جابجایی یا تعطیلی گرمخانه خاوران؟

به گزارش کی آنلاین، مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران در خصوص شرایط گرمخانه خاوران که موجبات گلایه شهرک های اطراف را فراهم نموده، توضیحاتی ارائه کرد.

جابجایی یا تعطیلی گرمخانه خاوران؟

به گزارش شهر، سید مالک حسینی در خصوص شرایط گرمخانه خاوران و گلایه اهالی شهرک های اطراف از وجود تعداد زیاد افراد معتاد و بی خانمان، به جلسه اخیرش با اعضای شورایاری محله های پیرامونی در خصوص معضلات این گرمخانه اشاره نمود و گفت: مطالبه اهالی شهرک های اطراف گرمخانه خاوران به حق است، چراکه جانمایی این گرمخانه برای حدود 13 سال قبل بوده و با توجه به ظرفیت بالای پذیرش و تردد افراد معتاد و بی خانمان، قطعا در طول سالیان اخیر موجبات نارضایتی اهالی را فراهم نموده است.

او با بیان اینکه ایجاد گرمخانه خاوران بدون در نظر دریافت زیرساخت های لازم بوده است، اضافه نمود: جانمایی و مشخص ظرفیت پذیرش گرمخانه خاوران براساس یک تصمیم همه جانبه نگر نبوده و حالا هم باید برای کاهش مخاطرات آن فکری کرد تا دغدغه و نگرانی اهالی شهرک های اطراف کاهش یابد.

حسینی با اشاره به اینکه نگهداری مددجویان به تعداد زیاد در گرمخانه ها چالش خاص خود را دارد، بیان داشت: آنالیز و مطالعات تطبیقی ما نشان می دهد که با توجه به عواملی چون جمعیت و تراکم آن در مناطق مختلف و همچنین موقعیت کلونی های آسیب در تهران حداکثر میزان پذیرش در مراکز اقامتی شبانه روزی پذیرای افراد آسیب دیده اجتماعی مانند گرمخانه ها، نباید بیش از 300 نفر باشد.

او اضافه نمود: اکنون در گرمخانه خاوران در روزهای عادی به نسبت فصل گرم و یا سرد سال پذیرش بین 300 تا 800 نفر است که در روزهای خاص مانند سرمای زیاد و یا بارش های طولانی این تعداد تا 1000 نفر هم می رسد. حالا تصور کنید در هنگام صبح این مددجویان که بعضا اعتیاد نیز دارند از گرمخانه خارج شده و قطعا اگر برای اهالی نیز مسئله ای ایجاد نگردد، تردد حجم زیادی از افراد کارتن خواب فضای روانی غیر طبیعی ایجاد خواهد نمود.

حسینی در ادامه گفت: البته در جلسه با شورایاری و شهرداری منطقه مقرر شد اصلاحاتی درحریم شهرک های اطراف گرمخانه خاوران ایجاد گردد تا دسترسی بعضی معتادان به پاتوق های اصلی در این منطقه از جهت این شهرک ها قطع گردد که قطعا موجب افزایش امنیت و رضایتمندی اهالی خواهد شد.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران، اضافه نمود: از ابتدای سالجای با همکاری شهرداری منطقه 15 در حال جانمایی گرمخانه جدید با ظرفیت کمتر هستیم بگونه ای که چند ملک جایگزین نهایتا با 150 تا 200 نفر ظرفیت را بازدید کردیم که پس از آنالیز فراوان یک مکان که با معیارهای ایجاد گرمخانه همخوانی داشت، انتخاب شد اما نیازمند بهسازی و مناسب سازی است که به نظر نمی رسد بتوانیم این گرمخانه جدید را به پیک زمستان سال جاری برسانیم اما امید است در سال آینده بتوانیم با راه اندازی این گرمخانه جدید، بار خاوران را کاهش دهیم.

حسینی با تاکید بر اینکه براساس برنامه ریزی های اجرا شده و الزام شورای اسلامی شهر تهران در چارچوب برنامه سوم توسعه تهران، می بایست 5 گرمخانه فرامنطقه ای در تهران احداث گردد که در حال حاضر مناقصه انتخاب پیمانکار سه گرمخانه در حال اجرا است، بیان نمود: امید است تا خردادماه سال آینده این گرمخانه های جدید وارد مدار ارایه خدمات گردد و طبیعا بار گرمخانه خاوران به شکل محسوسی سبک شده و شرایط شهرک های اطراف نیز بهتر خواهد شد.

او با بیان اینکه در مورر هیچ گرمخانه ای به غیر از خاوران گزارشی دال بر نارضایتی مردم و اهالی از فعالیت گرمخانه در بافت محلی یا در نزدیکی محله شان نداشتیم، اضافه نمود: علاوه بر رصد مداوم گشت های فوریت اجتماعی، آموزش هایی نیز به مددجویان داده شده تا مسئله ای برای اهالی ایجاد نگردد و خوشبختانه گزارش جدی در خصوص نارضایتی اهالی نداشتیم.

او در خصوص ایده بستن گرمخانه خاوران نیز با بیان اینکه در نظر داریم که این گرمخانه را به دلیل نداشتن زیرساخت های لازم از مدار خدمت خارج کنیم اما در موضوعات اجتماعی نمیتوان تصمیمات یکدفعه ای گرفته و بدون توجه به همه فاکتورها، وارد عمل شد، اضافه نمود: اگر بتوانیم با احداث گرمخانه های فرامنطقه ای جدید در گام اول 30 درصد ظرفیت خاوران را کاهش دهیم حجم زیادی از مسائل حل می گردد و با این اقدامات شاید بتوان در یک بازه زمانی یک تا دو سال،گرمخانه خاوران را از مدار خدمت رسانی خارج کرد.

او در خصوص انتقال گرمخانه خاوران به زمینی در محدوده شریف آباد نیز با بیان اینکه محل مورد نظر 20 کیلومتر با گرمخانه خاوران فاصله دارد، ادامه داد: همه مراجعه نمایندگان به گرمخانه ها که افراد دارای اعتیاد نیستند و افراد بی خانمان که دارای شغل های کم درآمد و یا غیر رسمی مانند زباله گردی هستند و مکانی برای خوابیدن ندارند نیز به این مراکز مراجعه می نمایند و حالا تصور کنید گرمخانه خاوران که به لحاظ مسافت دور است، حالا شریف آباد بیست کیلومتر دورتر از خاوران است و قطعا میزان استقبال از این گرمخانه بگونه ای کاهش می یاید که بلااستفاده می ماند.

حسینی با بیان اینکه مکان یابی شریف آباد به خوبی صورت نگرفته و به همین دلیل بحث انتقال منتفی است اضافه نمود: افراد دارای اعتیاد نیز بعضا مایل هستند به گرمخانه هایی بروند که در نزدیکی پاتوق شان باشد و به دلیل مسافت زیاد میان تهران و شریف آباد افراد کارتن خواب نیز به آنجا مراجعه نمی نمایند.

به گزارش ایسنا، او اضافه نمود: ملک معرفی شده در شریف آباد یک سوله خالی است که مناسب سازی نشده است و استاندارهای لازم برای تبدیل به گرمخانه شدن را ندارد که مالکیت این ملک در اختیار شهرداری منطقه 15 قرار داده است و تنها بهره برداری از آن به ما سپرده شده است که شاید با هماهنگی ستادمبارزه با مواد مخدر در صورت مناسب سازی شدن، به مرکز بسته نگهداری افراد دارای اعتیاد تبدیل گردد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1400

به "جابجایی یا تعطیلی گرمخانه خاوران؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جابجایی یا تعطیلی گرمخانه خاوران؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید