دشت مغان ، جلوه هزار رنگ طبیعت و آسمان پر ستاره

به گزارش کی آنلاین، اردبیل یکی از استان های ایران است. این استان به دلیل طبیعت بی نظیرش در همه فصل های سال طرفداران بسیاری دارد. در هر فصلی از سال گوشه ای از اردبیل شما را فرا می خواند. در این مطلب خبرنگاران می خواهیم به سراغ یک بخش دیگر طبیعت برویم. برای همین به سوی شمالی ترین بخش اردبیل حرکت می کنیم. درست در ساحل رود جنوبی ارس دشت مغان قرار گرفته است. از سوی دیگر این دشت در غرب دریای خزر است.

دشت مغان ، جلوه هزار رنگ طبیعت و آسمان پر ستاره

این دشت جلگه ای است با طبیعتی دلبرانه. این دشت موقعیتی سه گانه دارد. هر ذره خاکش قابلیت تولد زندگی دارد. چهره ی طبیعت آن به سه قسمت؛کوهستانی، کوهپایه ای و جلگه ای تقسیم می شود: نواحی کوهستانی دشت مغان، ارتفاعات جنوب، جنوب غرب و غرب منطقه را شامل می شوند. با شیب بیش از 10 درصد، از ارتفاع حداقل 100 متر به سمت جنوب و غرب بر اندازه ارتفاع افزوده شده و تا حدود 700 متر می رسند.

سرسبزی بی انتهای دشت مغان | عکس از: اولدوز توریسم

نواحی کوهپایه ای دشت مغان، به طور کلی زمین های کمتر از 100 متر ارتفاع متصل به کوهستان تا نزدیک جلگه را می توان جزو این ناحیه به حساب آورد. نواحی جلگه ای دشت مغان، در شمال منطقه با شیب بسیار ملایم، کمتر از 5 درصد تا سواحل رود ارس توسعه دارد.

دشت مغان ، از بیله سوار تا اصلاندوز

این دشت وسیع از پنج شهر بیله سوار، پارس آباد، جعفرآباد، گرمی و اصلاندوز تشکیل شده است. بخش هایی از این دشت نیز در خاک جمهوری آذربایجان واقع شده است.

اشیای تاریخی بسیاری در این منطقه کشف شده است. همین موضوع گواهی است بر تاریخی بودن دشت. در کنار ارزش تاریخی منطقه، وجود خاک حاصلخیز و طبیعت بی نظیرش بر اهمیت آن می افزاید. هر آنچه که از دل خاک منطقه کشف شده در موزه شهرهای اردبیل و تبریز نگهدار می شود.

دیدنی های بی نظیر دشت

نظامی گنجوی در خصوص زیبایی مغان می گوید:

به فصل گل به موقان است جایش که تا سرسبز باشد خاک پایش

دشت مغان | از جاذبه های اردبیل

جاذبه های طبیعی دشت مغان همان آوای بلندی است که گردشگران را به این منطقه مرزی فرا می خواند. این زیبایی بکر در آب و هوای معتدل و زمین خرم تقسیم شده است. در ادامه بعضی از مهم ترین جاذبه های دشت مغان را برای تان می نویسیم:

 • کوه ها: رشته کوه خروسلو در جنوب دشت مغان و رشته کوه صلوات داغ
 • رودها: رودخانه آراز (ارس)
 • دریاچه ها: دریاچه سد میل مغان و دریاچه کشت و صنعت مغان
 • تالاب ها: تالاب تپراق­کندی، تالابمیل مغان و تالاب قره گل
 • زیستگاه ها و منطقه ها حفاظت شده: سایت موغانا جیران و زیستگاه­های حیات وحش
 • منطقه ها اکوتوریستی: پارک ساحلی ارس، دشت سرسبز و هموار مغان، قرخ پیله در شهرک شهید غفاری
 • باغات میوه کشت و صنعت مغان
 • کشت زارهای مغان و کانال­های آبیاری
 • جنگل های ارسباران
 • روستای اولتان
 • قلعه ورثان یا اولتان قالاسی
 • تپه نادری
 • چشمه طبیعی مازافا

مغان و روایت های تاریخی اش

طبق اسناد دشت مغان تاریخی کهن دارد. از ایامی دور گروهی از مردم در این منطقه زندگی می کرده اند. نام ساکنین این منطقه آذری بوده. این کلمه در سایر زبان های اروپایی، به ویژه متون یونانی نیز ذکر شده. این جلگه باستانی در دوران نوح و اقوام عاد و ثمود نیز قابل سکونت بوده. این سرزمین شاهد ایام مهم تاریخی بوده. یکی از اتفاقات مهم این دشت، تاج گذاری نادرشاه افشار است.

اگر بخواهیم در میان اسناد دیگر جستجو کنیم می توانیم به نوشته های سعید نفیسی مراجعه کنیم. در این نوشته ها نام قدیمی مغان را آموکان می دانند. سعید نفیسی برای معرفی آذربایجان چنین آغاز می کند:

پای آذری در سرزمین آذربایجان در خلافت عثمان بن عفان (35-23 هجری) باز شد. پیش از این خاندانی از آذربایجان در این سرزمین پادشاهی داشتند. نام (مغان) قدمت چند صد ساله دارد.

همچنین در سند دیگری زین العابدین شیروانی در کتاب بستان السیحه اینگونه می نویسد:

بعضی او را به واو نویسند. ولایتی است مشهور و دیاریست مذکور، مشتمل است بر بلاد قدیم و نواحی عظیمه و مراتع دلکش و موضع بسیار خوش از اقلیم پنجم و هوایش خرم و محدود است از شمال به ولایت شیروان و از جنوب به ملک آذربایجان و از شرق به ارض تالش و از مغرب به گرجستان.

سفری به دل طبیعت

در هنگام سفر به این منطقه تا می توانید از طبیعت مراقبت کنید. این میراث با سخاوت باید برای هزاران سال پس از ما نیز سلامت باشد. دشت مغان یکی از بهترین گزینه ها برای کمپینگ (چادرزدن) در بهار و تابستان است. پس وسایل مورد نیاز را در کوله پشتی تان بچینید!

دوربین را از قلم نیاندازید. برای شب های پر ستاره ای که هوای سردی دارند آماده باشید. همچنین پرنده نگری یکی از تفریحات محبوب این مکان است. این مکان پر از رنگ گل ها و حضور زندگی است. همه این زیبایی بی کران را صدای موسقی آذری و رنگ و فرهنگ آن پیوند بزنید. این تصویر به شما می گوید که چه سفر بی نظیری در انتظارتان است.

همچنین برای اقامت خود می توانید خانه های محلی ها در روستا ها را انتخاب کنید. این کار شگفتی سفر را در کنار مردم مهربان کامل می کند.

اگر شما هم پا به خاک مغان گذاشته اید برای ما برای از تجربه سفرتان بنویسید.

اگر نکته خاصی در خصوص سفر به این منطقه می دانید برای خبرنگاران بگویید.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 12 مرداد 1401 بروزرسانی: 12 مرداد 1401 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 2112

به "دشت مغان ، جلوه هزار رنگ طبیعت و آسمان پر ستاره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دشت مغان ، جلوه هزار رنگ طبیعت و آسمان پر ستاره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید