با این 15 ترفند از پیر شدن ذهنتان جلوگیری کنید

به گزارش کانلاین، داشتن حافظه خوب آرزوی بیشتر انسان هاست، سن و جنس نمی شناسد از بچه ها گرفته تا افراد میان سال همه مایلند حافظه مثال زدنی داشته باشند.

با این 15 ترفند از پیر شدن ذهنتان جلوگیری کنید

به گزارش، برای داشتن حافظه ای خوب تنها کافی است مغز و ذهنتان را وادار به تحرک کنید. حتماً می پرسید که چطور باید ذهن را به تحرک و تکاپو واداشت؟ خیلی ساده است، کافی است همان طور که جسمتان را با ورزش وادار به تحرک می کنید برای سلامت ذهنتان هم برنامه ریزی نموده و آن را به تکاپو بیندازید البته این کار باید تبدیل به یک عادت روزانه گردد.

سعی کنید در طول روز چندتا از کارهای خود را با دست غیر مسلط انجام دهید. اگر چپ دست هستید با دست راست و بالعکس. این کار ساده باعث می گردد تا مغز شما راه های جدیدی را تمرین و در فرایند کارهای روزانه خود تجدیدنظر کند. اگر یادتان می رود با مخالف بستن بند ساعت مچی به خودتان یادآوری کنید.

هر روز یک سوژه خاص برای فکر کردن پیدا کنید. ممکن است تصمیم بگیرید به پوشش مردم توجه کنید، سعی کنید هرکجا که می روید به نوع و چگونگی پوشش مردم دقت کنید. هر روز یک سوژه جدید برای فکر کردن به مغزتان بدهید.

تصور کنید هر روز باید یک داستان تعریف کنید. داستان شما می تواند درباره هر چیزی باشد مثلاً اتفاقی که اخیراً برای شما افتاده. تمرین کنید تا داستان های خود را، چه جدید و چه قدیمی، طوری بیان کنید که برای مخاطب جالب، سرگرم نماینده و جذاب باشد تا اگر کسی یا چیزی مکالمه شما را قطع کرد بازهم مخاطب بعد از آن مشتاق شنیدن داستان شما باشد.

لیست کردن کارها بسیار عالی است اما به شرطی که بیش ازحد به آن متکی نشویم. لیستی از مواد غذایی که احتیاج دارید تهیه کنید اما هنگام خرید سعی کنید زیاد از آن استفاده نکنید و تنها پس از سرانجام جمع آوری مایحتاجتان در سبد خرید نگاهی به لیست بیندازید تا چیزی جا نیفتاده باشد.

هرچند با وجود گوشی های امروزی دیگر احتیاجی به حفظ کردن شماره تلفن نیست، ولی یکی از بهترین راه های تقویت حافظه، حفظ اعداد و ارقامی مثل شماره تلفن ها است. سعی کنید هر روز یک شماره تلفن جدید حفظ کنید.

اگر پیاده روی و یا رانندگی می کنید هر روز راستاتان را تغییر دهید و یک راستا خاص را برای پیاده روی انتخاب نکنید و راستاها و خیابان های مختلف را امتحان کنید. این تغییر کوچک به ذهن شما یاری می نماید تا راستاهای جدید را تمرین کند.

بازی ها تأثیر شگفت انگیزی در سلامت ذهن ما دارند و باعث به چالش کشیدن ذهن می شوند. سودوکو، جدول، کلمات متقاطع و بازهای الکترونیکی همه می توانند به بهبود حافظه ما یاری نمایند.

کارهای روزانه را به ترتیب سابق انجام ندهید و سعی کنید ترتیب انجام کارها را تغییر دهید. مثلاً کارهایی را که اول صبح انجام می دادید به بعدازظهر موکول کنید.

هر روز مسئله ای را به ذهنتان بسپارید تا حل نماید و روز بعد وانمود کنید که ذهنتان گرسنه است و برای سیر شدن احتیاج به حل مسئله دارد. از حل مسئله برای ایجاد ارتباطی که بین شما و ذهنتان برقرار نموده لذت برده و قدردانی کنید.

لیست ها فوق العاده هستند، تهیه لیست به ما یاری می نماید تا بین همه چیز ارتباط برقرار کنیم. لیستی از همه مکان هایی که به آن ها سفر نموده اید تهیه کنید، لیستی از بدمزه ترین غذاهایی که تا به امروز خورده اید تهیه کنید، لیستی از هدایایی که تا به امروز دریافت نموده اید تهیه کنید. هر روز یک لیست تهیه کنید و با برقراری ارتباط بین لیست ها به حافظه خود شوک وارد کنید.

کتاب ها را از موضوعات جدید و متنوع انتخاب کنید، از مجموعه های رمان گرفته تا مسائل مالی. به جز کتاب های رمان کتاب های غیرداستانی محبوبی هم هستند که ضمن سرگرم کردن شما آموزشی هم هستند. پس با مطالعه کتاب های متنوع هر هفته در خصوص چیزهای جدید متخصص شوید.

بازی ها تأثیر شگفت انگیزی در سلامت ذهن ما دارند و باعث به چالش کشیدن ذهن می شوند. سودوکو، جدول کلمات متقاطع و بازی های الکترونیکی همه می توانند به بهبود حافظه ما یاری نمایند. این بازی ها سرگرم نماینده و به منطق، مهارت های کلامی و ریاضی بیشتر متکی هستند. هر روز 15 تا 30 دقیقه را صرف بازی کنید نه بیشتر.

مراقبه روزانه شاید یکی از بزرگ ترین کارهایی باشد که می توانید برای سلامت ذهن و بدن خود انجام دهید. مدیتیشن نه تنها شما را آرام می نماید بلکه عملکرد ذهنی را نیز بیشتر می نماید. با ایجاد یک شرایط ذهنی متفاوت ضمن افزایش سلامت ذهنی خود، مغزتان را با روش های جدید و جالب درگیر کنید.

مغز شما برای تغذیه احتیاج به چربی های سالم دارد؛ بنابراین تمرکز غذایی خود را بیشتر روی روغن های ماهی، آجیل هایی مانند گردو، دانه هایی مانند کتان و روغن زیتون قرار دهید.

تماشای بیش از 4 ساعت تلویزیون در شبانه روز به بزرگ سالان توصیه نمی گردد. تلویزیون در روابط، کار و زندگی اختلال به وجود می آورد بنابراین تلویزیون خود را خاموش کنید و زمان بیشتری را به فعالیت ذهنی و جسمی خود اختصاص دهید.

یادگیری یک مهارت جدید در بخش های مختلفی از مغز انجام می گردد، یادگیری فعالیت های جدید حافظه را به تحرک وامی دارد. از یادگیری آشپزی گرفته تا ساخت هواپیما با چوب بستنی همه می توانند مغز را به چالش کشیده و وادار به تفکر کند.

منبع: تبیان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 14 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 788

به "با این 15 ترفند از پیر شدن ذهنتان جلوگیری کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این 15 ترفند از پیر شدن ذهنتان جلوگیری کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید