ساخت کیت تشخیص یون سدیم با نانوذرات مس دارای کورکومین

به گزارش کی آنلاین، محققان دانشگاه مرکزی کرالا در هند، کیت تشخیصی قابل حمل، سریع و ارزان ای را برای تشخیص بالینی سدیم توسعه داده اند.

ساخت کیت تشخیص یون سدیم با نانوذرات مس دارای کورکومین

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، محققان دانشگاه مرکزی کرالا در هند، کیت تشخیصی قابل حمل، سریع و ارزان ای را برای تشخیص بالینی سدیم توسعه داده اند که در آن از یک حسگر رنگ سنجی کاغذی چاپ شده مبتنی بر نانوذرات مس عامل دار شده با کورکومین استفاده شده است.

سدیم یک الکترولیت حیاتی است که در تمام مایعات بدن وجود دارد و نقش مهمی در حفظ عملکرد طبیعی بدن از جمله عملکرد اعصاب و عضلات دارد. به آن ناتریوم یا + Na نیز می گویند.

الکترولیت ها مواد معدنی هستند که حامل بار هستند و در مایعات بدن شما وجود دارند. سدیم به همراه سایر الکترولیت ها به عملکرد طبیعی سلول ها یاری نموده و به تنظیم میزان تعادل مایعات (آب و الکترولیت) در بدن یاری می نماید. انقباض عضلانی را تحریک می نماید و تعادل اسیدی و باز پایدار را در سلول های خون و بافت حفظ می نماید.

سدیم پایین خون - هیپوناترمی - معمولا در افراد مسن رخ می دهد، به ویژه در افرادی که در بیمارستان بستری هستند یا در مراکز مراقبت طولانی مدت زندگی می نمایند. علائم و نشانه های هیپوناترمی می تواند شامل تغییر شخصیت، بی حالی و سردرگمی باشد. هیپوناترمی شدید می تواند باعث تشنج، کما و حتی مرگ گردد.

میزان گیری سدیم خون برای تشخیص علت و یاری به نظارت بر درمان در افراد مبتلا به کم آبی بدن استفاده می گردد. غلظت سدیم خون در بسیاری از بیماری ها غیر طبیعی است، به ویژه اگر بیمار علائم بیماری مغز، ریه، کبد، قلب، کلیه، تیروئید یا غدد فوق کلیوی را داشته باشد.

تست نقطه مراقبت (POCTs) یک ابزار تجزیه، تحلیل و تشخیص قابل حمل، سریع و ارزان در مراقبت های بهداشتی است. بزرگترین مزیت POCT ها این است که می توانند به سرعت انجام شوند و به وسیله پرسنل بالینی که در روش های آزمایشگاهی بالینی آموزش ندیده اند به کار گرفته شوند. نتایج آزمایش سریع می تواند به پزشک و سایر پرسنل بالینی پاسخ هایی ارائه دهد که می تواند به سرعت به معین راستا عمل یا درمان برای بیمار یاری کند.

غلظت سدیم ادرار معمولاً در بیمارانی که غلظت سدیم خون غیرطبیعی دارند آزمایش می گردد تا تعیین گردد که آیا عدم تعادل به علت دریافت یا از دست دادن بیش از حد سدیم است. با این حال، یون هایی مانند یون پتاسیم (K+)، Mg 2+ و Zn 2+ با Na+ در آزمایش معمولی تداخل می نمایند، که مانع بزرگی در تشخیص سدیم می گردد.

روش های مختلفی برای معین سدیم موجود در ادرار استفاده می گردد، مانند الکترود های انتخابی یونی و کروماتوگرافی یونی که بسیار دقیق و بدون خطا هستند. با این حال، این روش ها گران قیمت هستند، فرآیند آزمایش زمان طولانی حدود 24 ساعت طول می کشد و میزان نمونه مورد احتیاج نسبتاً زیاد است.

در مقابل، نوار های کاغذی برای استفاده راحت تر و ارزان تر هستند و نتایج سریعی را ارائه می دهند. با توجه به این موضوع، رویکرد های مختلف مبتنی بر نانوذرات نیز برای تشخیص غلظت یون سدیم در مایع بدن در حال توسعه هستند. با این حال، یون های تداخلی یک مانع بزرگ در خصوص سنجش یون هستند.

در میان نانوذرات فلزی، نانوذرات مس به علت وجود طیف تشدید پلاسمون سطحی (SPR) که در محدوده مرئی و خواص فلورسانس با بازده کوانتومی مطلوب رخ می دهد، به عنوان کاندید های امیدوارنماینده ای برای کاربرد های زیست پزشکی، به ویژه سنجش زیستی ظاهر شده اند.

در این پروژه، محققان نانوذرات Cu عامل دار شده با کورکومین (CuC) را سنتز نموده اند وکاربرد آن ها در تشخیص یون فلزی سدیم را آنالیز کرد.

آن ها مشاهده کردند که سیستم سنجش متشکل از CuC سطوح بالایی از گزینش پذیری را برای سنجش و معین کمیت یون های سدیم نشان می دهد. در این پروژه، نوار های حسگر سدیم مبتنی بر کاغذ ساخته شد و تعیین شد که تشخیص بصری یون سدیم در محدوده فیزیولوژیکی با استفاده از همان سیستم امکان پذیر است. با استفاده از روش احیاء شیمیایی، محققان نانوخوشه هایی با میزان 3 تا 9 نانومتر متشکل از نانوذرات مس خالص بسیار پایدار و دارای عملکرد سطحی با کورکومین را سنتز کردند. نوار های حسگر مبتنی بر کاغذ، با قیمت کم برای سنجش سدیم در محدوده فیزیولوژیکی ساخته و کالیبره شده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 تیر 1401 بروزرسانی: 9 تیر 1401 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 2081

به "ساخت کیت تشخیص یون سدیم با نانوذرات مس دارای کورکومین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت کیت تشخیص یون سدیم با نانوذرات مس دارای کورکومین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید