آیا واکسن جانسون ناجی دنیا می گردد؟

به گزارش کی آنلاین، چندی پیش، شرکت جانسون که مشغول انجام آزمایش های بالینی بر روی واکسن کاندید کووید 19 بود، از بیماری غیر قابل توجیه یکی از داوطلبان که دچار سکته مغزی شد، در فرایند آزمایش اطلاع داد و همین موضوع باعث توقف آزمایش ها شد.

آیا واکسن جانسون ناجی دنیا می گردد؟

در این آزمایشات، داوطلبان به دو گروه تقسیم شده بودند. یک گروه از آنها خود واکسن را دریافت کردند و به گروه دیگری دارونمایی داده شد تا بتوانند نتایج حاصل را به خوبی آنالیز نمایند. در این آزمایش، هیچ یک از شرکت نمایندگان نمی دانند که آیا واکسن اصلی به آنها تزریق شده یا دارونما دریافت نموده اند.

در این مطالعات که بر روی گروه عظیمسالان 18 تا 60 سال اجرا شده، 60 هزار داوطلب از کشورهایی مانند آرژانتین، برزیل، شیلی، کلمبیا، مکزیک، پرو، آفریقای جنوبی و ایالات متحده شرکت نموده اند که 30 هزار نفر از آنها یک دوز معین واکسن دریافت می نمایند. در این آزمایش، هم از داوطلبان بیمار و هم داوطلبان غیر بیمار استفاده شده است.

گفته می گردد که جانسون، یکی از چهار شرکتی است که در حال حاضر در مرحله آخر از انجام آزمایش بر روی واکسن کرونا است. این شرکت از آدنو ویروس ها برای ساخت واکسن استفاده می نماید که به طور معمول باعث سرماخوردگی های بی خطر می گردد.

آغاز دوباره برای واکسن جانسون

حالا پس از گذشت مدتی، پل استوفلز، مدیر ارشد علمی شرکت جانسون اعلام نموده که پس از ارزیابی دقیق این واقعه پزشکی، بر اساس اطلاعات جمع آوری شده تا به امروز و نظر هیات نظارت بر ایمنی و متخصصان مستقل، هیچ مدرکی دال بر مرتبط بودن این بیماری با واکسن نیافته است. به گفته این شرکت، آزمایشات بالینی برای ارزیابی ایمنی و اثربخشی بر اساس دیدگاه کاملی از همه شرکت نمایندگان در آزمایش و تجربیات آنها طراحی شده است. عوارض جانبی غیرمنتظره، از جمله بیماری ها، می تواند در جریان هر مطالعه بالینی، به ویژه مطالعات عظیم رخ دهد. این عوارض گاهی در گروه داوطلبان واکسن و گاهی در گروه دارونماها اتفاق می افتد و هر کدام از آنها احتیاج به آنالیز دارد.

در این زمینه بخوانید:

واکسن ب ث ژ بر همه گیری کووید 19 موثر است؟

کرونا تبدیل به بیماری فصلی خواهد شد؟

استقبال از جانسون

شرکت جانسون اعلام نموده است که به زودی آزمایش های خود را از سر می گیرد. بسیاری از متخصصان از انتشار این خبر ابراز خشنود کردند. دکتر لوسیانا بوریو، سرپرست سابق در سازمان غذا و دارو، با اشاره به احتیاج مبرم به وجود چندین واکسن در رقابت برای محصولی که بتواند جمعیت جهانی را از ویروس کرونا محافظت کند، از این اعلامیه استقبال کرد. دکتر ماریکار مالینیس، متخصص بیماری های عفونی در دانشگاه ییل هم گفت: با توجه به نتایج آنالیز های اجرا شده به نظر می رسد هیچ نگرانی در زمینه ایمنی واکسن های آزمایشی این شرکت وجود ندارد و آغاز مجدد آزمایش ها باید خبر خوبی تلقی گردد.

منبع: Johnson & Johnson ، bmj

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1771

به "آیا واکسن جانسون ناجی دنیا می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا واکسن جانسون ناجی دنیا می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید