بهترین راه برای برطرف کردن جرم گوش چیست؟

به گزارش کی آنلاین، گرفتگی گوش هنگامی اتفاق می افتد که موم یا جرم گوش در آن جمع یا سخت شود و تمیز کردن آن به صورت طبیعی سخت باشد.

بهترین راه برای برطرف کردن جرم گوش چیست؟

به گزارش خبرنگاران از خبرنگاران، موم یا جرم گوش بخشی مفید و طبیعی از ابزار های دفاعی بدن است. این ماده مجرای گوش را تمیز، روان و محافظت می کند، به گونه ای که مانع از ورود گردو غبار به داخل گوش شده و رشد باکتری ها را کند می کند.

اگر انسداد گوش با موم به مسئله ای تبدیل شود، بیمار یا پزشک می تواند اقدامات ساده ای را برای برداشتن موم به روش ایمن انجام دهد.

علائم انسداد گوش با موم

علائم و نشانه های انسداد گوش ممکن است شامل این موارد باشد: درد گوش، احساس پرشدگی گوش آسیب دیده، صدای زنگ یا وزوز در گوش، کاهش توانایی شنیدن در گوش آسیب دیده، سرگیجه و سرفه.

این علائم و نشانه ها می توانند نشانگر شرایط دیگری نیز باشند. ممکن است شما فکر کنید که خودتان می توانید جرم گوش برطرف کنید؛ اما راهی وجود ندارد که بتوان بدون حضور فردی دیگر که غالبا باید پزشک باشد، گوش خود را معاینه کنید.

داشتن علائم و نشانه هایی مانند گوش درد یا کاهش شنوایی، لزوماً به معنای تجمع جرم گوش نیست. شما احتمالاً یک بیماری پزشکی دیگر دارید که گوش های شما را درگیر می کند که باید بررسی شود.

خودتان سعی نکنید که موم گوش را تمیز کنید

موم یا جرم گوش با اطمینان بیشتری توسط پزشک برداشته می شود. مجرای و لاله گوش لطیف است و به راحتی بر اثر جرم گوش آسیب می بیند.

سعی نکنید با هر وسیله ای که در مجرای گوش قرار داده شده است، جرم گوش را برطرف کنید؛ به ویژه اگر جراحی گوش کرده اید یا لاله گوشتان سوراخ شده و در ناحیه گوش احساس درد دارید.

گوش بچه ها معمولاً به عنوان بخشی از هر معاینه پزشکی بررسی می شود. در صورت نیاز، پزشک می تواند موم اضافی گوش را شما خارج کند.

شیوه درمان

پزشک می تواند موم های اضافی را با استفاده از ابزاری کوچک و منحنی به نام لیسه یا با استفاده از مکش در حین معاینه گوش از بین ببرد.

پزشک همچنین ممکن است موم را با استفاده از یک محلول سرکه ای یا یک سرنگ گلوله ای لاستیکی پر از آب گرم بشوید.

اگر تجمع موم گوش یک مشکل مکرر است، پزشک ممکن است دارو های پاک کننده موم گوش، مانند کاربامید پراکسید (کیت حذف موم گوش دبروکس، دستگاه حذف موم گوش میورین) را توصیه کند. از آنجا که این قطره ها می توانند پوست پرده گوش و مجرای ظریف گوش را تحریک کنند، فقط طبق دستور از آن ها استفاده کنید.

طب جایگزین

برخی از افراد از روش شمعدان گوش استفاده می کنند؛ این روش برای قرار دادن شمع مخروطی توخالی در گوش در تلاش برای از بین بردن موم گوش است. این تئوری می گوید که گرمای حاصل از شعله فضای خنک کننده ای ایجاد می کند که در آن جرم گوش به شمع بچسبد.

با این حال، شمعدان کردن گوش یک روش توصیه شده برای انسداد مومی گوش نیست. تحقیقات نشان داده است که شمع زدن گوش مفید نیست و می تواند به آسیب هایی مانند سوختگی، مسدود شدن مجرای گوش و حتی سوراخ شدن آن منجر شود. قبل از انجام هر روش درمانی جایگزین برای از بین بردن جرم گوش، با پزشک خود صحبت کنید.

درمان های خانگی

اگر لاله گوش شما یک کانال یا سوراخ ندارد، این مراقبت های بهداشتی ممکن است به حذف موم گوش اضافی مسدود کننده مجرای گوش کمک کند:

موم را نرم کنید

از قطره های چشمی برای قرار دادن چند قطره روغن کودک، روغن معدنی، گلیسیرین یا پراکسید هیدروژن در کانال گوش استفاده کنید.

از آب گرم استفاده کنید

یکی دو روز پس از نرم شدن موم، با استفاده از سرنگ لاستیکی توپی، آب گرم را به آرامی به داخل گوش بپاشید. سر خود را کج کرده و گوش خارجی خود را به سمت بالا و عقب بکشید تا مجرای گوش صاف باشد. هنگامی که پمپاژ آب را به پایان رساندید، سر خود را به یک طرف کج کنید تا آب خشک شود.

مجرای گوش را خشک کنید

بعد از اتمام کار، گوش خارجی را به آرامی با حوله یا خشک کن دستی خشک کنید. قبل از ریزش موم اضافی، ممکن است لازم باشد این روش نرم شدن و پمپاژ موم را چند بار تکرار کنید. با این حال، عوامل نرم کننده ممکن است لایه خارجی موم را شل کرده و باعث نشستن آن در عمق کانال گوش یا لاله گوش شود. اگر علائم شما بعد از چند بار درمان بهبود نیافت، به پزشک مراجعه کنید.

ورود عمیق به گوش ممنوع

هرگز سعی نکنید برای از بین بردن موم به اعماق گوش بروید و همچنین با استفاده از ابزار هایی که در دسترس دارید مانند گیره کاغذ، پنبه یا سنجاق مو، سعی در خلاص شدن از آن داشته باشید. فشار دادن بیش از حد موم به داخل گوش می تواند به مخاط کانال گوش یا لاله گوش آسیب جدی برساند.

دلایل بروز انسداد گوش با موم

جرم گوش توسط غدد موجود در پوست که در نیمه خارجی مجاری گوش قرار دارند ترشح می شود. موم و مو های ریز موجود در این مجاری از گرد و غبار و ذرات خارجی که می توانند به آناتومی عمیق مانند لاله گوش آسیب برسانند جلوگیری می کند.

در بیشتر افراد مقدار کمی از موم گوش به طور منظم به دهانه گوش منتقل می شود، جایی که پس از تولید موم جدیدی که جای آن را می گیرد، خارج می شود. اگر مقدار بیش از حد موم تولید شود یا نتوان موم گوش را به طور مؤثر از بین برد، ممکن است باعث جمع شدن آن درمجرای گوش شود.

انسداد موم گوش بیشتر در مواردی مشاهده می شود که افراد سعی می کنند گوش خود را با قرار دادن سواب پنبه یا اشیاء دیگر در گوش تمیز کنند. این کار اغلب موم را به جای خارج کردن، به گوش فرو می برد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1469

به "بهترین راه برای برطرف کردن جرم گوش چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین راه برای برطرف کردن جرم گوش چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید