آنفولانزای روسی 130 سال پیش همان کرونای امروز است!

به گزارش کی آنلاین، در سال 1889، یک بیماری تنفسی عجیب در روسیه ظاهر شد و پس از مدتی در سراسر دنیا توسعه یافت. این بیماری در طول چندین سال دارای حداقل سه موج عفونتی بود.این بیماری که آنفولانزای روسی نامیده می گردد، به گمان بعضی دانشمندان ممکن است است ناشی از یک بیماری همه گیر کروناویروس مشابه SARS-CoV-2 باشد، ویروسی که باعث COVID-19 می گردد.

آنفولانزای روسی 130 سال پیش همان کرونای امروز است!

به گزارش خبرنگاران، کرونای کنونی و آنفولانزای روسی شباهت هایی نیز دارند؛ در طول همه گیری آنفولانزای روسیه، مدارس و محل های کار به علت سرایت بالای بیماری تعطیل شدند. افراد مبتلا اغلب حواس چشایی و بویایی خود را از دست می دادند و بعضی از افراد نیز دچار علائم طولانی مدت می شدند که ماه ها ادامه داشت.

به طور کلی، آنفولانزای روسی بر خلاف ویروس های آنفولانزا که در همه گروه های سنی خطرناک و کشنده هستند، بیشتر سبب مرگ افراد مسن می شد. پیتر پالس، محقق آنفولانزا و استاد پزشکی دانشکده پزشکی ایکان در مانت واقع در نیویورک می گوید:ویژگی همه گیری آنفولانزای روسیه به طور وحشتناکی به همه گیری ویروس کرونای کنونی شباهت دارد، احتمال اینکه آنفولانزای روسی ممکن است به وسیله یک ویروس کرونا ایجاد شده باشد، همچنان در حد حدس و گمان است.

دکتر جفری تاوبنبرگر، رئیس بخش پاتوژنز و تکامل ویروسی موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی به همراه جان آکسفورد، استاد بازنشسته ویروس شناسی در کوئین مری دانشگاه لندن، در جستجوی شواهدی هستند تا این ایده را اثبات کند. آن ها باحفاری نمونه های بافت ریه ای که مربوط به همه گیری آنفولانزای 1918 است، در پی بقایای ویروس های آنفولانزا و کرونا هستند و امیدوارند تا به وسیله این بقایا بتوانند اطلاعاتی در خصوص ویروس کرونای روسی پیدا نمایند. دکتر اسکات پودولسکی، استاد بهداشت جهانی و پزشکی دانشکده پزشکی هاروارد، و دومینیک دبلیو هال، متصدی موزه تشریحی وارن هاروارد نیز در پی بافت ریه حفظ شده از همان دوره زمانی هستند.

اگر مواد ژنتیکی از ویروس آنفولانزای روسی در این ریه ها پیدا گردد، ممکن است نکاتی در خصوص چگونگی انتها همه گیری آن ها ارائه دهد، زیرا پوشش خبری آن موقع اطلاعات کمی را در این زمینه ارائه می دهد. بعضی دانشمندان عقیده دارند در صورتی که همه گیری کرونای روسی به وسیله یک ویروس کرونا ایجاد شده باشد، ممکن است این حشره همچنان به عنوان یکی از چهار ویروس کرونایی که باعث سرماخوردگی می شوند، به جای بیماری در گردش باشد.

منبع: sciencealert

منبع: فرارو
انتشار: 16 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1401 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 2035

به "آنفولانزای روسی 130 سال پیش همان کرونای امروز است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنفولانزای روسی 130 سال پیش همان کرونای امروز است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید