کشف پروتئینی که اثر دیابت نوع 2 را معکوس می نماید

به گزارش کی آنلاین، پژوهشگران در آنالیز های جدید خود در خصوص دیابت دریافتند که شاید نوعی پروتئین بتواند در معکوس کردن اثر دیابت نوع دو موثر باشد.

کشف پروتئینی که اثر دیابت نوع 2 را معکوس می نماید

به گزارش خبرنگاران و به نقل از مدیکال نیوز تودی، پژوهش جدیدی نشان می دهد که هدف قرار دادن نوعی پروتئین در سلول های چربی موش ها، می تواند دیابت نوع دو را معکوس کند. همچنین نتایج این پژوهش نشان می دهند که این پروتئین می تواند جلوی پیشرفت دیابت را بگیرد.

اقدامات مربوط به پیشگیری از بیماری دیابت از سال 1980 تاکنون چهار برابر شده است. به گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، از هر 10 نفر یک نفر به دیابت نوع دو مبتلاست که شایع ترین نوع دیابت است. همچنین از هر سه نفر، یک نفر به اختلال پیش دیابت(prediabete) مبتلاست که زمینه را برای ابتلای افراد به بیماری های قندی فراهم می نماید.

ابتلاء به دیابت نوع دو می تواند خطر ابتلاء به اضافه وزن را نیز در پی داشته باشد که یکی از خطرات ابتدایی ابتلاء به دیابت است.

انسولین، هورمونی است که سطح قند خون را تنظیم می نماید. بدن افراد مبتلا به دیابت نوع دو، به این هورمون واکنش نشان نمی دهد و یا آن را به مقدار کافی فراوری نمی نماید. اگرچه تغییر در مصرف دارو و سبک زندگی می توانند به تنظیم سطح انسولین و کنترل دیابت یاری نمایند اما هیچ درمان قطعی برای این مشکل وجود ندارد و پژوهشگران هنوز در پی کشف راه چاره های بهتری هستند.

اخیراً گروهی از پژوهشگران دانشگاه بریتیش کلمبیا(UBC) در کانادا و مؤسسه کارولینسکا(KI) در سوئد، نقش نوعی پروتئین خاص را در سلول های چربی مورد آنالیز قرار دادند.

بافت چربی سفید

هنگامی که کالری، بیش از حد احتیاج به بدن برسد، نوعی چربی موسوم به بافت چربی سفید(WAT) گسترش می یابد تا انرژی اضافه را به صورت چربی ذخیره کند اما اگر بدن، انرژی بیش از حد احتیاج خود را دریافت کند، قدرت سازگاری با آن را نخواهد داشت و نهایتاً در برابر انسولین مقاومت خواهد نمود.

پژوهشگران دریافتند که نوعی گلیکوپروتئین موسوم به CD248 می تواند بر بافت چربی سفید مؤثر باشد و نهایتاً گسترش دیابت نوع دو را تحت تأثیر قرار دهد. آنها پیش از این CD248 را در رابطه با رشد و التهاب تومور مورد آنالیز قرار داده بودند اما هیچکس نقش آن را در ابتلاء به دیابت نوع دو آنالیز نکرده بود.

پژوهشگران، ابتدا بیان ژن را در بافت چربی سفید انسان های لاغر، چاق، افراد مبتلا به دیابت و افرادی که به دیابت مبتلا نبودند، تحلیل کردند. در این آنالیز تعیین شد ژن CD248 در کسانی که اضافه وزن دارند و یا بدن آنها در برابر انسولین مقاوم است، بیش از حد کار می نماید؛ در نتیجه این پروتئین بیش از اندازه فراوری می گردد. پژوهشگران، از این کشف نتیجه گرفتند که شاید CD248 مانند نشانگر زیستی حساسیت نسبت به انسولین عمل کند و حساسیت بیشتری نسبت به روش های پیشین داشته باشد.

پژوهشگران در مرحله بعد و طی آنالیز های آزمایشگاهی توانستند فعالیت CD248 را در سلول های بافت چربی سفید انسان کاهش دهند. آنها از این آزمایش ها نتیجه گرفتند که CD248، نقش مهمی در فرآیندهای سلولی دارد و می تواند به مقاومت در برابر انسولین و مصرف بیش از حد انرژی منجر گردد. همچنین دریافتند که CD248، در نحوه واکنش سلول ها نسبت به کم اکسیژنی یا هیپوکسی(hypoxia) نیز نقش دارد.

آزمایش روی موش ها

پژوهشگران، آزمایش خود در خصوص این پروتئین را روی موش ها انجام دادند. آنها از موش هایی استفاده کردند که فاقد ژن مؤثر در کدگذاری CD248 برای بافت چربی سفید بودند و در آزمایش های خود دریافتند که این موش ها در برابر ابتلاء به مقاومت انسولینی و دیابت نوع دو محافظت می شوند.

این موش ها حتی هنگامی که رژیم غذایی با چربی بالا داشتند و دچار اضافه وزن بودند، به دیابت مبتلا نشدند. موش هایی که میزان پروتئین CD248 در سلول های چربی آنها کاهش یافت، هیچ پیامد بدی را تجربه نکردند و نشان دادند که هدف قرار دادن این پروتئین می تواند درمان مؤثری در آینده باشد.

پژوهشگران علاوه بر اثرات محافظتی CD248، پیروز شدند ظرفیت آن را در درمان افراد مبتلا به دیابت نوع دو نشان دهند.

دکتر ادوارد کانوی(Edward Conway)، از نویسندگان این پژوهش گفت: نکته جالب در خصوص یافته های ما این است که حساسیت نسبت به انسولین در موش های مبتلا به دیابت می تواند با کاهش سطح CD248 در سلول های چربی بهبود یابد و حتی هنگامی که آنها به اضافه وزن مبتلا هستند، این شرایط پا بر جاست.

درمان انسان

اگرچه یافته های این پژوهش، برای درک نحوه ابتلاء به دیابت نوع دو مؤثر هستند اما پژوهشگران بر ضرورت انجام دادن پژوهش های بیشتر تاکید دارند.

کانوی اضافه کرد: اگرچه یافته های کنونی ما بسیار جذاب هستند اما هنوز راه زیادی برای کشف درمان های جدید در پیش داریم. هدف ما این است که نحوه عملکرد پروتئین CD248 را درک کنیم تا بتوانیم داروهای مؤثری ارائه دهیم که می توانند سطح این پروتئین را در بدن کاهش دهند و یا عملکرد آن را تنظیم نمایند.

انجام دادن این آزمایش روی انسان و ارائه راه های درمانی برای انسان ها، فرایندی طولانی و پر هزینه خواهد بود. این پژوهش، راه جدیدی برای ارزیابی مقاومت در برابر انسولین، پیشگیری از پیشرفت و حتی معکوس کردن دیابت نوع دو ارائه می دهد.

این پژوهش، در مجله EBioMedicine به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 438

به "کشف پروتئینی که اثر دیابت نوع 2 را معکوس می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف پروتئینی که اثر دیابت نوع 2 را معکوس می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید