داروی ضدویروس درمان کرونا تاییدیه سازمان غذا و دارو را دریافت کرد

به گزارش کانلاین، داروی ضد ویروس مؤثر در درمان کرونا با همکاری محققان دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فراوری و پیروز به دریافت تاییدیه کمیسیون سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت شد.

داروی ضدویروس درمان کرونا تاییدیه سازمان غذا و دارو را دریافت کرد

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، فاز مطالعاتی این دارو که دستاورد مشترک تیمی 40 نفره متشکل از متخصصین علوم پایه و متخصصین بالینی علوم پزشکی است، از زمان پیدایش کرونا در چین شروع و پس از ورود ویروس به ایران وارد فاز آزمایشگاهی شد.

بر اساس اعلام مجری این طرح پژوهشی در این دارو از ترکیبی استفاده شده که تجربه 15 سال تحقیق بر روی آن وجود داشته است.

در مطالعات آزمایشگاهی دارو، روش های مختلفی از جمله کشت مستقیم دارو بر روی ویروس کرونا انجام و اثرگذاری آن آنالیز شد و پس از گذراندن آزمایشات فیزیکی و شیمیایی، تست های مشخص سمیت و اخذ کد اخلاق، وارد فاز کارآزمایی بالینی شد.

این داروی ضد ویروس در ابتدا به صورت کیس ریپورت و سپس در بیماران سرپایی و در نهایت تعداد قابل توجهی از بیماران بستری مورد ارزیابی نهاده شد و بعد طی مراحل آنالیز در سازمان غذا و دارو پیروز به دریافت تاییدیه کمیسیون غذا و دارو شد.

به گفته سرپرست تیم تحقیقاتی، هم اکنون این دارو در حال معرفی در مجامع تخصصی است و به دلیل لزوم رعایت اخلاق پژوهشی و توصیه دکتر علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا امکان انتشار نام دارو در جامعه و مجامع غیر تخصصی وجود ندارد.

این دارو یک داروی مکمل نیست، بلکه به عنوان داروی ضد ویروس در درمان مورد استفاده قرار می گیرد و احتیاج به استفاده از داروهای پروتکل در کنار آن نیست و اغلب مصرف برخی از داروهای ضد ویروس دیگر با این دارو تداخل داشته و منجر به کاهش اثربخشی دارو می گردد.

البته در شرایط عفونت ثانویه باکتریال و جلوگیری از دهیدراتاسیون بیمار در مواقع لازم باید از آنتی بیوتیک و سرم تراپی استفاده گردد.

این دارو دارای مکانیسم کاملاً مشخص است و با سه مکانیسم شامل نخست اتصال به پروتئین RBD اسپایک ویروس و جلوگیری از اتصال ویروس به گیرنده ACE2، دوم اتصال به صندلی فعال آنزیم RDRP و غیر فعال کردن آنزیم و جلوگیری از تکثیر ویروس و سوم تقویت و تنظیم سیستم ایمنی با مهار سایتوکاین های التهابی و تقویت سیستم ایمنی سلولار و مهار واکنش اکسیداتیو، اثر می نماید.

بر اساس اعلام دانشگاه تربیت مدرس و بنا بر اعلام تیم تحقیقاتی، تمامی مراحل فراوری انبوه این دارو اجرا شده و به زودی وارد داروخانه های سراسر کشور خواهد شد. تهیه این دارو تنها با تجویز پزشک معالج امکان پذیر است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1314

به "داروی ضدویروس درمان کرونا تاییدیه سازمان غذا و دارو را دریافت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروی ضدویروس درمان کرونا تاییدیه سازمان غذا و دارو را دریافت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید