کار هایی که نباید در حق خودمان انجام دهیم

به گزارش کی آنلاین، بهترین ها: تام رابینز معتقد است که ما می توانیم در زندگی خودمان گاهی نقش یک اژد ها و قهرمان را ایفا کنیم و زندگی مان را نجات دهیم. فکر کردن به این جمله می تواند راهگشای بسیاری از دغدغه ها و مسائل ذهنی ما باشد.

کار هایی که نباید در حق خودمان انجام دهیم

باید این را بدانیم که گاهی بزرگ ترین درد های ما کاملاً به خودمان بستگی دارد و این ما هستیم که می توانیم با دلسوزی در حق خودمان، اهداف بزرگی را در زندگی انتخاب کنیم و برای داشتن یک زندگی شادتر کوشش نماییم. در این مطلب همراه ما باشید تا با هم کار هایی را مرور کنیم که نباید در حق خودمان انجام دهیم.

مسئولیت همه چیز را پذیرفتن

قطعاً گاهی پیش می آید که با یکی از دوستانمان یا حتی افراد غریبه روبه رو شویم که حال روحی خوبی ندارند و از زندگی ناراضی هستند. بسیاری از افراد در چنین شرایطی، مسائل و درگیری های آن فرد را مدام در فکر خودشان تفسیر می نمایند، چراکه فکر می نمایند که فقط با این کار می توانند به او یاری نمایند. شما باید این را بدانید که افراد در غالب مواقع درون حبابی قرار دارند که باعث می گردد خودشان از پس مسائلشان بر آیند.

باور به این موضوع باعث می گردد که زندگی را راحت تر بگیریم و از حساسیت های بی جا اجتناب کنیم، پس قبل از هرچیز باید این را بدانید که شما مسئول تمامی مسائل نیستید و در وهله اول باید حال خودتان را خوب نگه دارید، نه آنکه اجازه دهید یاری کردن به افراد آن هم با این شکل به قیمت نابودی روحیه خودتان تمام گردد!

خوشحالی ها را به آینده موکول کردن

بیشتر ما در فکرمان می گوییم که مثلاً وقتی وزنم را کم کردن حال بهتری پیدا خواهم کرد، وقتی ازدواج کنم احساس خوشبختی بیشتری خواهم داشت و... این یعنی به تعویق انداختن خوشبختی و مسئول آن فقط و فقط خودمان هستیم. هر لحظه از زندگی با چالش های تازهی همراه است و شرایط بیرونی زندگی شما دائماً تغییر می نماید، پس در چنین شرایطی با به تعویق انداختن احساس خوشبختی تان فقط خود را از لذت بردن از زندگی محروم می کنید. بهتر است هرجا و در هر موقعیتی که هستید خودتان را در آغوش بگیرید و با تمام وجود احساس خوشبختی و خوشحالی کنید.

در پشیمانی باقی ماندن

فقط بعضی از احساسات درونی هستند که به مقدار پشیمانی می توانند روح شما را آزار دهند. پشیمانی هیچ کاری را پیش نمی برد به جز آنکه روح شما را خسته و آزرده کند. پشیمانی باعث می گردد که شما از حرکت بایستید و دیگر برای حال خوب خودتان کوششی نکنید و این دقیقاً همان چیزی است که باعث درد شما می گردد.

وقتی دائماً به علت مسائل مختلف در زندگی احساس پشیمانی کنید زندگی تان بیش از حد آشفته می گردد و شما را جوری قانع کردن می نماید که انگار هیج راهی پیش رویتان قرار ندارد و باید در این حس بسوزید و بسازید، پس در وهله اول با احساس پشیمانی خود روبه رو شده و از شر آن خلاص شوید، بعد به خود بیاموزید که چگونه می توانید رها شوید و حس خوبی نسبت به خودتان پیدا کنید.

عیب های بدن را بر زبان آوردن

تا کی باید به علت عیب ها و مسائل بدن خود تاسف بخورید؟ اصلاً تا کی باید عیب های غیرمنطقی ای بر روی بدن خود بگذارید که بخواهید اذیت شوید؟ بیایید برای یک بار هم که شده مقابل آینه بایستید و با خودتان همان گونه که هستید روبه رو شوید. کافی است بدانید که شما همان شکلی که هستید برترین خودتان هستید و باید خودتان را از صمیم قلب دوست داشته باشید.

بیش از حد به ظاهر اهمیت دادن

باید اعتراف کنیم که بسیاری از افراد، معیار خوب و بد بودن را در ظاهر خودشان و دیگران می سنجند. این افراد غالباً از نگاه دیگران به خودشان نگران هستند و نظر آن ها می تواند به راحتی در احساسات و حتی اعتماد به نفسشان تاثیرگذار باشد. این یک دام بی رحمانه است که اجازه دهیم جامعه معیار های زیبایی ما را معین کند و بر پایه همان ها در رابطه با ما قضاوت کند! فقط کافی است که شما به خودتان ارزش و اعتبار دهید و به جای تمرکزِ صرف بر روی بدنتان، روحتان را تعالی بخشید.

نگه داشتن معیار های غیر واقعی

زندگی شما یک آلبوم از عکس ها و موقعیت های غیر واقعی نیست! این یعنی گاهی همه چیز خوب است و گاهی هم با مسائلی برخورد می کنید و این دقیقاً طبیعت زندگی است، پس در چنین شرایطی نباید خودتان را با معیار هایی غیر واقعی که در شبکه های اجتماعی از خوشبختی افراد دیگر وجود دارد بسنجید!

مقایسه کردن خودمان با دیگران

مقایسه کردن واقعاً سارق شادی شماست! مطمئن باشید که همه افراد چالش ها و دغدغه های مخصوص به خودشان را دارند و هیچ کس نیست که یک زندگی کامل و تماماً راحت داشته باشد، بنابراین بهتر است که به جای مقایسه خودتان با دیگران، خوشبختی ها و نعمت هایتان را بشمارید و شکرگزارشان باشید.

فکر کردن بیش از حد

احتمالاً این مورد سخت ترین عادت برای ترک کردن است! فکر کردن بیش از حد به دغدغه ها در زندگی باعث می گردد که احساسات شما به بازی گرفته گردد و واقعیت ها تحریک گردند. در چنین شرایطی فقط وقت خودتان را هدر می دهید. اضطراب، تنش، نگرانی و... همه و همه ناشی از تصور آینده ای هستند که وجود ندارد و صرفاً ساخته و پرداخته فکر شماست. پس خیلی مهم است که بتوانید فکر خود را کنترل نموده و از فکر کردن بیش از حد در رابطه با مسائل مختلف اجتناب نمایید.

استراحت کافی نداشتن

خیلی از افراد بر این باور هستند که باید دائماً در حال کوشش و حرکت باشند، باید همواره شلوغ باشند و به هیچ گونه استراحتی نیز احتیاج ندارند! این دقیقاً همان نقطه ای است که اضطراب های شما را شکل می دهد. به خودتان آرامش دهید و زمانی را برای استراحت کردن باقی بگذارید. در این لحظات است که فکر و جسم شما آرام می گردد و می توانید راحت تر جلو بروید و رشد کنید.

تصور اینکه برای همه چیز خیلی دیر شده

تقریباً افراد زیادی وجود دارند که بر این باورند که برای پیدا کردن شغل تازه، ازدواج، آغاز به کار، یادگیری زبان تازه و... خیلی دیر شده است. سعی کنید که تجربیات خودتان را محدود نکنید و اجازه ندهید که این تفکر نادرست، فرصت های خوب زندگی تان را از شما بگیرد.

این را یادتان باشد که هیچ وقت برای تبدیل شدن به آن فردی که می خواهید باشید دیر نیست. شما می توانید برترین خودتان را نشان دهید و با این کار نیز امیدواری تان به زندگی را چندین و چند برابر کنید. امیدوارم شجاعت آن را داشته باشید که همه چیز را دوباره آغاز کنید.

منبع: livingly

منبع: زندگی روز
انتشار: 17 دی 1400 بروزرسانی: 17 دی 1400 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1919

به "کار هایی که نباید در حق خودمان انجام دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کار هایی که نباید در حق خودمان انجام دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید