روسیه به دنبال احداث پایگاه هوایی در لیبی، آمریکا: جنگنده های روسی از جهت ایران به لیبی رفتند

به گزارش کی آنلاین، بزرگترین نگرانی آمریکا استفاده احتمالی روسیه از این پایگاه برای پرتاب موشک دور برد است.

روسیه به دنبال احداث پایگاه هوایی در لیبی، آمریکا: جنگنده های روسی از جهت ایران به لیبی رفتند

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

آمریکا بیش از ده ها جنگنده روسیه در لیبی را شناسایی نموده است. این اولین حضور و اقدام مستقیم مسکو در کشورهای شمال آفریقا است. کارشناسان می گویند این فرایند بخشی از برنامه عظیم روسیه برای گسترش نفوذ خود در این منطقه است.

به گزارش خبرنگاران به نقل از دویچه وله، مرکز فرماندهی آمریکا در آفریقا موسوم به آفریکوم (AFRICOM) در اوایل هفته جاری میلادی از حضور 14 هواپیمای جنگی روسیه در لیبی اطلاع داد. این هواپیماها برای پشتیبانی از مزدوران گروه واگنر به لیبی رفتند. مزدوران واگنر گروه نظامی خصوصی روسیه هستند که در بعضی از نقاط دنیا می جنگند.

در روزهای گذشته نیروهای فرماندهی آمریکا در آفریقا با انتشار تصویر زیر از حضور یک یک جنگنده میگ 29 در نزدیکی شهر جفره لیبی اطلاع دادند/ عکس: حساب کاربری توییتر آفرکوم

برای اولین بار نیروهای نظامی روسیه در شمال آفریقا دیده می شوند. واگنر از پشتیبانی دولت روسیه و کرملین برای حضور نظامی در لیبی بهره می برد. مزدوران روسی و تجهیزات نظامی این کشور در لیبی از ژنرال خلیفه حفتر حمایت می نمایند که از سوی سازمان ملل و بعضی از کشورها به رسمیت شناخته نمی گردد.

دولت شرق لیبی به رهبری ژنرال خلیفه حفتر از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته نمی گردد اما مورد حمایت روسیه، امارات، یونان، سوریه، عربستان سعودی و مصر واقع شده است.

مردم لیبی از شکل گیری جنگ بی سرانجام بین گروه های مختلف در این کشور نگرانند/ عکس: AFP/Getty Images

رویترز نیز در این باره نوشت: نیروهای نظامی آمریکا بر این باورند که ورود روسیه با هواپیماهای جنگی اش یاریی به بن بست جنگ داخلی لیبی نخواهد کرد اما به مسکو یاری می نماید تا یک پایگاه ژئواستراتژیک در شمال آفریقا برای خود ایجاد کند.

بحث بر سر جنگنده های روسیه در لیبی همچنان ادامه دارد. در روزهای گذشته آمریکا گفت که روسیه 14 ففرایند جنگنده میگ 29 و سوخوی 24 را به پایگاه ارتش ملی لیبی در نزدیکی شهر جفره منتقل نموده است. نیروهای خلیفه حفتر در لیبی خود را ارتش ملی این کشور می نامند.

ادعای فرماندهان ارتش آمریکا در روزهای گذشته از سوی ارتش ملی لیبی و اعضای مجلس روسیه رد شده است.

سرتیپ گرگوری هادفیلد معاون دفتر فرماندهی اطلاعات آمریکا در آفریقا به گروه کوچکی از خبرنگاران گفت: هواپیماهای روسی از جهت سوریه و ایران گذشته و به لیبی آمده اند.

هادفیلد گفت: این هواپیماها هنوز مورد استفاده قرار نگرفته اند اما این تجهیزات امکان جدیدی برای نیروهای ارتش ملی خلیفه حفتر به عنوان فرمانده بخش شرقی لیبی است. کوشش های حفتر و نیروهایش برای تصرف طرابلس در سال گذشته مغلوب شد. طرابلس در غرب لیبی تحت کنترل دولت وفاق ملی به رهبری فایز السراج است. این دولت از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته شده است.

حساب کاربری مرکز فرماندهی آمریکا در آفریقا موسوم به آفریکوم (AFRICOM) در حساب توییتری اش اسنادی مرتبط با حضور نظامی روسیه را در لیبی منتشر کرد.

در حالیکه روسیه و سوریه از حفتر و وفادارانش حمایت می نمایند، ترکیه با ارسال هواپیماهای بدون سرنشین یا نیروهای نظامی از دولت وفاق ملی حمایت می نماید.

با این حال نیروهای نظامی آمریکا می گویند، مسکو برای دستیابی به منافع نظامی خود در روسیه نیازی به پیروزی کامل نیروهای حفتر ندارد.

گرگوری هادفیلد معاون دفتر فرماندهی اطلاعات آمریکا در آفریقا در این باره گفت: پشتیبانی از نیروهای ارتش ملی لیبی و حمایت از ژنرال خلیفه حفتر ربطی به پیروزی واقعی در این جنگ ندارد. روسیه در کوشش است در میانه این جنگ داخلی، پایگاه های نظامی خود در لیبی را گسترش داده و تقویت کند.

عظیمترین نگرانی آمریکا نیز استفاده احتمالی روسیه از این پایگاه ها برای پرتاب موشک دور برد است.

ژنرال خلیفه حفتر میخواهد طرابلس پایتخت لیبی را تصرف نموده و دولت تشکیل دهد/ عکس: رویترز تی وی

هادفیلد اضافه نمود: اگر روسیه صندلی دائمی خود را در لیبی حفظ کند و بدتر از آن سیستم موشکی دوربرد خود را در این منطقه مستقر سازد، بازی را برای اروپا، ناتو و بعضی از کشورهای غربی تغییر خواهد داد.

لیبی پس از سال ها کوشش در سال 2011 علیه معمر قذافی قیام کرد و این بار در آستانه هرج و مرج و قیامی دیگر واقع شده است. اینک بسیاری از مردم این کشور نگران ورود تجهیزات و جنگاورانی هستند که توسط قدرت های خارجی وارد این کشور می گردد.

--

--

منبع: عصر ایران
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1117

به "روسیه به دنبال احداث پایگاه هوایی در لیبی، آمریکا: جنگنده های روسی از جهت ایران به لیبی رفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه به دنبال احداث پایگاه هوایی در لیبی، آمریکا: جنگنده های روسی از جهت ایران به لیبی رفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید