مریخ نورد کنجکاوی رکوردی دیگر ثبت کرد

به گزارش کانلاین، ناسا در حساب کاربری خود در اینستاگرام با منتشر کردن تصویری گفت مریخ نورد کنجکاوی اخیرا توانسته با موفقیت از تپه ای با سراشیبی بسیار زیاد صعود کند.

مریخ نورد کنجکاوی رکوردی دیگر ثبت کرد

ماموریت این مریخ نورد جستجوی مریخ برای کشف مواردی است که نشان دهد آیا میلیاردها سال پیش در سیاره سرخ زندگی میکروبی وجود داشته است یا خیر. یکی از ابزارهای انجام این کار ، دوربینی به نام تصویربردار لنزی دستی مریخ (MAHLI) است که در انتهای بازوی رباتیک واقع شده است. این دوربین نمای نزدیکی از دانه های شن و بافت های سنگی را ارائه می دهد ، دقیقاً مشابه اینکه یک زمین شناس از یک ذره بین دستی برای مشاهده زمین استفاده کند.این تصویر نیز یک سلفی پانورامای 360 درجه است که از 86 تصویر تشکیل شده است.

مریخ نورد کنجکاوی پیچیده ترین کاوشگری است که سازمان فضایی آمریکا، ناسا، به سیاره سرخ (مریخ) فرستاده است. این خودروی 6 چرخه 2.9 متر طول و ارتفاعی به اندازه قد یک انسان معمولی و 899 کیلوگرم وزن دارد و می تواند بر روی سطح سیاره حرکت کند و از موانعی تا ارتفاع 75 سانتی متر بالا رود و دارای یک باتری پلوتونیوم است که به آن اجازه می دهد تا بیش از 10 سال به حرکت ادامه دهد که برای بازدید از کل کفِ گودال گیل و حتی صعود به قله کوه شارپ در مریخ زمانی کافی است.

این وسیله که مجهز به انواع تجهیزات علمی است، می تواند از خاک نمونه برداری و سنگ ها را سوراخ کند. یک بازوی رباتیک، نمونه ها را برای بررسی ترکیب شیمیایی به آزمایشگاه درون وسیله منتقل می کند. این مریخ نورد که در حال حاضر در ماموریت به سر می برد، هنگام حرکت در مریخ و ارسال داده های جدید در مورد محیط مریخ و تغییرات آن به مرور زمان، نمونه هایی را از هر لایه جمع آوری می کند. شاید کنجکاوی در ماموریت های آینده خود بتواند لایه های بیشتری را برای ارزیابی ساختار صخره های مریخ مورد بررسی قرار دهد. این ماموریت ها می توانند از اسرار بیشتری در مورد مریخ میلیون ها سال پیش پرده بردارند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 25 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 909

به "مریخ نورد کنجکاوی رکوردی دیگر ثبت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مریخ نورد کنجکاوی رکوردی دیگر ثبت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید