نمایش قالی های کردستان با نقوش هزارساله در کاخ گلستان

به گزارش کانلاین، قالی های کردستان به عنوان یکی از معروف ترین قالی های ایرانی با نقوش بیش از هزار سال در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از روز 29 اردیبهشت به نمایش گذاشته می گردد.

نمایش قالی های کردستان با نقوش هزارساله در کاخ گلستان

به گزارش کانلاین به نقل از روابط عمومی مجموعه جهانی گلستان، مسعود نصرتی، مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان گفت: در نمایشگاه فرش و گلیم کردستان 14 قطعه فرش و گلیم فرش استان کردستان(سنندج، بیجار) به نمایش گذاشته می گردد.

وی اضافه کرد: قالی بافی کردستان پیوند عمیقی با زندگی کرد ها دارد؛ زمخت و خشن بودن بافته ها، به دلیل به کاربردن پشم خشن کردی است؛ همچنین طرح ها با زوایای شکسته یادآور مسیرهای صعب العبور منطقه کوهستانی پرپیچ وخم کردستان بوده که در این مسیرها زندگی یا کوچ می کردند.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان توضیح داد: قالی کردستان به عنوان یکی از معروف ترین قالی های ایرانی به سه سبک سنه، بیجار، گروس و عشایری بافته شده است. در فرش ها اشکال و وجوه نمادین به تصویر کشیده شده است این اشکال گویای واقعیات ادوار متمادی و کسب مهارت در هنر قالی بافی بوده است. بیشتر نقوش، ریشه در باورهای اقوام کرد دارد و ارتباط عمیقی با کار، ازدواج، کارهای روزمره، دعا و مرگ آنها دارد.

وی اعلام کرد: بر اساس مطالعات صورت گرفته، مراکز شمالی استان کردستان، دارای سوابق طولانی تری در قالی بافی هستند که مضمون بعضی از نقوش آن ها شامل (نقوش باغی و گلستان) است و حتی تاریخی بیش از هزار سال را برای آن رقم می زند.

نصرتی اظهار کرد: در سنندج مرکز استان کردستان، ظریف ترین فرش های یک پوده مشرق زمین بافته می گردد؛ با وجود آنکه گره متقارن در میان اهل فن به گره فارسی یا گره سنه(نام قدیمی این شهر) معروف است اما فرش های سنندج با گره ای از نوع متقارن یا به عبارتی گره ترکی بافته می شوند. طرح های آنان بیشتر در سبک هندسی با طرح های ترنج دار بزرگ شش گوشه بندی و دسته گل و بته ای است.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان اضافه کرد: بیشتر طرح مورد استفاده قالی سنندج ماهی درهم است همچنین بافنده های سنندجی در بافت گلیم های مرغوب، خورجین ها و رو اسبی های بسیار ماهر و باتجربه هستند؛ برای نمونه دو تخته گلیم بسیار زیبا از بافت هنرمندان این منطقه در این نمایشگاه به نمایش در آمده است.

وی توضیح داد: با ورود پارچه های خارجی به ایران، کاربرد طرح گل فرنگ در بسیاری از صنایع دستی ایران رایج شد که از آن جمله می توان به گل فرنگ های متداول صنایع دستی در کردستان اشاره نمود مانند گل جرسه که ازپارچه های ژرسه فرانسوی گرفته شده است، همچنین دسته گل(گل محمدی) که شامل دسته های گل رز یا گل میرزاعلی است.

نمایشگاه فرش و گلیم کردستان امروز ساعت 14 در چادرخانه مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان افتتاح می گردد و علاقه مندان به هنر فرش بافی می توانند تا چهارم خرداد از ساعت 9 تا 17 از این نمایشگاه بازدید نمایند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 28 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 279

به "نمایش قالی های کردستان با نقوش هزارساله در کاخ گلستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایش قالی های کردستان با نقوش هزارساله در کاخ گلستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید