اوکراین دیپلمات ارشد روسیه را اخراج کرد

به گزارش کی آنلاین، به گزارش خبرنگاران، وزارت خارجه اوکراین امروز شنبه با اعتراض نسبت به اخراج دیپلمات این کشور از مسکو در اقدامی تنش آفرین بیان کرد که دیپلمات ارشد سفارت روسیه در کی یف از 19 آوریل 72 ساعت وقت دارد خاک اوکراین را تَرک کند.

اوکراین دیپلمات ارشد روسیه را اخراج کرد

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

در بیانیه صادره از سوی وزارت خارجه اوکراین در این خصوص آمده است: در پاسخ به آنچه در ارتباط با کنسول ما در سن پترزبورگ روی داده است؛ دیپلمات ارشد سفارت روسیه در کی یف از تاریخ 19 آوریل 72 ساعت وقت دارد خاک اوکراین را تَرک کند.

این در حالیست که وزارت خارجه روسیه ساعاتی پیش از احضار دیپلمات ارشد اوکراین در مسکو اطلاع داده بود.

در بیانیه صادره از سوی وزارت خارجه روسیه در این خصوص آمده بود: به دنبال بازداشت کنسول اوکراین، واسیلی پوکوتیلو (Vasily Pokotilo) کاردار کی یف به وزارت خارجه در مسکو احضار گشت و به فرد خاطی توصیه شد از 19 آوریل تا 72 ساعت زمان دارد خاک روسیه را تَرک کند. طرف روس به غیرقابل قبول بودن این نوع فعالیت ها که با شرایط همکاری های کنسولی متناقض و به ضرر منافع امنیتی فدراسیون روسیه است، اشاره نموده است. اقامت وی در خاک روسیه مورد تمایل نیست و از 19 آوریل توصیه می گردد مرزهای کشور را ظرف 72 ساعت تَرک کند.

آژانس امنیت فدرال روسیه پیشتر از بازداشت الکساندر سوسونیوک (Alexander Sosonyuk) سرکنسول اوکراین در شهر سن پترزبورگ به اتهام جاسوسی اطلاع داد.

گفته می گردد که وی حین ملاقات با یک شهروند روس و در حال کوشش برای کسب اطلاعات محرمانه از جمله دیتای مربوط به نهادهای وابسته به قوه مجریه روسیه بازداشت شده است.

آژانس امنیتی روسیه می گوید که به اتهامات این دیپلمات اوکراینی در چارچوب قوانین بین المللی رسیدگی خواهد شد.

طبق کنوانسیون وین، دیپلمات ها از مصونیت برخوردارند حال آنکه در صورت نقض قوانین محلی یا انجام اقدامات خصمانه، از کشور میزبان اخراج خواهند شد.

بازداشت این دیپلمات اوکراینی درحالی است که رابطه مسکو-کی یف به شدت درگیر تنش است.

روسیه می گوید دولت کی یف با تحریک جدایی طلبان شرق اوکراین، مناطق مرزی را ناامن نموده تا آنجا که مسکو مجبور شده در اقدامی دفاعی، حضور نظامی در مرزها را افزایش دهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1602

به "اوکراین دیپلمات ارشد روسیه را اخراج کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوکراین دیپلمات ارشد روسیه را اخراج کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید