روشی برای رهایی نوجوانان از بحران هویت

به گزارش کانلاین، دختران و پسران نوجوان، نقشی بی بدیل در ساختن آینده هر کشوری دارند و توجه ویژه به روح و روان آن ها در کنار توجه به جسمشان، از مهم ترین وظایف هر خانواده و جامعه ای است.

روشی برای رهایی نوجوانان از بحران هویت

به گزارش گروه رسانه های کانلاین، دوره متوسطه که در سنین نوجوانی و جوانی دانش آموزان قرار گرفته است، یکی از مهم ترین مراحل زندگی انسانی است، زیرا فرصت هایی را برای رشد و نمو هم ازنظر جسمانی و هم درزمینه کفایت شناختی و اجتماعی، استقلال، عزت نفس و صمیمیت فراهم می نماید.

گذر از کودکی به بزرگسالی با یک دوره انتقالی طولانی معین می شود که نوجوانی نام دارد. نوجوانی از 11 تا 12 سالگی شروع و گاه تا 21 یا 22 سالگی ادامه پیدا می نماید و شامل تغییرات عمده و پیوسته ای در همه حیطه های رشد است. بهزیستی جسمی و روان شناختی دانش آموزان نوجوان ایرانی در مقطع متوسطه، تقریباً در سطح متوسطی قرار گرفته است که سطح قابل قبولی نیست و بر همین اساس طراحی و اجرای انواع مداخلات بالینی، آموزشی و مشاوره ای، جهت بهبود کیفیت زندگی آن ها توسط محققان توصیه می شود.

صاحب نظران حوزه علوم انسانی معتقدند وجود این باور که آشوب های روان شناختی در نوجوانی، پدیده های عادی و بهنجاری هستند، می تواند به پیامدهایی تأسف بار منجر شود. بر این اساس، اغلب تصور می شود نوجوانانی که به مسائل روان شناختی گرفتارند با افزایش سن خودبه خود بهبود می یابند، ولی این تصور، درست نیست. برای مثال، یکی از مهم ترین آسیب های عدم بهزیستی روان شناختی فرآیند رشد در دوره نوجوانی و جوانی، عدم دستیابی به هویت است که اگر به آن توجه نشود می تواند به طورجدی سلامت جسمی و روانی نوجوانان و جوانان را تحت تأثیر قرار دهد. در تعریف هویت می توان اشاره نمود که هویت یک فرآیند است، نه یک محصول و ساخت وساز هویتی و بر همین اساس در سراسر زندگی از تأثیرات اجتماعی و فرهنگی شکل می گیرد.

در رابطه با این موضوع پراهمیت، گروهی از محققان کشور از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تربت جام و واحد زرند، اقدام به انجام پژوهشی نموده اند که در آن، اثربخشی روشی به نام روان درمانی مثبت نگر به شیوه گروهی بر بحران هویت دانش آموزان دختر و پسر مورد آنالیز واقع شده است.

در این پژوهش نیمه تجربی، 30 دانش آموز دختر و 28 دانش آموز پسر انتخاب و به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل قرار گرفتند. گروه های آزمایش، در 7 جلسه هفتگی جداگانه آموزش های روان درمانی مثبت نگر را به شیوه گروهی دریافت کردند، ولی افراد گروه کنترل چنین آموزشی را دریافت نکردند. درنهایت محققان با استفاده از روش های آماری و به یاری پرسش نامه های خاص، این دو گروه را ازلحاظ شرایط بهبود بحران هویت مورد ارزیابی علمی و مقایسه قرار دادند.

نتایج این آنالیز ها نشان داد که روان درمانی مثبت نگر به شیوه گروهی، می تواند بر برطرف بحران هویت پسران و دختران دانش آموز اثر مثبتی داشته باشد و بنابراین نتایج، می توان از آن برای کاهش مسائل روان شناختی ناشی از بحران هویت دانش آموزان در مدارس بهره برد.

در تبیین این یافته ها، علیرضا رجایی، دانشیار و پژوهشگر گروه روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تربت جام و دو همکار دیگرش می گویند: می توان گفت بحران هویت با نشانه های بی هدفی، پوچی، ناامیدی، عدم اعتمادبه نفس، بی ارزشی، نارضایتی و نظایر آن تعریف می شود و هسته اصلی این برنامه درمانی هم کاهش این نشانه ها است و لذا دور از انتظار نبود که روان درمانی مثبت نگر بتواند باعث کاهش این نشانه ها شود. همچنین بر اساس یافته های این تحقیق، ما شاهد افزایش رضایت از زندگی و معنای زندگی در گروه آزمایش بودیم که نشان از اثرگذاری برنامه مورد اجرا دارد.

این محققان که نتایج به دست آمده از تحقیق خود را در مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت منتشر نموده اند، معتقد هستند: به طورکلی در اهمیت اثربخشی این برنامه درمانی می توان گفت، روان درمانی مثبت نگر با رشد توانایی های دانش آموزان، یادگیری ارزش ها و به دست آوردن شکوفایی در شرکت نمایندگان باعث کاهش بحران هویت می شود و این رشد شکوفایی باید هدف آموزش وپرورش و خانواده ها باشد. زیرا در دنیای امروزی خوشبختی به طور معمول با ثروت معادل است و معمولاً والدین سعی می نمایند ثروت بیشتری را از خود به جای بگذارند که فرزندانشان رفاه بیشتری داشته باشند.

آن ها می افزایند: درواقع آنچه والدین برای فرزندانشان می خواهد، رفاهی حتی بیشتر از رفاه خودشان است، ولی در کنار سرمایه گذاری اقتصادی، سرمایه گذاری های روانی ای وجود دارد که رفاه بسیار بیشتری را نسبت به پول برای فرزندان به ارمغان می آورد. این امر می تواند با آموزش مثبت تحقق یابد و پیاده کردن عملی این هدف در جلسات آموزشی نظیر این پژوهش ممکن می شود.

منبع:ایسنا

بازگشت به صفحه رسانهها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 693

به "روشی برای رهایی نوجوانان از بحران هویت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روشی برای رهایی نوجوانان از بحران هویت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید