتر باغچه ها را آنالیز کنیم، آن ها را به دو دسته باغچه حیاط آپارتمانی و باغچه حیاط ویلایی تقسیم کردیم. به طور کلی طراحی محوطه های کوچک نیازمند سازماندهی بیشتری نسبت به فضاهای عظیمتر است اما طراحی باغچه در هر دو فضا دارای اصول مشترکی ست که ابتدا به آن ها خواهیم پرداخت.

1- شبکه بندی راه ها و ساماندهی فضاها در طراحی حیاط

نکته اول در طراحی، در نظردریافت شبکه بندی راه ها و هندسی بودن ساماندهی فضایی است. دو موردی که در ساختار باغ های تاریخی ایرانی هم بسیار به آن ها توجه شده است. یعنی در فضایی که به عنوان حیاط شناخته می گردد، موضوع با در نظر دریافت راستاهای رفت وآمد می باشد. سپس در فضای به جامانده با در نظر دریافت شکل فضا، باغچه براساس هندسه ی مناسب طراحی خواهد شد. در این میان می توان از گیاهانی مانند شمشاد یا بوته های کوچک نیز برای پارتیشن بندی محوطه استفاده کرد.

2- فضای نشیمن و مبلمان در محوطه باغچه

نکته دوم در نظر دریافت فضای نشیمن و مبلمان در محوطه باغچه است. که در انتخاب رنگ این مبلمان باید به هارمونی رنگ ها براساس باغچه و نمای ساختمان توجه کرد. همچنین افزودن گلدان های طبقاتی یا دیواری در کنار باغچه می تواند به عنوان مکمل عمل نموده و طراوت فضا را دوچندان کند.

3- حاشیه بستر گیاهان و درختان

بهتر است بخشی از حیاط که اطراف درختان و باغچه است، از سنگ ها و مصالح طبیعی تشکیل گردد. به دلیل اینکه کفپوش حیاط وقتی همه سطح آن را بپوشاند هم یکنواخت به نظر می رسد و هم هارمونی طبیعی گیاه و سنگ اتفاق نمی افتد. و حتی اگر از تخته سنگ های عظیم به عنوان راستا پیاده رو در پیرامون باغچه استفاده گردد، این هارمونی بیشتر نیز خواهد شد. گاهی هم ممکن است یک راه چوبی زیبا به عنوان راستا تعریف گردد که بستگی به سلیقه افراد دارد.

مطلب پیشنهادی: محوطه سازی ویلا : 9 فاکتور مهم + 30 عکس جهت ایده پردازی!

4- حوض در طراحی باغچه در حیاط منزل

چنانچه وسعت فضا به ما اجازه می دهد، به کارگیری آب به عنوان آبراه یا حوض در کنار باغچه بسیار زیبا خواهد بود.

5- فضای بازی بچه ها در باغچه منزل

در نظر دریافت بخشی از فضای باغچه به عنوان فضای بازی بچه ها می تواند ایده جذابی باشد. این کار مستلزم طراحی بخشی از فضا با پوشش گیاهی علف های نرم و بدون ضرر برای بچه ها است.

6- نوع گیاه مورد استفاده در باغچه

انتخاب نوع گیاه مورد استفاده در باغچه بسیار مهم است. باغچه یک حیاط آپارتمانی معمولا کوچک هستند بنابراین طراحی آن ها دشوارتر است. در این باغچه ها استفاده از درختچه ها و گیاهان کوچک بیشتر توصیه می گردد. و خلاقیت دیگری که می توان به کار برد انتقال گیاهان به فضاهای بالاست. مانند همان گلدان های دیواری یا دیوارهای زنده و سبز. در این فضاهای کوچک، گیاهان کم با نوسان مناسب فضا را عظیمتر از آنچه که هست نشان می دهد. همچنین بهتر است در باغچه های کوچک درختانی با قطر تنه زیاد و رشد بیش از اندازه مانند گردو کاشته نگردد. درختانی مثل انار، هلو و آلبالو برای این فضاها مناسب هستند.

و اما در باغچه یک حیاط ویلایی که سطح بیشتری برای پوشش گیاهی وجود دارد می توان درختی در مرکز حیاط کاشت که انتخاب نوع آن بسیار حساس است. در این موارد کاشتن درختان میوه ای که آفت کمتری دارند یا درختان گلدار بیشتر توصیه می گردد. همچنین درختان سرو بلند در کناره دیوار یک ویلا، حریم شخصی مناسبی را ایجاد می نمایند.

7- فضای نشیمن باغچه های آپارتمانی و ویلایی

نکته بعدی در تفکیک باغچه های آپارتمانی و ویلایی، فضای نشیمن باغچه است. نشیمن در باغچه های آپارتمانی به دلیل اشتراکی بودن فضا باید حتی الامکان پراکنده و مستقل باشد. بطوریکه هر گروه از ساکنین در فضای اختصاصی خود در کنار باغچه اطراق کند بدون آنکه خلوت دیگری را بهم بزند.

اما مبلمان باغچه ویلایی باید متمرکز و مشرف به تمام سطح گیاهان حیاط باشد. چه بهتر که این فضای تجمع در سایه درخت تنومندی قرار گیرد و لذت بودن در طبیعت قلب خانه را به اهالی هدیه کند.

گیاه همانقدر که نور می گیرد نور هم می دهد. فقط کافی ست بدانیم کدامیک را در کدام فضا و در کدام گوشه آن بکاریم تا هربار زیر سایه اش می نشینیم یا روی شاخه اش دست می کشیم، نور هستی بخش حیات به عمق جانمان رخنه کند.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 21 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 900

به "طراحی باغچه در حیاط منزل و 7 نکته الهام بخش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی باغچه در حیاط منزل و 7 نکته الهام بخش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید