کشف ابزار های سنگی با قدمت 13 هزار ساله در کرمانشاه

به گزارش کی آنلاین، گروه کاوش های باستان شناسی در کرمانشاه پیروز به کشف صدف های خوراکی و ابزار های سنگی با قدمت 11 هزار سال قبل از میلاد مسیح شده اند.

کشف ابزار های سنگی با قدمت 13 هزار ساله در کرمانشاه

پیرو تفاهم نامه مشترک منعقد شده بین دانشگاه های رازی کرمانشاه و کپنهاگ دانمارک، کاوش های عملیاتی باستان شناسی در تپه آسیاب کرمانشاه در حال اجرا است.

دکترسجاد علی بیگی و دکتر حجت دارابی، اعضای هیئت علمی دانشگاه رازی به همراه یک گروه از کاوشگران دانشگاه کپنهاگ در پل کهنه سرآسیاب کرمانشاه مشغول حفاری های باستان شناسی هستند.

علی بیگی به عنوان سرپرست ایرانی این هیئت کاوش باستان شناسی دراین باره گفت:

قدمت تپه آسیاب کرمانشاه به یازده هزار سال قبل از میلاد می رسد.

تپه آسیاب کرمانشاه در حدود 60 سال قبل مورد کاوش باستان شناسی نهاده شد، اما کامل انجام نشد و متوقف شد. کاوش ها در این منطقه پنج روز دیگر به خاتمه خواهد رسید.

عضو هیئت علمی گروه باستان شناسی دانشگاه رازی گفت:

مجموعه باستانی تپه آسیاب حدود 130 متر مربع است و تا به امروز ابزارهای سنگی، صدف های خوراکی و استخوان حیوانات شکار شده مانند گوزن و گاو وحشی مربوط به یازده هزار سال قبل از میلاد در آن کشف شده است.

کاوش های نو این گروه به زودی در جنوب کرمانشاه و شمال استان ایلام به مدت پنج سال شروع خواهد شد.

بر اساس تفاهم نامه مشترک پنج ساله دانشگاه کپنهاگ دانمارک و رازی کرمانشاه که در مهرماه 94 به امضا رسید، کاوش های باستان شناسی در تپه آسیاب کرمانشاه شروع شده است.

12 میلیارد ریال اعتبار از سوی دانشگاه کپنهاک به پژوهشگران این دو گروه باستان شناسی در راستای تفاهم نامه منعقده تخصیص داده شده است.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 بهمن 1400 بروزرسانی: 9 بهمن 1400 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1942

به "کشف ابزار های سنگی با قدمت 13 هزار ساله در کرمانشاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف ابزار های سنگی با قدمت 13 هزار ساله در کرمانشاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید