دولت در پی حذف 63 درصد از یارانه بگیران؟

به گزارش کی آنلاین، روزنامه اعتماد نوشت: پایگاه رفاه ایرانیان اطلاعات درآمدی و معیشتی از جمعیت 77.4 میلیون نفر یارانه بگیر در کشور را ارایه نموده است.

دولت در پی حذف 63 درصد از یارانه بگیران؟

بر اساس این اطلاعات، بیش از نیمی از یارانه بگیران فعلی در طبقه میانه قرار گرفته اند؛ 38 درصد از یارانه بگیران واقعا احتیاج به یارانه نقدی برای گذران امور زندگی دارند و 7 درصد نیز در طبقه برخوردار هستند.

معین نیست که آیا این اطلاعات مبنای حذف یارانه بگیران طی امسال خواهد بود یا نه. اما از این آمار چنین برمی آید که دولت فقط 38 درصد از یارانه بگیران فعلی را مستحق دریافت یارانه و مابقی را در رسته طبقه میانه یا برخوردار می داند.

دهک بندی در پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان براساس شاخص هایی، چون دارایی ها، حقوق، بیمه، سفر خارجی، مالکیت خودرو و منزل و میانگین واریز سالانه به حساب سرپرست و اعضای خانوار در سال های 95 تا 98، تراکنش خرید بانکی در سال های 98 و 99 انجام گرفته و براساس آن، جمعیت یارانه بگیر ها به 10 قسمت تقسیم شده است. دهک اول 10 درصد جمعیتی است که کمترین برخورداری از شاخص های فوق را داشته و دهک دهم 10 درصد جمعیتی است که بالاترین برخورداری را داشته است.

گزارش نهاد زیرمجموعه وزارت رفاه، ابتدا خانوار ها را براساس شرایط عایدیی به سه گروه فقیر، میانه و برخوردار تقسیم نموده است. در ادامه خانوار ها بر اساس ترکیبی از شرایط شغلی و عایدیی در گروه های فقیر، میانه و برخوردار طبقه بندی شده اند. یعنی تمام خانوار های دهک دهم به گروه برخوردار اضافه شده اند. معیار این برخورداری هم داشتن خودرو و ارزش آن به اضافه میانه حساب های بانکی و تراکنش ها بوده است. سپس خانوار های فقیر قرار گرفته اند که دو شرط از سه شرط، بودن در پنج دهک اول، تحت پوشش نهاد حمایتی بودن و فاقد عایدی ثابت بودن را داشته باشند.

اطلاعات این گزارش با استفاده از داده های سال 99 جمع آوری شده است. در واقع ممکن است در یک ساله 1400 بعضی خانوار ها به علت تورم موجود جای خود را تغییر داده باشند. اما به طور کلی و بر اساس این آمار، 24میلیون و 901 هزار و 696 خانوار هم اکنون یارانه نقدی می گیرند که فقط 9.3 میلیون خانوار جزو طبقه فقیر قرار گرفته و گویا از دیدگاه وزارت رفاه مستحق دریافت یارانه هستند.

دسته بندی خانوار های فقیر نیز به دو گروه تحت پوشش (شامل 2.8 میلیون خانوار که 30 درصد از کل خانوار های فقیر را تشکیل می دهد) و فاقد پوشش نهاد حمایتی (شامل 6.6 میلیون خانوار و 70 درصد از کل خانوار های فقیر)، این امکان را به دست می دهد تا سیاستگذاری متناسب برای هر گروه به اجرا گذاشته گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 خرداد 1401 بروزرسانی: 23 خرداد 1401 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 2066

به "دولت در پی حذف 63 درصد از یارانه بگیران؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت در پی حذف 63 درصد از یارانه بگیران؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید