تصاویر ، عجیب اما واقعی؛ تزئین سفره با چند موجود باورنکردنی!

به گزارش کی آنلاین، سفره هفت سین را سیب، سبزه، سمنو، سنجد، سرکه، سکه و سماق تشکل می دهد، البته ماهی هم در آن حضور داشت، سفره ای که پیر و جوان دور آن می نشستند و سال تازه را جشن می گرفتند، اما این روزها خرچنگ، مار، سمندر لرستانی و... جای خود را در سفره ایرانی ها باز نموده اند.

تصاویر ، عجیب اما واقعی؛ تزئین سفره با چند موجود باورنکردنی!

به گزارش خبرنگاران، سفره هفت سیم را سیب، سبزه، سمنو، سنجد، سرکه، سکه و سماق تشکل می داد، البته ماهی هم در آن حضور داشت، سفره ای که پیر و جوان دور آن می نشستند و سال تازه را جشن می گرفتند، اما این روزها خرچنگ، مار، سمندر لرستانی، لاک پشت و... جای خود را در سفره ایرانی ها باز نموده اند.

این روزها اگر از پیاده روهای شهرهای مختلف بگذریم فروش رنگ وارنگ اجناس مختلف با زرق و برق خیابان ها را تزئین نموده و چشم را نوازش می دهند.

دست فروشانی که همه چیز برای عرضه آورده ند و برای گذران زندگی و تامین نیازهای مردم شب و روز و در سرما و گرما کنار خیابان بساط نموده اند تا سفره خانواده خود را پر نمایند.

بساط شب عید دست فروشانی را لباس و آجیل، کیف و کفش و حتی ماهی شب عید و خوراکی های مختلف و تزئینی و همه چیز تشکیل می دهد، البته بساطی این روزها با همکاری شهرداری شب و روز برپاست تا هم مردم نیازهای خود را بدون واسطه تامین و هم دستفروشان بتوانند، گذران زندگی نمایند.

اما در کنار همه کالاها و اجناس فروش مار، لاک پشت، سمند لرستانی و خرچنگ نیز رواج یافته تا در کنار ماهی قرمز تزئین نماینده سفره هفت سین باشد، اقدامی که شاید نسل این حیوانات را با تهدید روبرو می نماید و در آینده نه چندان نزدیک شاهد انقراض آنها از صحنه روزگار باشیم.

اسماعیل قلی زاده، رئیس یگان حفاظت محیط زیست استان زنجان در گفت وگو با فارس با اشاره به ممنوع بودن فروش حیوانات وحشی از جمله مار، لاک پشت، سمند لرستانی و خرچنگ گفت: در صورت مشاهده با متخلفان برخورد می گردد.

وی با بیان اینکه در صورت مشاهده برای خاطیان پرونده تشکیل می گردد، توضیح داد: سمند لرستانی یک گونه غیر بومی استان و از جمله حیواناتی است که در خطر انقراض است و در صورت مشاهده فروش این نوع گونه جانوری اقدامات شدیدی طبق قانون با خاطیان صورت می گیرد.

رئیس یگان حفاظت محیط زیست استان زنجان با اشاره به پایش های انجام شده گفت: فعلا موارد ممنوعه مشاهده نشده است و در صورت مشاهده برخورد لازم صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: در صورت کشف موارد و گونه های جانوری، موارد کشف شده در منطقه ها بومی رها سازی می گردد.

اما به نظر می رسد به دور از چشم متولیان امر و در آستانه سال تازه فروش گونه های مختلف جانوری در حال اجرا است.

لازم به ذکر است، سال گذشته نیز در گزارش به فروش جانوران و حیوانات بومی و غیر بومی استان پرداختیم، اما در روزهای پایانی سال 1401 فروش حیوانات افزایش یاقته است و به نظر می رسد که باید متولیان امر در این زمینه سختگیری های بیشتری به خرج بدهند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 اسفند 1401 بروزرسانی: 28 اسفند 1401 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 2224

به "تصاویر ، عجیب اما واقعی؛ تزئین سفره با چند موجود باورنکردنی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر ، عجیب اما واقعی؛ تزئین سفره با چند موجود باورنکردنی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید