توصیه هایی برای تقویت حافظه

به گزارش کی آنلاین، تهران (پانا) - آیا اغلب فراموش می کنید چه می خواستید بگویید؟ آیا فراموش می کنید برای چه کاری به آشپزخانه آمدید یا چه چیزی می خواستید از فروشگاه خریداری کنید؟ آیا تا به حال شده تاریخ های مهم یا کار های مهم را فراموش کنید؟

توصیه هایی برای تقویت حافظه

به گزارش تبیان، مغز شما از اطلاعات اشباع شده و دست به شورش زده است! اما خوشبختانه شما می توانید با یک سری از عادت ها و تمرین ها حافظه کوتاه مدت خود را تقویت کنید.

ما دو نوع حافظه داریم: حافظه کوتاه مدت و حافظه بلندمدت. حافظه کوتاه مدت ما برای ذخیره کردن اطلاعات اخیر به کار می رود؛ مثلاً نام کسی که اخیراً با او آشنا شده اید. ظرفیت حافظه کوتاه مدت ما محدود است.

راستا موفقیت دکتری از مهر تا اسفند

ما از حافظه بلندمدت خود برای کار هایی استفاده می کنیم که احتیاج به تمرکز یا کوشش بیشتری دارند، مثلاً یک آزمون یا چیزی که هر روز انجامش می دهیم.

اگر می خواهید حافظه کوتاه مدت تان کارآمدتر و قوی تر باشد، توصیه های زیر را به کار ببرید:

همزمان چند کار انجام ندهید

پیش از هر چیز باید در هر زمان فقط روی یک کار تمرکز کنید. طی چند سال گذشته، فلسفه مولتی تسکینگ یا انجام چند کار به طور همزمان که می گوید ما می توانیم همزمان چند کار را انجام دهیم باب شد اما این درست نیست. هرچند ممکن است بتوانیم حین انجام یک کار، همزمان یک یا دو کار دیگر هم انجام بدهیم و به اصطلاح در وقتمان صرفه جویی کنیم و زودتر کار ها را به انتها برسانیم اما واقعیت این است که قادر نیستیم همزمان روی دو کار یا بیشتر تمرکز کنیم.

حالا چرا نه؟ همواره یک کاری هست که دقت و تمرکز شما را صرف خودش کند و شما نتوانید کار های دیگر را درست انجام دهید، حتی شاید همان کاری که توجه تان را گرفته هم به درستی و کامل انجام نگردد. مغز ما زمانی بهتر کار می نماید که در یک زمان فقط روی یک چیز متمرکز گردد.

پرخوری نکنید و بدانید که یک رژیم غذایی سرشار از اسید های چرب امگا 3 که در غذا هایی مثل سالمون و گردو و آووکادو وجود دارند و پروتئین های گیاهی که شامل میوه ها و سبزی ها و بنشن و حبوبات می شوند می توانند جلوی پیری زودرس و بیماری های ذهنی و ادراکی مانند آلزایمر را بگیرند

از انجام بازی های فکری لذت ببرید

شما با روش های بی شماری می توانید حافظه کوتاه مدت خود را قوی تر کنید. مغز شما می تواند به محرک ها و تمرین ها همان طور جواب دهد که عضلاتتان به محرک ها و تمرین ها پاسخ می دهند.

وقتی چیز جدیدی یاد می گیرید، مغز شما راستا های عصبی جدیدتری می سازد و از این رو ارتباطات بیشتری ایجاد می نماید، درست مانند یک سیستم مترو.

از آنجایی که مغز شما می تواند راستا های جدیدی بسازد، پس مهم است که به آن مواد اولیه ای بدهید که این کار را بکند و بتواند ریل هایی را که افکارتان را به هم ارتباط می دهند ایجاد نماید. حالا چطور می توانید این کار را بکنید؟ با یاری بازی های فکری، پازل و دیگر بازی های مشابه.

از تمام حس هایتان بهره ببرید

شما فقط با استفاده از چیز هایی که چشم هایتان می بیند خاطره ایجاد نمی کنید؛ مثلاً مطمئناً شما با یک بو یا رایحه از دوران کودکی تان هم خاطره ای دارید، مثلاً نان های خوشمزه ای که مادربزرگتان می پخت یا مثلاً آهنگی که مادرتان وقتی می ترسیدید برایتان زمزمه می کرد. شما می توانید حالا به عنوان یک بزرگسال از تمام حس هایتان سود ببرید و حافظه تان را تقویت کنید.

اگر در یادآوری نام اشخاص مشکل دارید، چند بار آن ها را با صدای بلند تکرار کنید. با این کار، گوش شما هم در به خاطر سپردن آن ها وارد عمل می گردد؛ اگر می خواهید دستور پخت غذایی را به خاطر بسپارید، طعم و بوی مواد آن را با یاری زبان و بینی تان آگاهانه و با دقت حس کنید.

از یادیارها بهره ببرید

این تکنیک شامل کلمات، تصاویر و یا جملات مرتبط می گردد که به تقویت حافظه کوتاه مدت یاری می نمایند. ریتم هم می تواند یاری بزرگی به حافظه تان بکند. بعلاوه می توانید با استفاده از اطلاعات شخصی که راحت تر یادتان می ماند، قوانین خاص خودتان را بسازید، مثلاً اولین حروف اسامی اعضای خانواده یا افرادی که برایتان مهم اند؛ از ترکیب هایی بهره ببرید که تکرارشان برای شما ساده تر است. این کار را در کودکی هم انجام دادیم مثل حفظ کردن رنگ های رنگین کمان به ترتیب که با عبارت بناس زنق یا قنزسانب به خاطر سپردیم.

تقسیم بندی و ساماندهی کنید

وقتی مجبورید یک شماره تلفن یازده رقمی را حفظ کنید، اگر بخواهید همه رقم ها را ردیفی حفظ کنید به راحتی فراموشش خواهید کرد. اما اگر رقم ها را به دو یا سه و یا چهار قسمت تقسیم نمایید، راحت تر می توانید آن را حفظ نموده و بعداً هم به یاد بیاورید. دسته رقم ها را چند بار تکرار کنید تا در خاطرتان ثبت گردد.

روش دیگری که می تواند واقعاً یاریتان کند هایلایت کردن یا خط کشیدن زیر موارد مهم است؛ یعنی همان کاری که در مدرسه انجام می دادید. همین کار را برای اطلاعات مهمی که می خواهید به خاطر بسپارید انجام دهید! اطلاعات و تصاویری که به چشم می آیند خیلی خوب به خاطر سپرده می شوند.

تغذیه تان را بهتر کنید

بدون تردید بین رژیم غذایی روزانه و فعالیت مغز ارتباطی وجود دارد. پرخوری نکنید و بدانید که یک رژیم غذایی سرشار از اسید های چرب امگا 3 که در غذا هایی مثل سالمون و گردو و آووکادو وجود دارند و پروتئین های گیاهی که شامل میوه ها و سبزی ها و بنشن و حبوبات می شوند می توانند جلوی پیری زودرس و بیماری های ذهنی و ادراکی مانند آلزایمر را بگیرند.

خوب بخوابید

آیا متوجه شده اید وقتی در ساعات انتهای روز هستید به خاطر سپردن چیزی چقدر سخت می گردد؟ یا روزی که شب قبلش فقط سه چهار ساعت خوابیده اید به سختی می توانید چیزی را به یاد بیاورید یا به خاطر بسپارید؟ علت این اتفاق این است که مغز شما احتیاج به استراحت دارد تا بتواند خودش را شارژ کند، درست مثل دیگر عضلات بدنتان که وقتی خواب هستید خودشان را ترمیم می نمایند.

شما باید روتین خواب سالمی داشته باشید: شب ها هفت تا نه ساعت بخوابید، هر روز سر ساعت مشخصی بیدار شوید و بخوابید، بعدازظهر ها یک چُرت کوتاه بزنید، در رختخواب تلویزیون دیدن نکنید و در وعده شام پُرخوری نکنید.

ورزش کنید

داشتن یک روتین ورزشی هم می تواند برای حفظ عملکرد مناسب حافظه کوتاه مدت مفید باشد. با ورزش کردن بدن شما اکسیژن بیشتری دریافت می نماید و این اکسیژن به مغزتان هم می رسد. در نتیجه بهتر قادر خواهید بود اطلاعاتی را که طی روز دریافت می کنید حفظ کنید. می توانید ورزش هوازی انجام دهید تا عملکرد مغزتان تقویت گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1856

به "توصیه هایی برای تقویت حافظه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه هایی برای تقویت حافظه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید