700 قطعه شهاب سنگ در کاخ گلستان

به گزارش کی آنلاین، قدیمی ترین و جوان ترین شهاب سنگ های کشف شده از ایران، در کاخ گلستان به نمایش گذاشته شد. این مجموعه برای نخستین بار در کشور رونمایی شده و از امروز تا 28 اردیبهشت ماه امکان بازدید دارد.

700 قطعه شهاب سنگ در کاخ گلستان

به گزارش ایسنا، مجموعه شهاب سنگ ها که بیشتر آن ها از مناطق کویری استان های کرمان و خراسان جنوبی یافت شده بیش از 700 قطعه را شامل می گردد که سن زمینی قدیمی ترین آن ها 50 هزار سال بوده که در کویرهای ایران سقوط نموده است، این شهاب سنگ دو سال پیش کشف شده است.

  • آشنایی با کاخ موزه گلستان - تهران

جوان ترین شهاب سنگ به نمایش گذاشته شده که قطعه بزرگی از این مجموعه نیز هست در سال 1881 میلادی و در دوره قاجار کشف شده. این قطعه سنگ یکی از هفت شهاب سنگ مزوسیدریتی در جهان است که 138 سال پیش هنگام سقوط و برخورد، با چشم رصد شده است. این شهاب سنگ نزدیک به 54 کیلوگرم جرم دارد.

شهاب سنگ ها از 10 تا 4000 دلار ارزش دارند

حجت کاقتصادی، صاحب این مجموعه که به عنوان محقق و کارشناسی شهاب سنگ معرفی گردید، درباره ارزش مادی این مجموعه که 15 سال زمان صرف گردآوری و تحقیق درباره آن شده است، به ایسنا گفت: با توجه به دشواری که در کشف و گردآوری این شهاب سنگ ها متحمل شده ام نمی توان از نظر اقتصادی ارزشی را برای این مجموعه معین کرد، مخصوصاً که در این جهت هدف و رویکرد بیشتر علمی بوده است. اما با توجه به استانداردهای موجود هر گرم شهاب سنگ ارزشی برابر با 10 تا 4 هزار دلار دارد.

او گفت که این مجموعه را با هزینه شخصی و به سختی جمع آوری نموده و شاید تنها مجموعه دار شهاب سنگ و رکورد دار کشف آن در ایران باشد که مجوز آن را از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دریافت نموده است.

کاقتصادی در مراسم افتتاح این نمایشگاه نیز اظهار کرد که تا کنون نزدیک به 3 هزار شهاب سنگ را از کویرهای ایران کشف نموده اما 299 قطعه از آن در بولتن جهانی ثبت شده است.

به گفته او، 17 قطعه از شهاب سنگ های ثبت شده در کویر لوت کشف شده است.

170 کلکسیون دار شناسایی شده اند

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی در بازدید از این نمایشگاه درباره ضوابط موجود برای جمع آوری شهاب سنگ ها، شرح داد: ورود به کویری همچون لوت ضوابط خاص خود را دارد، یعنی امکان ورود به هر نقطه از آن وجود ندارد. جهتی تعیین شده که افراد فقط می توانند از ان بخش به حریم لوت وارد شوند.

او سپس با اعلام حمایت از موزه داران و مجموعه داران خصوصی گفت: تا کنون 170 کلکسیون دار شناسایی شده اند. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمادگی دارد از این مجموعه داران خصوصی برای برپایی نمایشگاه بیشتر حمایت کند.

وی سپس برپایی موزه شهاب سنگ ها در کویر لوت و کاروانسرای درحال مرمت شهداد را پیشنهاد کرد و گفت: در کرمان برای برپایی چنین موزه ای دست باز است اما برای برپایی موزه ای مرکزی در این زمینه ضروری است با سازمان زمین شناسی رایزنی کنیم.

طالبیان از افزایش توجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ایجاد موزه های خصوصی سخن گفت و یادآور شد که در راستای همین سیاست 50 موزه خصوصی در کشور راه اندازی شده است.

شهاب سنگ ثروت می آورد

عباس گل محمدی، مشاور سازمان زمین شناسی کشور نیز در این مراسم با اشاره به ارزش مادی شهاب سنگ ها و استقبال مجموعه داران از گردآوری آن ها، گفت: یک گروه علمی در سازمان زمین شناسی روی موضوع شهاب سنگ ها تحقیق می نماید اما جهان از 150 سال پیش وارد این حوزه شده است.

وی اضافه نمود: دو سال است با این گروه همکاری می کنیم و طرحی درباره شهاب سنگ ها در سازمان زمین شناسی تعریف شده که باعث ایجاد ثروت در این زمینه می گردد.

چرا شهاب سنگ ها بیشتر در کویر پیدا می شوند

مقصودی، مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت نیز به اهمیت بیابان لوت اشاره نمود و در پاسخ به این سوال که چرا بیشتر شهاب سنگ ها در بیابان پیدا می گردد، شرح داد که چون در کویر فرسایش و تخریب فیزیکی کمتر است و بعضی شهاب سنگ ها زیر تپه های ماسه ای بوده اند که در طول زمان این تپه ها حرکت نموده و شهاب سنگ ها نمایان شده اند.

نمایشگاه شهاب سنگ های ایران و کویر لوت که از امروز (8 اردیبهشت ماه) در طبقه دوم موزه مردم شناسی کاخ گلستان، واقع در میدان پانزده خرداد گشایش یافته که تا 28 اردیبهشت ماه برپا خواهد بود. بازدید از این موزه هر روز از ساعت 9:30 تا 17 امکان پذیر است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 187

به "700 قطعه شهاب سنگ در کاخ گلستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "700 قطعه شهاب سنگ در کاخ گلستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید