بیانیه وزارت امور خارجه درباره سرانجام یافتن محدودیت های تسلیحاتی

به گزارش کی آنلاین، وزارت امور خارجه کشورمان طی بیانیه ای سرانجام یافتن محدودیت های تسلیحاتی علی رغم کوشش های شرورانه آمریکا را یک لحظه عظیم برای جامعه جهانی خواند.

بیانیه وزارت امور خارجه درباره سرانجام یافتن محدودیت های تسلیحاتی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران ، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار بیانیه ای از انتها یافتن محدودیت های تسلیحاتی شورای امنیت استقبال کرد.

بیانیه جمهوری اسلامی ایران در مورد

انتها محدودیت های تسلیحاتی

و ممنوعیت سفر تعدادی از شهروندان و مسئولین نظامی کشور

27 مهر 139918 اکتبر 2020

امروز، یک روز بسیار مهم برای جامعه دنیای است، که برخلاف کوشش­های رژیم ایالات متحده، از قطعنامه 2231 شورای امنیت ملل متحد و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) صیانت کرده است. از امروز، همه محدودیت های انتقالِ اقلام تسلیحاتی به و از جمهوری اسلامی ایران و همچنین اقدامات و خدمات مالی مرتبط با آن و تمامی ممنوعیت ­های ورود یا عبور از قلمرو دولت های عضو ملل متحد که پیش از این علیه بعضی از شهروندان و مسئولین نظامی ایران تحمیل شده بودند، به صورت اتوماتیک پایان یافت. بر اساس یکی از نوآوری­های برجام، اختتام قطعی و بدون قید و شرط محدودیت­های تسلیحاتی و ممنوعیت­های مسافرتی مستلزم هیچ گونه تصویب قطعنامۀ جدیدی نیست و هیچ احتیاجی به صدور بیانیه و یا هیچ اقدام دیگری از سوی شورای امنیت ملل متحد ندارد.

لغو محدودیت ­های تسلیحاتی و ممنوعیت مسافرتی به گونه­ ای طراحی شده است که اتوماتیک بوده و به هیچ اقدام دیگری احتیاج ندارد. این مهم پس از مذاکرات نفس گیر و با پیش بینی دقیق از امکان نقض تعهد از سوی یک یا چند طرف دیگر برجام به دست آمد، همین روش برای انتها محدودیت های موشکی در سال 1402 (2023) و نیز انتها کامل پرونده هسته ای در شورای امنیت در سال 1404 (2025) هم پیش بینی شده است.

بنابراین، از امروز، جمهوری اسلامی ایران می­ تواند هرگونه سلاح و تجهیزات لازم را، از هر منبعی، بدون محدودیت قانونی و صرفاً براساس احتیاجهای دفاعی خود تهیه کند و همچنین می­ تواند بر مبنای سیاست­های خود تسلیحات دفاعی صادر کند. در اینجا باید این نکته مورد تأکید واقع گردد که سنگ بنای سیاست خارجی ایران رد سلطه و فشار در هر شکل آن است، از این رو، تحمیل هرگونه محدودیت در هر زمینه­ ای از جمله مالی، مالی، انرژی و تسلیحاتی هیچ گاه از جانب ایران به رسمیت شناخته نشده است.

در عین حال، دکترین دفاعی ایران بر پایداری بزرگ مردم و توانمندی­های بومی پایدار است. از زمان دفاع مقدس و جنگ تحمیلی هشت ساله رژیم صدام علیه ایران که طی آن مردم دلاور ایران قربانی تسلیحات پیشرفته و آتش­ افروز غربی شد تا به امروز جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر قابلیت ها و ظرفیت های بومی، احتیاجهای دفاعی خود را تأمین کرده است. این دکترین همچنان محور اصلی و اساسی کلیه اقدامات جمهوری اسلامی ایران در حفظ قدرت دفاعی بوده و خواهد بود. تسلیحات غیرمتعارف و کشتارجمعی و واردات بی رویه سلاح های متعارف در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران جایگاهی ندارد. توان بازدارندگی کشور مبتنی بر دانش و توانمندی بومی و برخاسته از قدرت و مقاومت مردم ایران است. در تاریخ معاصر، ایران به رغم اختلاف و فزونی در قدرت، هیچ گاه آغازگر جنگ نبوده است.

ولی متأسفانه معاملات سودآور تسلیحاتی عمدتاً میان کشورهای غربی و بعضی کشورهای منطقه به طرز قابل توجهی به ارتکاب جنایات جنگی در منطقه همانند تجاوز علیه مردم بی­ دفاع یمن یاری کرده و به آن دامن زده است.

علی رغم کوشش­های ناموفق ایالات متحده برای جلوگیری و از بین بردن منافع ایران از قطعنامه 2231، دولت­های عضو ملل متحد موظفند قوانین و مقررات خود را با این قطعنامه که از دولت­های عضو دعوت می­ کند که نسبت به این تغییرات توجه مقتضی داشته باشند سازگار نمایند. جمهوری اسلامی ایران توجه همه دولت­های عضو را به مفاد روشن قطعنامه 2231 و جدول زمانی مربوطه جلب می­ نماید.

ایالات متحده، که نیرنگ­های غیرقانونی و بدخواهانه آن در کوشش برای نقض هرچه بیشتر قطعنامه شورای امنیت، در طول سه ماه گذشته چندین بار توسط شورای امنیت به طور قاطع رد شده است، باید رویه مخرب خود را در قبال قطعنامه 2231 رها کرده؛ به پایبندی کامل به تعهدات خود بر اساس منشور ملل متحد بازگردد؛ اقدامات مغایر با حقوق بین­ الملل و نادیده دریافت نظم بین­ المللی را متوقف نماید؛ و از دامن زدن به بی ثباتی در منطقه غرب آسیا اجتناب ورزد. بدیهی است هرگونه اقدامی در تعارض با مفاد قطعنامه 2231 و خصوصاً بند 1 قطعنامه و چارچوب های زمانی مندرج در آن، در شمار نقض ماهوی قطعنامه و اهداف برجام محسوب شده و جمهوری اسلامی ایران متقابلاً حق انجام اقدامات لازم برای تأمین منافع ملی خود را محفوظ می­ دارد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1254

به "بیانیه وزارت امور خارجه درباره سرانجام یافتن محدودیت های تسلیحاتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه وزارت امور خارجه درباره سرانجام یافتن محدودیت های تسلیحاتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید