انتقاد تند امین تارخ از دست های آلوده در سینما

به گزارش کی آنلاین، امین تارخ از دست های آلوده در سینما انتقاد کرد و گفت: بعضی عوامل میانی که در آثار نمایشی جضور دارند از مردان پول می خواهند و از زنان چیز دیگر!

انتقاد تند امین تارخ از دست های آلوده در سینما

امین تارخ در گفتگویی از وجود برخی آلودگی ها در سینما پرده برداشت: برخی از افراد میانی که در آثار نمایشی حضور دارند تصمیم گیرنده هستند. آنها از بازیگران مرد توقع پول و از خانم ها متاسفانه توقعات دیگری دارند.

امین تارخ از معدود بازیگرانی است که در کارنامه خود، برخی از بهترین نقش های سینمایی و تلویزیونی را به ثبت رسانده است. در سینما در فیلم هایی مانند پرنده کوچک خوشبختی، سارا، سرب و... بازی کرده و در تلویزیون نقش هایی مانند شیخ حسن جوری (سریال سربداران)، بوعلی سینا، سفر سبز، معصومیت از دست رفته، جراحت و... با نام او پیوند خورده است.

بازیگران زیادی را هم به دنیای بازیگری معرفی کرده است؛ مهتاب کرامتی، ترانه علیدوستی و گلاره عباسی برخی از آنها هستند. امین تارخ از آرش آصفی نام می برد که در فیلم رستاخیز نقش بکیربن حر ریاحی را بازی کرده و برای همین نقش توانسته سیمرغ بهترین بازیگر را از جشنواره فیلم فجر از آن خود کند.

با این بازیگر پیشکسوت درباره چگونگی ورود به دنیای بازیگری گپ زدیم و او بی رودربایستی درباره فضای آلوده ای که برای حضور بازیگران جوان در آثار نمایشی وجود دارد، برایمان گفت.

کم نشده اند. اما برای کمتر دیده شدن آنها چند دلیل وجود دارد. اول این که بازیگران جوان به زمان نیاز دارند که دیده شوند و مورد توجه قرار گیرند. اما تعداد زیادی بازیگر هستند که آموزش دیده اند و آماده کار هستند هم به لحاظ استعداد و هم معیارهای حرفه ای، اما واقعیت این است که شرایط سینما و تلویزیون به بسامان نیست. یعنی آمادگی برای جذب چهره های تازه، کمتر وجود دارد. سازندگان بیشتر تمایل دارند از کسانی که دم دست شان است، استفاده کنند چون به آنها دستمزد نمی دهند.

این روش باعث می شود راه ورود به حرفه برای آنهایی که تحصیل کرده اند و معیارهای ورود به دنیای بازیگری را دارند بسته شود.

برای کسانی که وارد حرفه بازیگری شده اند، حرفی ندارم. اما برای کسانی که وارد نمی شوند چند نکته وجود دارد؛ برخی از افراد میانی که در آثار نمایشی حضور دارند تصمیم گیرنده هستند. آنها از بازیگران مرد توقع پول و از خانم ها متاسفانه توقعات دیگری دارند. به نظرم باید این هشدار به گوش مسئولان برسد که اگر این جریان ادامه پیدا کند، فضا آن قدر آلوده خواهد شد که خانواده ها از ورود فرزندانشان به حرفه بازیگری جلوگیری خواهند کرد. من از شرایط ورود بازیگران به دنیای حرفه ای انتقاد می کنم چون شرایط اصلا خوب نیست. چند سال قبل هم شرایط همین گونه بود، آن زمان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موضوع را مطرح کردم، مدیران مسئول دو خط تلفن ایجاد کرده و از بازیگران خواستند اسامی کارگردانان، تهیه کنندگان و... را که از بازیگران برای حضور در آثار نمایشی درخواست پول و یا چیز دیگری می کنند به این وزارتخانه معرفی کنند. آن سال با برخی از متخلفان برخورد شد. اکنون هم شرایط شبیه آن سال شده است، به نظرم اگر نظارت درستی به وجود آید و مسئولان با چند نفر برخورد کنند، دیگران از این کار اجتناب خواهند کرد.

اگر من در اول دوره اعلام کنم که از حضور هنرجوها در سینما و تلویزیون حمایت خواهم کرد تا انتها عمر بدهکار خواهم بود. نمی شود مثلا دو سه نفر را معرفی کرد و برای بقیه این کار را انجام نداد. از همان اول می گویم من فقط وظیفه آموزش را به عهده دارم که به درستی این کار را انجام خواهم داد. با همکاری استادان مختلف برنامه ریزی آموزشی درستی را اجرا می کنیم، اما هیچ کدام ادعا نمی کنیم که هنرجوها را به دنیای بازیگری وارد می کنیم چون ادعای اشتباهی است. ورود به عرصه حرفه ای در گرو خیلی چیزها و خیلی افراد است و به سادگی امکان پذیر نیست. اولا نقش باید به شخص بخورد، تهیه کننده و کارگردان باید قدرت ریسک بالایی داشته باشند که نقش را به چهره جوان و ناشناخته ای بسپارند. از آن طرف بازیگر جوان باید استعداد و قابلیت های لازم برای حضور در کار حرفه ای را داشته باشد. من خیلی تعجب می کنم وقتی می بینم آگهی هایی در روزنامه ها منتشر می شود با این تاکید که آموزش بازیگری با تضمین ورود به حرفه!

این آموزشگاه ها در انتها دوره نمی توانند این تضمین را اجرایی کنند و هنرجویان به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شکایت می کنند و باقی ماجراها. اما من هیچ گاه وارد این ماجراها نشده ام و نخواهم شد.

منبع: فرهنگ نیوز

منبع: setare.com
انتشار: 5 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 934

به "انتقاد تند امین تارخ از دست های آلوده در سینما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد تند امین تارخ از دست های آلوده در سینما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید