کشف سیستم آبرسانی و فاضلاب شهری دوره سلجوقی در شهر ری

به گزارش کانلاین، کاوش های باستان شناسی در شهر ری که در پی پدیدار شدن دو خمره سفالی در حین فعالیت های عمرانی صورت گرفت به کشف سیستم آبرسانی، فاضلاب شهری و آجر فرش های دوره سلجوقی در کنار اشیاء باستانی انجامید.

کشف سیستم آبرسانی و فاضلاب شهری دوره سلجوقی در شهر ری

به گزارش کانلاین به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محسن سعادتی سرپرست هیأت باستان شناسی با اعلام این خبر گفت: در جریان عملیات عمرانی که محدوده شهر ری خیابان محبتی نبش کوچه زحمتکش انجام شد بقایای معماری و دو عدد خمره سفالی بدست آمد و در مراحل اولیه توقف عملیات عمرانی از طرف اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، استان تهران به مالک ابلاغ شد.

او با بیان این نکته که کاوش های باستان شناسی با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در ملک یاد شده شروع و تا کنون ادامه دارد توضیح داد: در کنار بقایای معماری نمایان شده سازه های معماری مربوط به سیستم آبرسانی و فاضلاب شهری مربوط به دوره سلجوقی کشف شد.

این باستان شناس با اشاره به اینکه تا کنون مقادیری سفال های سالم از جمله کوزه ها، گلدان ها، مهره های تزئینی سفال های لعابدار و درپوش هایی نیز کشف شده است ، از مهمترین کشفیات این کاوش را کشف دو قطعه سفال که احتمالا دارای خط هستند خاطرنشان کرد.

به گفته سعادتی، از مناطق دیگر کاوش نیز بخشی از آجر فرش های دوره سلجوقی کشف شد که پی گردی آنها ادامه دارد ولی متاسفانه بخش زیادی از آنها از بین رفته است.

این باستان شناس اضافه نمود: شهر باستانی ری مانند سایر شهرهای باستانی از سه بخش کهندژ، شهرستان و ربض تشکیل شده است؛ منطقه کهندژ که به بخش دژ رشکان اطلاق می گردد و از آنجا تا محدوده ارگ سلجوقی به عنوان شارستان شناخته می گردد و محدوده ربض بیرون از آن را تشکیل می داده است.

او توضیح داد: محل این کاوش در محدوده ربض یا حومه شهر باستانی ری قرار گرفته است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 11 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 136

به "کشف سیستم آبرسانی و فاضلاب شهری دوره سلجوقی در شهر ری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سیستم آبرسانی و فاضلاب شهری دوره سلجوقی در شهر ری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید