آشنایی با تنگه شیرز

به گزارش کی آنلاین، تنگه شیرز، با قدمتی چندین میلیون ساله، در میان ایلام، کرمانشاه و لرستان واقع شده است. طبیعت گردی در کنار رودخانه ای شفاف و زلال و در دل کوهستان از برترین تجربه هایی است که در این سفر خواهید داشت.

آشنایی با تنگه شیرز
غرب کشور، با طبیعت کوهستانی و فرهنگ گرم و صمیمیش همواره مورد توجه گردشگران و طبیعت دوستان بوده است. استان لرستان نیز بخشی از این زیبایی است. تنگه شیرز، دره ای صخره ای که با بوته ها و درختان سرسبز تزئین شده است در 50 کیلومتری شهر کوهدشت یکی از این زیبایی استان لرستان است که در این مقاله قصد داریم از نزدیک آن را آنالیز کنیم.

تنگه شیرز، دره پلکانی لرستانتنگه شیرز در بخش زردلان و در منطقه اولادقباد قرار گرفته است. اولاد قباد جایی درمیان ایلام، کرمانشاه و لرستان است و 50 کیلومتر با کوهدشت فاصله دارد. برای رفتن به این زیبایی کوهستانی، باید در جهت جاده اولادقباد قرار بگیرید و از آنجا به سوی دشت ها، گل ها و رودخانه ها برانید. در نهایت به جاده ای خاکی خواهید رسید که تقریبا دوکیلومتر طول دارد و از یک جایی به بعد ضروری است به پاهایتان اتکا کنید و ماجراجویی را پیاده پیگیری نمایید.

در دل این دره زیبا، همانطور که گفتیم رودخانه خروشانی جاریست که یکی از اصلی ترین انشعابات رودکرخه است. رودخانه سیمره، نام آن است و همواره و در همه فصول جریان دارد. این رودخانه در واقع مرز استان لرستان و ایلام را تعیین می نماید و از سلسله جبال زاگرس جاری می گردد.

شما دراین سفر، از کنار این رودخانه و محصور در میان صخره هایی با ارتفاع 150 تا 200 متر جهتی در حدود 5 کیلومتر را خواهید پیمود. با توجه به ارتفاع این صخره ها و شکل قرار گیریشان، در جا هایی از جهت، نور آفتاب به زمین نمی تابد و به همین دلیل آب و هوای این منطقه خنک و دلنشین است.

تنگه شیرز از روستای گدارگه آغاز به شیب گرفتن می نماید و این شیب در پرتگاه هفت رک که انتهای جهت است به اوج می رسد. اما انتهای جهت نیز جایی بسیار زیبا در انتظار شماست... دشت های گسترده، زیبا و باطراوت که در جلگه رودخانه بوجود آمده اند، می تواند محل استراحت یا پیک نیک یا حتی اقامت شبانه شما باشد.

اما این انتها زیبایی و شگفتی نیست... بعد از عبور از دشت های زیبا، غاری را خواهید دید که بومیان آن را پل خدا نامیده اند. طول این غار یا شاید تونل 150 متر است که بعد از 20 متر تاریکی مطلق است و نور خورشید به آن نمی رسد و البته، همانطور که احتمالا حدس می زنید، سیگنال های تلفن همراه در آنجا وجود ندارند.

پیدایش تنگه شیرزتنگه شیرز، درست در دل کوه های زاگرس بر اثر فرسایش سنگ های رسوبی و در دوران سوم زمین شناسی شکل گرفته است. اما جالبی این صخره ها این است که به راحتی در آب حل می شوند و به همین دلیل این شکل های شگفت انگیز به علت بارش های جوی شکل گرفته اند.

در تنگه شیرز چه کنیم؟

1. طبیعت گردیمسلما همه در وهله اول به همین منظور پا به تنگه شیرز می گذارند. ابهت کوه های صخره ای، درختان سربه فلک کشیده و میوه های وحشی، همه آنجا هستند تا به ما نشان دهند انسان چقدر در مقابل طبیعت ناچیز است! شما در این سفر می توانید به تماشای حیواناتی مانند بز های کوهی نیز بروید و بیشتر در طبیعت بکر غرق شوید. از رودخانه و صدای آب هم که نمی توان در جملات ناچیز گفت... آب شفاف رودخانه قطعا شما را به وجد خواهد آورد، اما شنیدن کی بود مانند تماشا!

2. غارنوردیهمانطور که در بالا گفتیم، غار پل خدا، با رودخانه ای که در درونش جاریست می تواند برای خیلی ها مجذوب کننده باشد. اما توجه داشته باشید که ورود به این غار قطعا نیاز به تجهیزات مناسب دارد. شما باید آمادگی راه رفتن درون آب بسیار سرد رودخانه باشید چراکه در قسمت هایی آب تا بالای زانوهایتان خواهد رسید. بعلاوه کفش مناسب و ضد آب نیز از ضروریات این غارنوردی است چرا که سنگ های کف رودخانه تیز و برنده اند.

3. مناره سنگیشاهکار و سازه طبیعت، مناره ای به ارتفاع 80 متر و قطر 10 متر جایی در این منطقه به علت بارش ها و زلزله شکل گرفته است. قدمت این مناره و البته تمام کوه های اطراف شما در تنگه شیرز میلیون ها سال است.

اطلاعات مورد نیاز سفرهمانطور که گفتیم، به علت ارتفاع کوه های اطراف دره و عدم نفوذ نور خورشید به درون غار، برترین فصل سفر به تنگه شیرز، بهار و تابستان است. خوشبختانه امکانات خوبی در محدوده تنگه شیرز فراهم شده است: پارکینگ، سرویس بهداشتی، مجتمع شیلات و...

خبر خوب این است که در سفر به تنگه شیرز می توانید شنا کنید! پس حتما لباس کافی و مخصوص همراه خود داشته باشید. بعلاوه برای رفتن به داخل غار به هدلامپ نیاز پیدا خواهید کرد و حتما می دانید که اگر قصد شب مانی در دشت های تنگه شیرز دارید، حتما تجهیزات کافی مانند چادر و کیسه خواب به همراه داشته باشید.

مثل همواره، نباید فراموش کنید که چیزی جز رد پایتان در این طبیعت زیبا به جای نگذارید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 10 دی 1400 بروزرسانی: 10 دی 1400 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1909

به "آشنایی با تنگه شیرز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با تنگه شیرز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید