آیا فناوریهای رباتیک مهمترین سلاح برای جنگ جهانی با کرونا خواهند بود؟

به گزارش کانلاین، شیوع ویروس COVID-19 ، که از ووهان چین شروع شد ، اکنون در بسیاری از کشورها از جمله کره جنوبی ، ایران و ایتالیا رواج دارد و مقامات سی دی سی روز سه شنبه هشدار دادند که احتمال شیوع این بیماری در ایالات متحده بسیار شدید است. از روزهای نخست این شیوع در چین، نقش فناوری و ربات ها کاملا محسوس بود، اکنون باید دید ابعاد قدرت هوش مصنوعی تا چه حد است و آیا هوش مصنوعی سلاحی قدرتمند برای جنگ با کرونا است یا خیر.

آیا فناوریهای رباتیک مهمترین سلاح برای جنگ جهانی با کرونا خواهند بود؟

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب به نقل از سی ان بی سی، با هشدار مقامات ارشد بهداشت و درمان دولت ایالات متحده، این کشور زمان زیادی برای مواجهه اپیدمیک با کرونا ندارد. با توجه به شدت شیوع بیماری، به نظر می رسد استفاده از ماسک و دستگاه های تنفس های تخصصی برای مبارزه با همه گیری جهانی کافی نخواهد بود. شیوع ویروسی مانند COVID-19 نقش فزاینده و مهم فناوری پزشکی جدید، به ویژه ایده های مربوط به زمینه های رباتیک را نشان می دهد که می توانند در مبارزه با شیوع بیماری های عفونی جدید موثر باشند.

دکتر رابین مورفی ، استاد علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر در دانشگاه A&M تگزاس ، می گوید: موارد بیماری های شدید باعث می گردد که به نحوه عملکرد خود فکر کنیم. شیوع ابولا در سال 2014 در تگزاس ، اولین بار در ایالات متحده ، منجر به سالها مطالعه توسط مورفی و همکارانش در مورد واکنش اضطراری و ادغام رباتیک با دارو برای یاری به محدود کردن مسیرهای گسترش یک بیماری بسیار مسری شد.

با این حال ، او می گوید شرایط از آن موقع تا کنون، هنوز به اندازه کافی تغییر ننموده است. ایده های جذاب از دنیای رباتیک همواره توجه مردم را به خود جلب می نماید ، اما متخصصان مراقبت های بهداشتی مانند مورفی روی راهکار های اساسی تر اتوماتیک متمرکز شده اند ، مانند استفاده از ربات ها انجام کارهای معمول پزشکی برای بیماری های مسری ، بدون جایگزین کردن یا حذف کارمندان مراقبت های بهداشتی. بنابراین آنها می توانند زمان بیشتری را صرف درمان نمایند و همچنین خطر قرار دریافت مستقیم در معرض بیماران را کاهش دهند.

افزون بر اینها، ربات ها می توانند نقشی مهم در دریافت نمونه ادرار، خون و بزاق بیماران انجام دهند، به راحتی به بیماران نزدیک شوند یا حتی آنان را لمس نمایند.تختخوابهای بیمارستانی که می توانند به صورت اتوماتیک حرکت نمایند نیز نمونه ای ساده ولی مهم از تجهیزات بیمارستانی هستند. مثلاً تختوابهای بیمارستانی هوشمند می توانند برنامه ای دریافت نموده و بر اساس آن بدن بیمار را نرمش دهند.

بعضی ربات که برای دست زدن به زباله های زیست محیطی و ضد عفونی اتاق ها و آمبولانس ها طراحی شده اند نیز بسیار مهم هستند و در شرایط همه گیری بیماری کارکردی ویژه دارند. دکتر ادوارد دامروز ، رئیس کادر پزشکی در بخش مراقبت های بهداشتی استنفورد معتقد است مردم در مورد نقش ربات ها در سیستم مراقبت های بهداشتی آگاهی ندارند. در استنفورد ، تشخیص و توصیه ها از راه دور می تواند انجام گردد و در بیمارستان ، ربات ها وسایل و ملحفه ها را به بخش منتقل می نمایند.

ربات ها همچنین می توانند نقی مهم در آزمایشگاهها ایفا نموده و خطر خطاهای انسانی را به شدت کاهش دهند. در بخش معاینه بیمار و آنالیز علائم اولیه نیز ربات ها نقشی موثر ایفا می نمایند. پیش از این نیز معاینه بعضی بیماران از راه دور با یاری رباتهای دارای نمایشگر صورت گرفته است. معاینه های مجازی بیماران از سال 2019 در ایالات متحده مرسوم شده است و تقریباً 100،000 ویزیت مجازی تا انتها سال 2019 ثبت شده است.

منبع: انتخاب
انتشار: 24 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 840

به "آیا فناوریهای رباتیک مهمترین سلاح برای جنگ جهانی با کرونا خواهند بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا فناوریهای رباتیک مهمترین سلاح برای جنگ جهانی با کرونا خواهند بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید