اختراع ماشین پوشک عوض کن ، مهندس ایرانی برنده جایزه ایگ نوبل شد

به گزارش کی آنلاین، یک مهندس ایرانی مخترع دستگاه اتوماتیک عوض کردن پوشک بچه در میان برندگان جوایز ایگ نوبل سال 2019 است.

اختراع ماشین پوشک عوض کن ، مهندس ایرانی برنده جایزه ایگ نوبل شد

جوایز ایگ نوبل هر سال به پژوهش های علمی غیرعادی اهدا می شوند و معادل ریشخندآمیز جوایز نوبل هستند. بر خلاف جوایز جدی نوبل که ماه آینده برندگانشان در سوئد اعلام خواهد شد، جوایز ایگ نوبل کار پژوهشگرانی را قدر می نهند که ابتدا باعث خنده مردم شوند و بعد آنان را به تامل وادارند.

به نوشته هافینگتون پست از جمله برندگان سال جاری این جوایز پژوهشگران هلندی و ترکیه ای بودند که به آنالیز در این مورد پرداختند که کدام کشور کثیف ترین پول را دارد، یک دانشمندان ایتالیایی که خوردن پیتزا را برای سالم ماندن تشویق می نماید و یک مهندس ایرانی که گواهی ثبت اختراع یک ماشین اتوماتیک تعویض پوشک بچه را در آمریکا به دست آورده است.

یک برنده دیگر جوایز ایگ نوبل سال جاری گروهی از پژوهشگران آمریکایی هستند که نشان دادند تکنیکی که برای آموزش حیواناتی مانند سگ ها به کار می رود را می تان برای آموزش بهتر جراحان هم به کار برد. در این تکنیک که آموزش با کلیکر نام دارد، از یک وسیله مکانیکی که صدای قابل شنیدن ایجاد می نماید، برای تقویت رفتار مثبت استفاده می گردد.

آندرئاس ووس و همکارانش یکی دیگر از برندگان سال جاری در آنالیز شان نشان دادند اسکناس رومانیایی می توانند آلوده ترین پول دنیا باشند. آنالیز آنان به این نتیجه رسید که سه نوع باکتری مقاوم به دارو برای مدت طولانی تری نسبت به سایر ارزهای بین المللی از جمله یورو، دلار آمریکا، دلار کانادا و روپیه هند، می توانند به اسکناس های لئوی رومانی بچسبند.

به گفته این پژوهشگران مشکل ظاهر مربوط به فیبر پلیمری می گردد که بانک مرکزی رومانی برای جلوگیری از جعل اسکناس و افزایش ماندگاری ان در چاپ این اسکناس استفاده می نماید و این پلیمر امکان رشد و انتقال میکروب های مقاوم را می دهد.

توصیه این پژوهشگران این است که اصولا مردم هر چه می توانند کمتر از پول نقد استفاده نمایند.

سیلوانو گالوس به خاطر پژوهش های درباره آثار سلامت بخش پیتزا، البته احتمالا فقط پیتزایی که در ایتالیا تهیه و خورده می گردد، جایزه ایگ نوبل گرفت.

گالوس که رئیس بخش آزمایشگاه اپیدمیولوژی سبک زندگی در انستیتوی پژوهشی داروشناسی ماریو نگری در میلان ایتالیا است درباره کارش گفت: ما دریافتیم که مصرف پیتزا در ایتالیا می تواند در برابر بسیاری از بیماری های مزمن که رژیم غذایی در ایجادشان نقش دارد، از جمله سرطان و حمله قلبی محافظت ایجاد کند.

او یاداور شد که بسیاری از اجزایی که در تهیه پیتزا به کار می روند، مشابه اجزای رژیم غذایی مدیترانه ای هستند که اثرات سلامت بخش شان شناخته شده است.

ایمان فرحبخش، یک مهندس ایرانی از قوچان طرحی را برای ساخت یک ماشین که با قرار دادن کودک درون آن می تواند به طور اتوماتیک پوشک بچه را عوض کند، در آمریکا به ثبت رسانده است، یکی دیگر از برندگان جایزه ایگ نوبل سال جاری بود.

برندگان بیست و نهمین دوره سالانه ایگ نوبل جوایزشان را در دانشگاه هاروارد در آمریکا از دست برندگان جوایز واقعی نوبل دریافت کردند.

برندگان سال جاری 10 تریلیون دلار زیمبابوه هم پاداش گرفتند که تقریبا بی ارزش است و یک دقیقه فرصت داشتند درباره کارشان سخنرانی نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 337

به "اختراع ماشین پوشک عوض کن ، مهندس ایرانی برنده جایزه ایگ نوبل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختراع ماشین پوشک عوض کن ، مهندس ایرانی برنده جایزه ایگ نوبل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید