دریاچه شیهون یا دریاچه سد دز ؛ جاذبه بکر و دیدنی خوزستان، عکس

به گزارش کی آنلاین، دریاچه ای که 50 سال پیش با احداث سد دز ایجاد شده است. این دریاچه شیهون یا دریاچه سد دز نام دارد که یکی از از زیباترین دریاچه های مصنوعی کشور و مکان مناسب برای قایق سواری و تفریح است.

دریاچه شیهون یا دریاچه سد دز ؛ جاذبه بکر و دیدنی خوزستان، عکس

دریاچه شهیون کجاست؟

دریاچه شهیون که نام دیگر آن دریاچه سد دز است، یکی از زیباترین دریاچه های ایران و از جاهای دیدنی دزفول محسوب می شود که در شمال غربی دزفول و در در 23 کیلومتری شمال شرق اندیمشک و پشت دو کوه شاداب و تنگوان، کنار روستای پامنار واقع شده است و باعث زیبایی منطقه شهیون شده است. منطقه شهیون با مساحت بالغ بر 302 کیلومتر مربع از توابع شهرستان دزفول است که در 15 کیلومتری شمال شهر دزفول واقع شده است.

آدرس دریاچه شهیون

دریاچه شهیون در دهستان شهی که یکی از دهستان های بخش سردشت دزفول است واقع شده است. برای دیدن این مروارید تماشایی باید ابتدا به شهرستان دزفول در شمال خوزستان و در 150 کیلومتری اهواز، مرکز این استان بروید. پس از آن می توانید به وسیله یک راه آسفالته 75 کیلومتری که دزفول را به شهیون متصل می کند و تا آخرین روستا یعنی آبیدسری کشیده شده، به این دهستان بروید.

در ادامه برای رسیدن به این دریاچه باید از جاده شهیون تا رسیدن به جاده انحرافی دریاچه طی راستا کرد. این جاده تا پای دریاچه به صورت آسفالته است و در قسمتی تعیین از کنار دریاچه یک پارکینگ مناسب همراه تعداد زیادی قایق برای گردشگران قرار داده شده است. پس از آن و با یک ساعت پیاده روی، می توانید به منطقه ای بسیار زیبا و سرسبز و پوشیده از درختان نخل برسید. در این مکان چشمه ای واقع شده است که از بالای کوه سرازیر شده و در قسمت پایین نیز منظره بسیار زیبای دریاچه دیده می شود.

موقعیت جغرافیایی: N323800 E482746

فاصله اهواز تا شهیون: 150 کیلومتر

دریاچه سد دز طول 65 کیلومتر است که البته مساحت این دریاچه در مواقع پرآبی و کم آب اندکی متفاوت بوده و در بیشترین حالت تقریبا 6 هزار هکتار است. عمق دریاچه نیز تا 50 متر متغیر است. آب دریاچه از ارتفاعات اراک و الیگودرز سرچشمه می گیرد و بعد از گذر از کوه های زاگرس و دریافت ریز آبه های بسیار، به این دریاچه وارد می شود. این دو رودخانه شامل دو شاخه اصلی به نام سزار و بختیاری است. رود سزار در شمالی ترین بخش حوزه جاری است و از سه شاخه ماربره، تیره و سبزه تشکیل شده است. دومین سرشاخه اصلی رودخانه دز، رود بختیاری است که در 40 کیلومتری پیوند سرخاب به رود سزار متصل می شود.

در دریاچه شهیون، جزایر کوچک و بزرگ با انبوهی از درختان کنار و بادام کوهی وجود دارد

در داخل دریاچه، تعدادی جزیره کوچک و بزرگ می بینید که چشم نوای می کنند و انبوهی از درختان کُنار و بادام کوهی روی آن ها واقع شده است. همه این ها باعث زیبا جلوه دادن دریاچه شده است؛ به طوری که جزیره بزرگ وسط دریاچه با وسعت بالغ بر 60 هزار مترمربع، چشم انداز زیبایی را خلق کرده است. درختان کنار، بادام کوهی، کلخنگ و بید روی این جزیره قرار گرفته است و موقعیت جغرافیایی خوب و مسطح بودن زمین جزیره باعث ایجاد شرایط مساعد به منظور ساخت مراکز تفریحی و اقامتی و جذب گردشگران به منطقه شده است.

منطقه ای که دریاچه سد دز واقع شده است، از لحاظ زمین شناسی به دو بخش شمالی و جنوبی قسمت می شود. بخش جنوبی آن از سرانجام گلال حیدری در جنوب آغاز شده و تا قلعه شاداب و روستای بیشه بزان ادامه دارد. کنگلومرای بختیاری که حاوی قلوه سنگ های ریز و درشت با سیمانتاسیون شن و ماسه است، این منطقه را پوشش داده است. وجود دره های پرعمق و دیدنی از خصوصیات مهم این منطقه است که مناظری زیبا از آفرینش را آشکار می کند. سازند آغاجاری شمال منطقه را تشکیل می دهد. مارن های سرخ رنگ همراه با لایه های سیلتی و ماسه سنگ های ریزدانه به شکل متناوب، جنس این سازند را تشکیل داده است.

دریاچه و سد دز اندیمشک

این منطقه ادامه رشته کوه های زاگرس است که با نزدیک شدن به مرکز منطقه، تپه ماهورها، صخره ها و تخته سنگ های ماسه ای ایجاد می شود. کوهپایه ها، دره های آبرفتی و چشمه هایی که در بیشتر سال پربار هستند، در این منطقه خودنمایی می کند و باعث سرسبزی و زیبایی در بیشتر فصل های سال می شود. همچنین منطقه شهیون به کوه های زاگرس در شمال و جلگه گرم خوزستان در جنوب نزدیک است؛ همین موضوع سبب شده تا گونه آب و هوایی متفاوتی در این منطقه ایجاد شود. وزش باد از جنوب شرق موجب می شود تا تابستان های گرم و زمستان های معتدل به وجود آید و وزش باد از شمال غربی باعث معتدل شدن هوا در تابستان و سرد شدن آن در زمستان می شود.

حیات وحش دریاچه شهیون شامل جانوران کوچکی نظیر روباه و خرگوش در کنار پرندگان زیبایی مانند تیهو، کبک و پرندگان دریایی است. پلنگ نیز در بخش های صعب العبور این مناطق مشاهده شده است. در دریاچه نیز ماهی هایی چون قزل آلا زندگی می کنند.

شگفتی های دریاچه شهیون

با وجود اینکه دریاچه شیهون در استان گرراستا خوزستان واقع شده است، ماهی قزل آلا که که یک ماهی سرد آبی است، در این دریاچه زندگی می کند و این یکی از شگفتی های این دریاچه است. قزل آلای رنگین کمان از ماهی های غیربومی دریاچه سد دز محسوب می شود. با توجه به اینکه این نوع قزل آلا (در مقایسه با انواع دیگر این ماهی) تحمل بیشتری نسبت به دمای محیط دارد، در این دریاچه چند سال قبل رهاسازی شده و اکنون توانسته خود را با شرایط محیطی آن سازگار کند.

از عجایب دیگر دریاچه شهیون، داشتن دماهای مختلف است. دریاچه سد دز بسیار بزرگ بوده و نقاط گوناگون آن دارای دماهای متفاوت است؛ زیرا در بعضی نقاط جریان های خنک فصلی از ارتفاعات منطقه وارد می شود یا چشمه های زیرزمینی از بستر دریاچه می جوشد. این عوامل باعث کاهش دمای قابل توجه آب نسبت به محیط اطراف شده است. همین امر موجب شده تا محیط مساعدی به عنوان زیستگاه ماهی قزل آلا مهیا شود.

تفریح در دریاچه شیهون

منبع عکس: خبرگزاری ایسنا (عکاس: Hojat kayedkordeh)

ورزش های آبی: در دریاچه سد دز امکان انجام ورزش های آبی مانند قایق رانی، اسکی و… فراهم است.

جزیره گردی: در دریاچه شهیون با قایق می توانید به جزایر آن سفر کنید و جزیره گردی بی نظیر و متفاوتی را تجربه کنید.

روستاگردی: اگر جزو افرادی هستید که در سفر دوست دارند در منطقه ای که به آن رفتند به گشت و گذار بپردازند، پیشنهاد می دهیم از دیدن روستاهای گردشگری و زیبای نزدیک دریاچه شهیون دیدن کنید. روستای پامنار شهیون یکی از همین جاها است که دیدنش خالی از لطف نخواهد بود و خاطرات و لحظات شیرین سفرتان را دو چندان خواهد کرد. در ضمنً، منظره شهیون از این روستا نیز بسیار چشم نواز و تماشایی است.

ماهی گیری ممنوع: دریاچه سد دز یکی از اکوسیستم های مهم آب شیرین و زیستگاه انواع گونه های آبزی بومی است. هرگونه صید ماهی با هر روشی در فصل ممنوعه صید ماهی ممنوع و هرگونه صید در فصول دیگر نیازمند اخذ مجوز لازم از سازمان حفاظت محیط زیست است. از نیمه اسفندماه تا اردیبهشت ماه هر سال به دلیل فصل زادآوری ماهیان، هرگونه صید در اکوسیستم های آب شیرین ممنوع و غیر قانونی است.

نکته ای که لازم است در سفر به دریاچه سد دز رعایت کنید، این است که سعی کنید از شنا و آب تنی در دریاچه شهیون خودداری فرمایید. حتی اگر شنا بلد هستید هم بهتر است بدون راهنمای محلی، در این دریاچه شیرجه نزنید؛ چراکه در بخش هایی که به دیواره سد نزدیک تر است، احتمال کشیده شدن جریان آب توسط توربین ها بسیار بالا بوده و شما را مثل گرداب در خود خواهد کشید. بهتر است سایر تفریح ها مثل قایق رانی را جایگزین شنا کنید.

اقامت در دریاچه شهیون

اگر دوست دارید شب را در منطقه شهیون بمانید، روستای پامنار مکان مناسبی است؛ این روستا به دریاچه نزدیک است و نیز اقامتگاهی دارد که می توانید تجربه یک شب روستایی را داشته باشید و از دیدن چشم انداز دریاچه نیز لذت ببرید.

ویلاهایی نیز در پشت سد دز و در منطقه پلاژ (پلاژ به معنای شناگاه و دریاکنار به بخشی از کرانه دریا گفته می شود که برای آب تنی و تفریح آماده شده است) دریاچه شهیون ایجاد شده که معمولاً به وسیله رودخانه به وسیله قایق به آن رفت و آمد می شود. البته یک راستا خاکی نیز دارد.

ویلاهای ساحلی رودخانه دز برای کارکنان اداره آب و برق ساخته شده اند؛ ولی مردم عادی نیز در صورت تمایل می توانند پس از هماهنگی با مسؤلان سد و پرداخت مبلغی بابت اجاره ویلا، از جاذبه های طبیعی آن منطقه استفاده و در این ویلاها اقامت کنند.

علاوه بر این بر پا کردن چادر و شب ماندن در کنار خود دریاچه نیز هیجان بالایی دارد و بسیار لذت بخش است و خاطرات خوبی را برایتان رقم خواهد زد.

بهترین فصل سفر به دریاچه شهیون

از آنجایی که خوزستان استانی گرم است، بهترین زمان سفر به دریاچه شهیون سرانجامی زمستان و اوایل بهار است تا در کنار تفریح و گشت وگذار در کنار این دریاچه زیبا از هوای مطبوع و خنک منطقه نیز لذت ببرید.

منبع: گردشبان
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1646

به "دریاچه شیهون یا دریاچه سد دز ؛ جاذبه بکر و دیدنی خوزستان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه شیهون یا دریاچه سد دز ؛ جاذبه بکر و دیدنی خوزستان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید