سه شنبه بزرگ دموکرات ها؛ سندرز یا بایدن؟ مساله این است!

به گزارش کانلاین، با نزدیک شدن سه شنبه بزرگ که موعد برگزاری انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا در حزب دموکرات به صورت همزمان در 14 ایالت این کشور است، رقابت بین برنی سندرز و جو بایدن جدی تر از قبل به نظر می رسد.

سه شنبه بزرگ دموکرات ها؛ سندرز یا بایدن؟ مساله این است!

به گزارش گروه بین الملل کانلاین، سوم مارس (13 اسفندماه) در 14 ایالت آمریکا به صورت همزمان انتخابات مقدماتی نامزدهای ریاست جمهوری این کشور در دو حزب دموکرات و جمهوری خواه برگزار می گردد؛ رقابتی که تا حد زیادی رقیب دونالد ترامپ در انتخابات سراسری ریاست جمهوری در آن مشخص می گردد.

تا به امروز به ترتیب در چهار ایالت آیووا، نیوهمپشایر، نوادا و کارولینای جنوبی انتخابات مقدماتی برگزار شده است اما سه شنبه بزرگ به دلیل تعداد زیاد ایالت های درگیر انتخابات مقدماتی و همچنین میزان بالای موکلان انتخاباتی (delegates) از اهمیت بسیاری برخوردار است.

انتخابات آمریکا در سه شنبه بزرگ

نامزدی که در نهایت به 1991 موکل انتخاباتی دست پیدا کند، می تواند نامزد نهایی دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا و رقیب دونالد ترامپ گردد.

طبق گزارش واشنگتن پُست، در انتخابات سه شنبه بزرگ که قرار است در ایالت های آلاباما، آرکانزاس، کالیفرنیا، کلرادو، مین، ماساچوست، مینه سوتا، کارولینای شاقتصادی، اکلاهما، تنسی، تگزاس، یوتا، ورمونت و ویرجینیا برگزار گردد، تکلیف یک سوم کل مجموع موکلان انتخاباتی مشخص خواهد شد.

رقابت دموکرات ها برای کسب یک سوم موکلان انتخاباتی

حضور دموکرات های مقیم خارج از آمریکا در مبارزات مقدماتی این حزب از همین روز (سوم مارس 13 اسفند) شروع می گردد و تا 10 مارس (20 اسفند) ادامه می یابد.

بنا بر گزارش واشنگتن پست، تکلیف تعداد 1357 موکل انتخاباتی در رقابت سه شنبه بزرگ مشخص می گردد اما شبکه ان بی سی در گزارش خود از مشخص تکلیف رای 1344 موکل انتخاباتی خبر داده است.

طبق برنامه انتخابات سه شنبه بزرگ ابتدا در ساعت 19 (به وقت واشنگتن) انتخابات مقدماتی در ایالت ورمونت خاتمه می یابد و رای گیری در ایالت کالیفرنیا به عنوان آخرین مقصد سه شنبه بزرگ، در ساعت 23 به اتمام می رسد.

با مشخص شدن نتایج انتخابات در چهار ایالت آیووا، نیوهمپشایر، نوادا و کارولینای جنوبی، برنی سندرز با 56 موکل انتخاباتی همچنان در صدر رقابت های درون حزبی دموکرات ها قرار گرفته است و جو بایدن توانسته با 48 موکل انتخاباتی خود را به او نزدیک کند.

پیت بوته جج با کسب 26 موکل انتخاباتی، الیزابت وارن با 8 موکل انتخاباتی و امی کلوبوچار با 7 موکل انتخاباتی در صندلی های بعدی رقابت های درون حزبی دموکرات ها قرار دارند.

سندرز در دور قبلی انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در سال 2016 آرای مردمی بیشتری نسبت به هیلاری کلینتون کسب نموده بود اما خاتمه با رای موکلین غیرمتعهد، این کلینتون بود که نامزد نهایی این حزب شد و از ترامپ بازنده شد.

موکل متعهد کسی است که بعد از برگزاری انتخابات درون حزبی در هر ایالت رای او به یک نامزد، نهایی می گردد و او در مقابل موکل انتخاباتی غیر متعهد قرار می گیرد؛ کسی که مشخص نیست به چه نامزدی رای می دهد و در نهایت در خاتمه کارزار انتخابات مقدماتی این رای مشخص می گردد.

نامزدی که بتواند در سه شنبه بزرگ عملکرد خوبی از خود نشان دهد، تا حد زیادی مسیرش را برای نامزدی نهایی در حزب دموکرات برای رقابت با ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر 2020 (12 آبان 1399) هموار می نماید.

انتظار می رود با توجه به نتایج انتخابات مقدماتی سه شنبه بزرگ، بعضی از نامزدهای دموکرات در صورت عملکرد ضعیف در انتخابات این 14 ایالت از نامزدی منصرف شوند و این مساله به کم تر شدن تعداد نامزدها و مشخص تر شدن رقبای اصلی برای نامزدی حزب دموکرات یاری کند.

احتمال انصراف نامزدهای دموکرات بعد از سه شنبه بزرگ

حدود 130 میلیون نفر در 14 ایالتی که انتخابات مقدماتی سه شنبه بزرگ در آن برگزار می گردد، سکونت دارند و این میزان جمعیت، 10 برابر تعداد جمعیت چهار ایالتی است که پیش از این در آنها انتخابات مقدماتی برگزار شده است.

از نظر تحلیلگران مسائل انتخابات در آمریکا، سه سوال و موضوع مهم در انتخابات سه شنبه بزرگ حائز اهمیت است و بر نتیجه رقابت دموکرات ها تاثیرات اساسی دارد.

اول، مایکل بلومبرگ چه عملکردی در انتخابات سه شنبه بزرگ خواهد داشت؟

بلومبرگ میلیاردر آمریکایی و شهردار پیشین نیویورک که تا به امروز از حضور در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در چهار ایالت آیووا، نیوهمپشایر، نواداد و کارولینای جنوبی سر باز زده، برای اولین بار در انتخابات سه شنبه بزرگ حاضر می گردد.

در بعضی نظرسنجی ها، بلومبرگ توانسته رکورد خوبی از خود بر جا بگذارد و حتی به رتبه دوم نامزدهای دموکرات و پشت سر سندرز قرار گیرد اما در روزها و هفته های اخیر، جنجال ها درباره مواضع او در قبال زنان، تبعیض های جنسیتی و مسائل مربوط به سیاه پوستان و اقلیت های نژادی بر کارزار انتخاباتی او سایه افکنده است.

دوم، امکان بقای کارزار انتخاباتی جو بایدن و الیزابت وارن بعد از سه شنبه بزرگ وجود دارد؟

جو بایدن و الیزابت وارن در انتخابات آیووا و نیوهمپشایر کارنامه ناامیدنماینده ای از خودشان بر جا گذاشته اند. فرض بر این است که بایدن با توجه به هشت سال معاونت ریاست جمهوری آمریکا در دوره باراک اوباما، در میان رای دهندگان رنگین پوست از حمایت و مزیت برخوردار است.

کارزار الیزابت وارن هم برای حضور پر قدرت در انتخابات مقدماتی، به سه شنبه بزرگ امید بسته است به ویژه آنکه ماساچوست یکی از 14 ایالتی است که در آنها انتخابات مقدماتی برگزار می گردد. وارن، نماینده ایالت ماساچوست در مجلس سنای آمریکا است.

نکته مهم این است که در صورت بر باد رفتن امیدهای بایدن و وارن به نتایج انتخابات سه شنبه بزرگ، چه خواهد شد و اینکه آنها چطور می توانند در صورت ناکامی در انتخابات همزمان 14 ایالت، حامیان اقتصادی خودشان را به ادامه حمایت مجاب نمایند.

سوم، آیا سه شنبه بزرگ پیشتازی برنی سندرز در مبارزات مقدماتی نامزدهای دموکرات را به چالش می کشد؟

پیشتازی سندرز یا توقف او؟

سندرز از اولین ایستگاه انتخابات درون حزبی و مقدماتی دموکرات ها که در آیووا برگزار شده، در نظرسنجی های ملی در آمریکا پیشتاز بوده است اما طبق بعضی نظرسنجی ها در ایالت هایی که انتخابات سه شنبه بزرگ در آنها برگزار می گردد، او با دیگر نامزدها شامل بایدن، وارن و بلومبرگ رقابت تنگاتنگی دارد.

به باور تحلیلگران آمریکایی، سندرز برای اینکه افراد نزدیک به خاستگاه رای حلقه مرکزی حزب دموکرات و میانه روهای این حزب را درباره توانش برای شکست دادن ترامپ متقاعد کند، هنوز راه طولانی در پیش دارد.

از نظر تحلیلگران مسائل انتخاباتی، در صورتی که سندرز در رقابت سه شنبه بزرگ نتواند جزو سه نفر اول نامزدهای دموکرات قرار گیرد، استدلال او و کارزارش مبنی بر اینکه وی توان شکست ترامپ در انتخابات سراسری را دارد، به شدت زیر سوال خواهد رفت.

نتایج آخرین نظرسنجی ها در 12 ایالت از مجموع 14 آمریکا که قرار است انتخابات سه شنبه بزرگ در آنها برگزار گردد، حاکی از رقابت مشخص نماینده نامزدهای دموکرات است.

از راست، کلوباچار، وارن، بوته جج، بایدن، بلومبرگ و سندرز

نظرسنجی سی ان ان نشان می دهد، سندرز با کسب 35 درصد آرا در ایالت کالیفرنیا پیشتاز است؛ ایالتی که برنده آن می تواند 415 رای موکل انتخاباتی را به دست آورد. کالیفرنیا در مجموع 494 موکل انتخاباتی دارد و 79 تن از آنها را موکلین غیرمتعهد تشکیل می دهند.

طبق این نظرسنجی، وارن با 14 درصد، بایدن با 13 درصد، بلومبرگ با 12 درصد، بوته جج با 7 درصد و کلوبوچار با 6 درصد در رده های بعدی قرار دارند.

نظرسنجی موسسه برکلی آی جی اس در کالیفرنیا هم از پیشتازی سندرز حکایت دارد. نتیجه این نظرسنجی بدین شرح است: سندرز 34 درصد، وارن 17 درصد، بلومبرگ 12 درصد، بایدن 8 درصد، ، بوته جج 11 درصد و کلوباچار 6 درصد.

در ایالت تگزاس که نامزدها در کوشش برای پیروزی در آن هستند، رقابت بر سر کسب 228 رای موکل انتخاباتی است. طبق نظرسنجی سی ان ان و موسسه برکلی آی جی اس، سندرز در این ایالت هم پیشتاز است.

نتیجه نظرسنجی سی ان ان در ایالت تگزاس حاکی از این نتایج است: سندرز 29، بایدن 20، بلومبرگ 18، وارن 15، بوته جج 8، کلوباچار 3 درصد.

نظرسنجی دیتا فُر پراگرس (Data for Progress) در تگزاس هم این ارقام را نشان می دهد: سندرز 30 درصد، بایدن و بلومبرگ 21 درصد، وارن 13، بوته جج 9 و کلوباچار 5 درصد.

نظرسنجی ها در ایالت کارولینای شاقتصادی از رقابت تنگاتنگ بایدن و سندرز برای پیروزی حکایت دارد؛ ایالتی که رقابت در آن بر سر کسب رای 110 موکلین انتخاباتی متعهد است.

نتیجه نظرسنجی سیویتاس (Civitas) در کارولینای شاقتصادی بدین شرح است: بایدن 27 درصد، سندرز 19 ، بلومبرگ 16، وارن 11، بوته جج 4 و کلوبوچار 5 درصد.

نظرسنجی دیتا فُر پراگرس در ایالت کارولینای شاقتصادی این ارقام را نشان می دهد: سندرز 27، بایدن 25، بلومبرگ 18، وارن 11، بوته جج 10 و کلوباچار 6 درصد.

در ایالت ویرجینیا که رقابت دموکرات ها در آن برای کسب رای 99 موکلین انتخاباتی متعهد است، سندرز شرایط خوبی دارد.

در نظرسنجی دیتا فُر پراگرس این ارقام آمده است: سندرز 28، بایدن 19، بلومبرگ و وارن 17، بوته جج 12 و کلوباچار 5 درصد.

نظرسنجی مانموث نشان می دهد سندرز و بلومبرگ با 22 درصد به طور مشترک در صدر هستند. بایدن با 18 درصد، بوته جج با 11 درصد، کلوباچار با 9 درصد و وارن با 5 درصد در رده های بعدی هستند.

رقابت در ایالت ماساچوست با 24 موکل انتخاباتی متعهد هم رقابت جالبی خواهد بود چرا که الیزابت وارن نماینده این ایالت در مجلس سنای آمریکا است.

الیزابت وارن

نظرسنجی مشترک بوستون گلاب و سافولک در ماساچوست از پیشتازی سندرز حکایت دارد. نتیجه این نظرسنجی بدین شرح است: سندرز 24، وارن 22، بلومبرگ 13، بوته جج 12، بایدن 11 و کلوباچار 5 درصد.

نظرسنجی مشترک WBUR/MassINC در ماساچوست این درصدها را نشان می دهد: سندرز 25، وارن 17، بوته جج 14، بلومبرگ 13، بایدن 9 و کلوباچار 2 درصد.

نظرسنجی ها در ایالت کلرادو با 67 رای موکل انتخاباتی متعهد، حکایت از پیشتازی قابل توجه سندرز دارند. او در نظرسنجی Magellan با 27 درصد در صدر است و بعد از وی وارن با 15، بوته جج با 12، بلومبرگ و بایدن با 11 و کلوباچار با 6 درصد قرار گرفتند. نظرسنجی دیتا فُر پراگرس در کلرادو این ارقام را نشان می دهد: سندرز 34، وارن 20، بوته جج و بلومبرگ 14، بایدن 10 و کلوباچار 6 درصد.

رقابت نامزدها در ایالت یوتا که دارای 29 موکل انتخاباتی متعهد است، به سود سندرز پیش می رود. طبق نظرسنجی مشترک Deseret News/Hinckley سندرز با 28 درصد پیشتاز است و بلومبرگ با 19 درصد، بوته جج با 18 درصد، وارن با 15 درصد، بایدن با 6 و کلوباچار با 4 درصد در رده های بعدی هستند.

در ایالت مینه سوتا که دارای 75 موکل انتخاباتی متعهد است، سناتور ایمی کلوبوچار در صدر نظرسنجی ها است. او طبق نظرسنجی UMass Lowell با 27 درصد در مقام نخست است. سندرز با 21، وارن با 16، بوته جج با 10 و بایدن و بلومبرگ با 9 درصد در رده های بعدی قرار دارند.

رقابت نامزدهای دموکرات در ایالت اکلاهما با 42 موکل انتخاباتی متعهد، رقابت مهیجی شده است و دو نظرسنجی متفاوت، برندگان متفاوتی داشته است.

در نظرسنجی سونر پُل (Sooner Poll)، بایدن با 21 درصد در صدر قرار گرفته و بلومبرگ با 20 درصد در تعقیب اوست. سندرز در این نظرسنجی 13 درصد کسب نموده و سهم بوته جج 10، وارن 9 و کلوباچار 7 درصد بوده است. اما در نظرسنجی CHS & Associates بلومبرگ با 20 درصد به تنهایی پیشتاز شده و بعد از او سندرز با 14، بایدن با 12، بوته جج با 11، وارن با 8 و کلوبوچار با 6 درصد قرار گرفتند.

نظرسنجی ها در ایالت مِین از پیشتازی برنی سندرز حکایت دارند ایالتی که سهم آن از موکلان انتخاباتی متعهد 24 موکل است.

نظرسنجی کلبی کالج در مین نشان می دهد، سندرز در این ایالت با 25 درصد در صدر است. بوته جج با 16، بلومبرگ با 14، بایدن با 12، وارن با 9 و کلوبوچار با 4 درصد در رده های بعد قرار دارند.

رقابت در ایالت ورمونت با 16 موکل انتخاباتی متعهد، از پیشتازی سندرز با اختلاف بسیار در قیاس با دیگر نامزدها حکایت دارد.

برنی سندرز

طبق نظرسنجی رادیو عمومی ورمونت، سندرز که نماینده این ایالت در سنای آمریکا است، 51 درصد را کسب نموده و بعد از او بوته جج با 13، وارن با 9، بلومبرگ با 7، بایدن با 5 و کلوباچار با 4 درصد قرار گرفتند.

رقابت نامزدهای دموکرات در ایالت آرکانزاس با 31 موکل انتخاباتی متعهد، به نفع بلومبرگ پیش رفته و نظرسنجی مشترک تاک بیزینس و هندریکس کالج نشان می دهد او با اختلاف یک درصدی از بایدن در صدر است.

طبق این نظرسنجی، بلومبرگ 20 درصد، بایدن 19 درصد، سندرز و بوته جج 16 درصد، وارن 9 درصد و کلوباچار 5 درصد کسب کردند.

شرح: این گزارش پیش از کنار رفتن پیت بوته جج از رقابت های درون حزبی دموکرات ها تهیه و تنظیم شده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 850

به "سه شنبه بزرگ دموکرات ها؛ سندرز یا بایدن؟ مساله این است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه شنبه بزرگ دموکرات ها؛ سندرز یا بایدن؟ مساله این است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید