واکنش به بازداشت دو نماینده مجلس ، قانون درباره ادامه کار نمایندگان متخلّف سکوت نموده است

به گزارش کانلاین، سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس گفت: هیچ گونه موضوعی در قانون اساسی و یا در آیین نامه داخلی مجلس به صراحت درباره برکناری یا اخراج نمایندگان متخلّف نیامده است.

واکنش به بازداشت دو نماینده مجلس ، قانون درباره ادامه کار نمایندگان متخلّف سکوت نموده است

فارس نوشت: محمدجواد جمالی نوبندگانی سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه تاکنون پرونده ای مبنی بر شکایت از محمد عزیزی و فریدون احمدی نمایندگان ابهر و زنجان در مجلس به هیأت نظارت واصل شده است، یا خیر؟ گفت: پرونده ای دال بر این قضیه که اعلام شده است تاکنون به هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان نیامده است.

وی اضافه نمود: هیچ شکایتی که مبنای آن بر همین موضوعی که اکنون در رسانه ها درباره بازداشت نمایندگان مذکور مطرح است، به هیأت نظارت واصل نشده است.

سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان در پاسخ به این سؤال که چندی پیش نیز خبری مبنی بر بازداشت نماینده ابهر در رسانه ها منتشر شد، گفت: هر دوی این خبرها مربوط به یک موضوع است و هیچ گزارش در آن بازه زمانی نیز به دست ما نرسیده بود.

جمالی نوبندگانی همچنین تأکید کرد: تاکنون شکایتی دال بر موضوعی که اعلام شده که به خاطر آن بازداشت شده اند به هیأت نظارت نیامده است.

وی در پاسخ به این سؤال که در صورت محرز شدن تخلف این دو نماینده و ارائه گزارش از سوی قوه قضائیه به هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان قانون در این باره چه می گوید؟ و تکلیف این نمایندگان چه می گردد؟ گفت: اگر بازداشت شده باشند قضیه برعکس شده است، یعنی معمولاً اول قوه قضائیه برای ما گزارش را می فرستد و ما وقتی اعلام می کنیم که این در وظایف نمایندگی نبوده آن گاه محاکمه و مباحث بعدی آغاز خواهد شد، اما این دفعه ما اصلاً در جریان نیستیم که محاکمه و دستگیری انجام شده است و هیأت نظارت تاکنون در جریان قرار نگرفته است، بنابراین وقتی این اتفاق می خواهد بیفتد این موضوع مربوط به هیأت رئیسه مجلس می گردد.

سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان اضافه نمود: عرف تا به حال این چنین بوده است اگر قوه قضائیه نماینده ای را می خواسته احضار یا بازپرسی و یا دستگیر کند حتماً به هیأت رئیسه مجلس اطلاع دهد.

نوبندگانی در پاسخ به این سؤال که در صورتی که یک نماینده مرتکب تخلفی گردد و قوه قضائیه در صورت احراز تخلف، گزارش این تخلف را به هیأت رئیسه ارجاع دهد، پس از بازداشت شدن این نماینده تکلیف چه می گردد؟ و آیا پس از سیر روال قانونی، این فرد همچنان نماینده مجلس خواهد بود یا برکنار می گردد؟ گفت: اتفاقاً هم قانون اساسی و هم آیین نامه داخلی مجلس در این باره سکوت نموده اند.

وی ادامه داد: مجلس ایران جزو معدود مجالسی است که راه حل مشخصی برای این قبیل موضوعات ندارد.

سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان در پاسخ به این سؤال مجدد که اگر نماینده ای مرتکب تخلفی گردد پس از سیر روال قانونی و قضایی مجدد نماینده خواهد بود یا نه؟ گفت: در حال حاضر برای اخراج و مسائل این چنینی از مجلس نه در آیین نامه داخلی و نه در قوه قضائیه چیزی نیامده است، مگر اینکه مثلاً به دلیل غیبت غیرمجاز بیش از حد، هیأت رئیسه بتواند اعلام اخراج کند.

نوبندگانی اضافه نمود: هیچ گونه موضوعی در قانون اساسی و یا در آیین نامه داخلی مجلس که به صراحت درباره برای برکناری یا اخراج نماینده متخلف به صورت مصرح، نیامده است؛ حتی این جزو اختیارات هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان هم نیست که نماینده ای را ابقا یا اخراج کند.

سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی در انتها در پاسخ به این سؤال خبرنگار فارس که در صورت عدم شکایت اشخاص حقیقی و حقوقی، آیا نهایتاً در پرونده 2 نماینده مزبور در صورت احراز تخلف، این هیأت رئیسه مجلس است که تصمیم می گیرد؟ گفت: این موارد تخلف را قوه قضائیه آنالیز نموده و گزارش آن را باید به مجلس ارائه کند، مگر اینکه تخلف آنها از سوی قوه قضائیه در هیأت رئیسه آنالیز گردد و نهایتاً این هیأت برای این اشخاص تصمیم خواهد گرفت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 299

به "واکنش به بازداشت دو نماینده مجلس ، قانون درباره ادامه کار نمایندگان متخلّف سکوت نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش به بازداشت دو نماینده مجلس ، قانون درباره ادامه کار نمایندگان متخلّف سکوت نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید