عکاسی در موزه ها ممنوع نیست

به گزارش کی آنلاین، تهران (پانا) - مدیر کل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت و محوطه های تاریخی گفت ممنوعیت کلی برای عکاسی در موزه ها و اماکن تاریخی وجود ندارد، اما احتمال اعمال موارد محدودیت موردی ممکن است.

عکاسی در موزه ها ممنوع نیست

خانم اینجا عکاسی نکنید؛ آقا در این موزه عکاسی ممنوع است؛ امکان بازدید و عکاسی از این خانه تاریخی را ندارید؛ عکاسی کردن در این محوطه تاریخی ممنوع است. مگر تابلو ممنوعیت عکاسی در این پایگاه میراثی را نمی بینید؛ اینجا عکاسی ممنوع است.

بسیاری علاقه مندان حوزه میراث فرهنگی این جملات را بارها شنیده اند. این ها به علاوه اخبار بسته بودن بسیاری خانه های تاریخی زمینه بسته بودن و جلوگیری از ورود علاقمندان و عکاسان به خانه های تاریخی دلیل پرسش این سوال از مدیر کل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت و محوطه های تاریخی شد.

سید هادی احمدی در خصوص وجود قانون مبنی بر ممنوعیت عکاسی در بعضی مجموعه های وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی گفت: ممنوعیتی برای این کار وجود ندارد اما احتمال موارد محدودیت برای عکاسی از بعضی از مجموعه های تاریخی وجود دارد.

وی ادامه داد: این محدودیت ها ممکن است در استفاده از فلاش دورربین یا مربوط به رعایت حقوق مادی و معنوی مجموعه های میراثی باشد؛ در خصوص موزه ها و مجموعه های خصوصی هم کاملاً به متولی و صاحب مجموعه بستگی دارد.

احمدی با اشاره به تابلوی عکسبرداری ممنوع در بسیاری نقاط شهرها، گفت: عموما ساختمان ها با رده های امنیتی، اماکن دیپلماتیک، اماکن نظامی و انتظامی و قضایی هم در جداره های بیرونی و هم فضای داخلی دارای تابلوی عکاسی ممنوع هستند؛ فلسفه وجود چنین محدودیت هایی برای اماکن امنیتی است و ربطی به مراکز تاریخی ندارند.

به نظر می رسد بسیاری ممنوعیت های عکاسی در اماکن عمومی، موزه ها و جاذبه های گردشگری بی مورد است و اساساً کارکردی ندارد بنابر مطالعات محدود اجرا شده در خصوص تاثیر نور و بعضی آثار تاریخی می توان گفت فلاش دوربین اثر تخریبی روی رنگدانه های بعضی آثار تاریخی دارد. و به همین جهت می توان در بناها و موزه ها استفاده از فلاش دوربین را ممنوع نمود.

وی ادامه داد: همچنین محدودیت هایی جهت انتظام بخشی عکاسی و فیلمبرداری حرفه ای از اشیا و آثار تاریخی منقول و نامنقول وجود دارد که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دستورالعملی برای عکاسی و فیلمبرداری حرفه ای از آثار ابلاغ نموده است.

احمدی، با بیان این که هرگونه استفاده تجاری از محصولات صوتی و تصویری حاصل از تصویربرداری آثار تاریخی منوط به دریافت مجوز از این وزارتخانه است، گفت: اما در سایر موارد از جمله عکس های یادگاری غیرحرفه ای برای استفاده شخصی و علمی منع قانونی وجود ندارد و بازدیدنمایندگان در صورت مواجهه با چنین محدودیت هایی می توانند از مسئولان موزه یا بنا دلیل محدودیت را مستند مطالبه نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1675

به "عکاسی در موزه ها ممنوع نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکاسی در موزه ها ممنوع نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید