شستشوی کامل جت جنگنده به روباتها واگذار شد

به گزارش کی آنلاین، جت های جنگنده F-16 اکنون می توانند به منظور به حداقل رسیدن زمان شستشو، کاملا توسط روبات ها شسته شوند.

شستشوی کامل جت جنگنده به روباتها واگذار شد

جت های جنگنده ماشین های حساسی هستند و شستشوی مناسب آنها به زمان و کوشش زیادی احتیاج دارد. اکنون نیروی هوایی ایالات متحده با هدف کاهش مقدار زیادی از نیروی کار و انرژی که صرف تمیز کردن هواپیماهای جنگنده می گردد، در کوشش است تا از ربات ها برای انجام این کار استفاده کند.

در حقیقت نیروی هوایی تگزاس یک سیستم رباتیک ساخته است که به طور خاص برای شستشوی هواپیماهای جنگنده F-16 آزمایش شده است.

این سیستم هنوز در مرحله اثبات مفهوم خود است، اما اگر در مراحل آزمایشی خود کارآیی داشته و کاربردی باشد، برای شستشوی دیگر جت های جنگی نیز به سایر پایگاه ها منتقل می گردد.

در حالی که شستشوی جت های جنگی معمولاً به تعدادی نیروی انسانی و چند ساعت زمان احتیاج دارد، اکنون این کار توسط ربات ها آن هم به مدت یک ساعت قابل انجام خواهد بود.

این کار نه تنها خسته نماینده است، بلکه حتی می تواند خطرناک هم باشد، زیرا مواد تمیز نماینده ای که برای شستشوی جت ها استفاده می شوند، می توانند به ریه های انسان آسیب برسانند و همچنین می توانند آنقدر قوی باشند که حتی پوست را از بدن جدا نمایند. از همین رو باید یک لباس مخصوص برای انجام این کار پوشیده گردد.

پس با وجود دانستن این حقایق اکنون درک می کنیم که چرا نیروی هوایی ایالات متحده برای انجام این کار به ربات ها روی آورده است.

لازم به ذکر است که یک جت جنگنده تقریباً هر 180 روز به یک شستشو و تمیز کردن کامل احتیاج دارد. شستشو و تمیز کردن صحیح یک جت جنگنده موجب جلوگیری از خوردگی و طولانی شدن طول عمر آن می گردد، چرا که کثیف ماندن سازه های فلزی جت و قسمت های قاب آلومینیومی آن موجب آسیب به آن می گردد.

این ربات های شستشوگر توسط شرکتی به نام وایلدر سیستمز(Wilder Systems)، شرکتی که فقط در زمینه رباتیک هوافضا تمرکز دارد، ساخته شده است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1672

به "شستشوی کامل جت جنگنده به روباتها واگذار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شستشوی کامل جت جنگنده به روباتها واگذار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید