تذکر درباره مرمت گنبد مرمت شده شیخ لطف الله در مجلس

به گزارش کانلاین، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی از وزیر میراث فرهنگی خواست تا نسبت به آنالیز جوانب امر مرمت گنبد شیخ لطف الله، رسیدگی به قصورات مسوولان مربوط و جبران خسارت وارد به این بنای تاریخی اقدام و طبق قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، تمامی اسناد پروژه ها برای مطالعه منتقدان، در اختیار کارشناسان قرار گیرد.

تذکر درباره مرمت گنبد مرمت شده شیخ لطف الله در مجلس

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به گزارش کانلاین، در کنار همه اظهار نظرها و صحبت هایی که تا کنون مطرح شده اند و تا کنون مرغِ دست اندرکاران مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله اصفهان برای ماندن بر سر حرف اولشان یک پا داشته که کاردرست اند، بالاخره یکی از نمایندگان مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی هم خبرهای نقادانه را از مرمت این بنای تاریخی دید و به وزیر این وزارتخانه تازه تاسیس تذکر داد.

ناهید تاج الدین - نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی - در تذکری که به هیات رییسه مجلس داده، و خواسته تا طبق ماده 208 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، این تذکر ابلاغ و خلاصه آن در جلسه علنی مجلس پرسیده گردد، از علی اصغر مونسان - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - پرسیده که چرا دلایل بروز معایب ناشی از مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله اصفهان اعلام نشده و مستندات مربوط به فعالان میراث و منتقدان ارایه نشده است؟

او که این تذکر را در صفحه شخصی خود در اینستاگرام و همراه با تصویرِ معروف گنبد که روی ترک تازه مرمت شده اش برفی ننشسته، منتشر نموده، نوشته است: با توجه به شرایط بحرانی گنبد مسجد شیخ لطف الله اصفهان، مرمت این گنبد امری اجتناب ناپذیر بوده است. تصمیم درستی که به روش نامناسب اجرایی شده و حساسیت های جامعه میراث فرهنگی کشور را برانگیخته و از طرفی پس از اتمام مرمت و بروز معایب، ایراداتی ناشی از برچیدن و نصب کاشی های تعیین نگردیده و به نقدها کارشناسان و خبرگان این حوزه پاسخی داده نشده است.

از طرفی شواهد نشان دهنده این است که به اصل برگشت پذیری که یک اصل مهم مرمتی است، در این پروژه حساس توجهی نشده است. چرا پروژه ای با این اهمیت فاقد مدارک مطالعاتی، نتایج آزمایشگاهی مصالح قدیم و جدید، پروتکل اجرایی و نظارتی بوده است؟ و اگر وجود دارد، چرا در اختیار کارشناسان و منتقدان قرار نگرفته است؟ لذا نظر به این که تا کنون پیگیری های فعالان میراث و کارشناسان این حوزه در مورد تعیین شدن فرایند اجرای پروژه های حساسیت برانگیز با پاسخ شفافی رو به رو نشده و تداوم این امر به بی اعتمادی فعالان میراث فرهنگی و نگرانی های موجود دامن خواهد زد، ضرورت دارد نسبت به آنالیز جوانب امر، رسیدگی به قصورات مسوولان مربوط و جبران خسارت وارده به این بنای تاریخی اقدام و طبق قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، تمامی اسناد پروژه ها برای مطالعه منتقدان، در اختیار کارشناسان قرار گیرد.

این تذکر توسط علی اصغر یوسف نژاد در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی تذکرات کتبی نمایندگان به مجلس شورای اسلامی خوانده شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 600

به "تذکر درباره مرمت گنبد مرمت شده شیخ لطف الله در مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تذکر درباره مرمت گنبد مرمت شده شیخ لطف الله در مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید