ایتالیا اتوبوس های تهران را تامین می نماید

به گزارش کانلاین، قرار است بخشی از احتیاج شهر تهران به اتوبوس را دو شرکت ایتالیایی تامین نمایند. تهران در حال حاضر به 6 هزار اتوبوس احتیاج دارد و طی 6 سال گذشته دولت نیز هیچ اتوبوسی به شهرتهران تحویل نداده است.

ایتالیا اتوبوس های تهران را تامین می نماید

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

به گزارش گروه رسانه های کانلاین،پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران روز گذشته به نقل از مدیرعامل شرکت اتوبوسرانی تهران از اعلام آمادگی دو شرکت ایتالیایی و داخلی برای خرید اتوبوس اطلاع داد.

پیمان سنندجی دراین خصوص گفت: پس از جلسه ای که با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با حضور بخش خصوصی و سازمان اتوبوسرانی انجام شد، چندین سرمایه گذار از بخش خصوصی برای مشارکت در خرید اتوبوس و تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی مراجعه کردند که به زودی کار انعقاد تفاهم نامه با دو شرکت ایتالیایی و یک شرکت داخلی انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: مدل سرمایه گذاری بخش خصوصی متفاوت است، بر این اساس که بخش خصوصی اتوبوس را خریداری نموده و وارد ناوگان حمل و نقل اتوبوسی می نماید؛ سپس هزینه را طبق پیمایش پیموده شده از سوی شهرداری و شرکت واحد اتوبوسرانی دریافت خواهد نمود.

مسوولان شهری اما معتقدند زمان زیادی تا امضای این تفاهم نامه مانده و هنوز جزئیات این همکاری معین نشده است. مدیریت شهری تهران برای چابک سازی اتوبوسرانی - مطابق الگوی جهانی- در نظر دارد روال واگذاری ناوگان به شرکت های خصوصی را با هدف خصوصی سازی رقابتی به قصد ارائه خدمات مطلوب به شهروندان به گونه ای تغییر دهد تا منافع بخش خصوصی و اهداف شهر به صورت توام تامین گردد. برای این منظور، شرکت واحد پیشنهاد نموده است، نحوه محاسبه بهای بلیت یا همان هزینه فعالیت شرکت های خصوصی اتوبوسرانی از حالت محاسبه بر اساس تعدادمسافر (Net Cost) که خالص هزینه ها را در برمی گیرد به حالت متداول جهانی که براساس میزان پیمایش (Gross Cost) حساب می گردد، تغییر پیدا کند تا شرکت ها براساس هزینه واقعی حمل ونقل، به درآمد لازم دست یابند. بودجه پیش بینی شده برای خرید اتوبوس در بودجه سال 95 نیز برای تامین نیازهای تهران کافی نیست.

از مجموع بودجه 17 هزار و 880 میلیارد تومانی سال آینده، سهم حمل ونقل عمومی شامل اتوبوس، مترو و تاکسی معادل 3 هزار و 813 میلیارد تومان است. سهم خرید اتوبوس های درون شهری از این اعتبار در سال 95 حدود 15 میلیارد تومان است. قیمت اتوبوس های دو کابینی که به تازگی وارد ناوگان اتوبوسرانی شده اند حدود 700 میلیون تومان است که این رقم کفاف خرید حدود 21 اتوبوس را می دهد و نمی تواند یاری چندانی به نوسازی این ناوگان فرسوده کند.

به نظر می آید مدیریت شهری با استفاده از بخش خصوصی و ترغیب شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری دربخش حمل و نقل عمومی میخواهد نیازهای تهران را رفع کند.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: تسنیم
انتشار: 7 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 542

به "ایتالیا اتوبوس های تهران را تامین می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایتالیا اتوبوس های تهران را تامین می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید