ملاقات وزیر نفت ایران و وزیر انرژی روسیه، زنگنه در مسکو چه می گوید؟

به گزارش کی آنلاین، خبرنگاران : دیروز وزیر نفت عربستان سعودی و و الکساندر نواک از روسیه در ریاض با یکدیگر ملاقات کردند. امروز بیژن زنگنه وزیر نفت کشورمان به مسکو می رود تا با نواک ملاقات کند . در این سفر، زنگنه همچنین با وزیر نفت جدید روسیه، نیکلای شولگینف ملاقات خواهد نمود.

ملاقات وزیر نفت ایران و وزیر انرژی روسیه، زنگنه در مسکو چه می گوید؟

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از نفت خبر، پس از ملاقات روز گذشته وزرای سعودی و روسیه، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان به خبرنگاران گفت جلسات بیشتر اوپک به این معنی است که در ماه های پیش رو این کشورهای فراورینماینده نفت هستند که بازار را راهنمایی می نمایند نه پیش بینی نمایندگان.

در اجلاس قبلی بنا شد جلسات اوپک پلاس ماهانه برگزار گردد و در هر ماه برای کوتای ماه بعد تصمیم گیری گردد. جلسات اوپک تا به امروز دو بار در سال بود و تصمیم اخیر نشان از حساسیت بالای شرایط بازار نفت دارد.

نواک، وزیر نفت پیشین روسیه و معاون فعلی نخست وزیر که به نمایندگی از روسیه همچنان در جلسات حضور پیدا می نماید گفت: ما به شکل ماهانه ملاقات خواهیم کرد چرا که فکر می کنیم بازار هنوز کاملا بهبود پیدا نکرده است و به شدت آسیب پذیر است. ما باید آماده واکنش های سریع تر باشیم.

در ابتدای ماه جاری میلادی اوپک اجلاسی برگزار کرد که پس از گفت وگوهایی سخت نتیجه این شد که مجموعا 500 هزار بشکه به فراوری افزوده گردد. توافق قبلی افزایش 2 میلیون بشکه ای بود.

اما هنوز از محتوای جلسه زنگنه با نواک در مسکو اطلاعی در دست نیست. زنگنه هفته گذشته گفت که فراوری نفت ایران در سال 2021 دو برابر خواهد شد. یعنی به رقمی نزدیک 4.5 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

در صورت صحت ادعای وزیر نفت کشورمان که مستلزم بازگشت ایالات متحده به برجام و برطرف تحریم های صادراتی ایران است رقم مورد نظر زنگنه چیزی حدود 4.5 میلیون بشکه در روز خواهد شد.

اگر از این میزان فراوری حدود 3 میلیون بشکه نیز برای صادرات در نظر گرفته گردد برای اوپک پلاس رقمی بسیار سنگین خواهد بود. اوپک در جلسه اخیر خود با افزایش سرجمعی 2 میلیون بشکه ای نیز موافقت نکرد و به 500 هزار بشکه اکتفا کرد.

اما وزیر نفت ایران پس از اولین بازخوردهای سخنان خود درباره افزایش فراوری گفت ایران این کار را خواهد نمود و قیمت نیز نخواهد افتاد.

کشورهایی که برای مدت طولانی تحریم یا به عنوان نمونه مانند لیبی درگیر جنگ بوده اند به شکل عرفی از رعایت سقف فراوری اوپک معاف هستند. ایران نیز احتمالا در صورت برطرف تحریم ها به همین راه خواهد رفت.

حالا با سفر زنگنه تنها یک روز پس از ملاقات نواک و عبدالعزیز بن سلمان در ریاض اغلب برآورد ها بر این است که احتمالا موضوع مذاکرات زنگنه افزایش فراوری ایران و اثر آن بر سیاست های اوپک باشد.

اما می توان احتمال دیگری را نیز در نظر گرفت. اوپک همیشه غیر از مباحث فنی صندلی گفت وگوهای سیاسی نیز بوده است و نواک اکنون غیر از نماینده روسیه در اوپک معاون ولادیمیر پوتین نیز هست.

با این وجود حتی چنین گفت وگوهایی نیز جز یک موضوع نمی تواند داشته باشد: برطرف تحریم های ایران.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1397

به "ملاقات وزیر نفت ایران و وزیر انرژی روسیه، زنگنه در مسکو چه می گوید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملاقات وزیر نفت ایران و وزیر انرژی روسیه، زنگنه در مسکو چه می گوید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید