آموزش استریل کردن مسواک در منزل

به گزارش کانلاین، طبق مطالعات جدید بسیاری از بیماری های ویروسی و باکتریایی به وسیله مسواک های آلوده شیوع پیدا می نمایند بنابراین باید مسواک ها را با روش مناسب استریل و ضدعفونی کنید.

آموزش استریل کردن مسواک در منزل

جهت دریافت خدمات پتینه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک، مسواک ها محیط مناسبی برای رشد و پرورش باکتری ها هستند و بیشتر مسواک ها حاوی 100 میلیون میکروب و باکتری های خطرناک مانند ایی.کولی هستند بنابراین استریل نمودن مسواک ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای استریل نمودن مسواک خود، روش هایی که در این بخش از سلامت آورده ایم را مطالعه بفرمایید.

آیا استفاده از مسواک های آلوده شما را بیمار می نماید؟

خوشبختانه باید گفت که دفاع بدن در مقابل باکتری های مسواک به قدری هست که دچار عفونت ناشی از میکرب های روی مسواک نشویم به همین دلیل ما به درستی خبر از شواهد میکربی روی مسواکی که در دستشویی یا هر جای دیگر قرار می دهیم نیستیم.

راه های پیشگیری از آلوده شدن مسواک

قبل از طریقه استریل کردن مسواک بهتر است با راه های پیشگیری از آلوده شدن مسواک آشنا شوید:

مسواک را در دستشویی و نزدیک توالت قرار ندهید

گذاشتن مسواک در جای مسواکی در دستشویی های نزدیک توالت سبب آلوده شدن مسواک می گردد زیرا هر توالتی گازهای آلوده در هوا پراکنده می نماید پس تا آنجا که امکان دارد مسواک را جایی دور تر از توالت قرار دهید.

قبل از مسواک زدن، مسواک را بشویید

حتما قبل از مسواک زدن دستان خود را با آب و صابون بشویید و سپس مسواک خود را بعد از هر بار مصرف به دقت شستشو دهید.

مسواک خود را خشک نگه دارید

باکتری ها بیشتر در محیط مرطوب زندگی می نمایند بنابراین سعی کنید بعد از استفاده از مسواک درپوش مسواک را نگذارید زیرا گذاشتن درپوش سبب می گردد رطوبت مسواک حفظ و محیط هر چه بیشتر مستعد رشد باکتری ها گردد.

مسواک را به حالت ایستاده قرار دهید

مسواک را در جایی که مستقیم باشد، قرار دهید و از گذاشتن آن به صورت افتاده روی هر سطح اجتناب کنید.

هر گز از مسواک دیگران استفاده نکنید

مسواک خود را به دیگران ندهید و از مسواک آنها استفاده نکنید و حتی مسواک خود را در نزدیکی مسواک دیگری قرار ندهید تا باکتری ها از یکی به دیگری منتقل نگردد.

مسواک خود را بعد از مدتی استفاده دور بیاندازید

هر سه تا چهار ماه یکبار مسواکتان را دور بیاندازید.

روش های استریل کردن مسواک:

استفاده از دستگاه ضد عفونی نماینده یو وی:

برای استریل کردن مسواک یک دستگاه ضد عفونی نماینده مسواک یو وی بخرید. در این روش با استفاده از نور ماوراء بنفش مسواک استریل می گردد. تحقیقات ثابت نموده است که این دستگاه راهی موثر در از بین بردن باکتری ها می باشد. طی یک مطالعه ثابت شد که این دستگاه بطور متوسط 86 درصد از واحد های تشکیل دهنده کلونی باکتری ها را کاهش داده است.

استفاده از هیدروژن پراکسید:

مسواک را درون کاسه ای از هیدروژن پراکسید قرار دهید. این راهکار روزمره مسواک را به خوبی ضد عفونی می نماید . کافی است پس از هر بار اتمام مسواک زدن آن را دریک فنجان هیدروژن پراکسید به مدت 3-5 دقیقه بخیسانید و سپس با آب داغ به خوبی شستشو دهید. تنها نکته منفی این روش آن است که باید زود به زود مسواک خود را تعویض کنید زیرا امکان خراب شدن رشته های موئی مسواک وجود دارد.

استفاده از ماشین ظرف شویی:

آب داغ ماشین ظرف شویی می تواند باکتری های موجود در مسواک را از بین ببرد پس مسواکتان را در ماشین ظرف شویی قرار دهید و بدون شوینده با آبکشی ماشین، مسواکتان را ضدعفونی کنید.

استفاده از مایکروفر:

برای ضدعفونی کردن و یا استریل مسواک آن را یک شب، داخل فریزر یا 10 ثانیه با ماکروفر حرارت دهید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1331

به "آموزش استریل کردن مسواک در منزل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش استریل کردن مسواک در منزل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید