انتها فصل سوم آنالیز و تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت با شناسایی 260 اثر و محوطه تاریخی

به گزارش کانلاین، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، حمید فدایی امروز 28 مهرماه 1399 اظهار کرد: خوشبختانه با مجوزی که توسط پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شد، پیروز به تکمیل آنالیز های باستان شناسی و شناسایی آثار به جامانده در محدوده حرایم تخت جمشید در وسعتی بالغ بر 85هزار هکتار شدیم.

انتها فصل سوم آنالیز و تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت با شناسایی 260 اثر و محوطه تاریخی

او نتایج این اقدامات را در راستای تکمیل اطلاعات نقشه باستان شناسی این منطقه دانست و گفت: آنالیز های باستان شناسی منطقه تخت جمشید در حدود هفتاد سال قبل توسط لوئیس واندنبرگ آغاز و در دهه های بعد توسط ویلیام سامنر، دکتر عباس علیزاده، رمی بوشالا و دکتر علی اسدی دنبال شده است.

او اضافه کرد: اگرچه در طول سال ها آنالیز، محوطه های فراوانی مورد شناسایی و مطالعه و گاه نگاری قرارگرفته است، اما تکمیل این آنالیز ها و از جمله بازنگری محوطه های آنالیز شده پیشین، از سال 1396 تا به امروز طی سه فصل آنالیز باستان شناسی در محدوده حرایم تخت جمشید به سرپرستی آقای وحید بارانی و همکاری دیگر اعضای باستان شناس و مستند نگاری پایگاه انجام شده است.

فدایی توضیح داد: امید می رود طی چند ماه آینده بتوانیم با پیاده سازی تمامی اطلاعات آنالیز های اجرا شده از گذشته تا به امروز، به نقشه جامع و یکپارچه باستان شناسی منطقه دست یابیم.

او ادامه داد: چنین نقشه ای می تواند توالی گاه نگاری منطقه را به ما ارائه دهد که به ویژه در شناخت تاریخی دشت مرودشت حائز اهمیت فراوانی است و همچنین باوجود چنین نقشه ای می توان مدیریت بهتری بر روی حفاظت از محوطه های تاریخی به ویژه در ارتباط با اجرای طرح های زیرساختی و توسعه ای در منطقه اعمال کرد.

سرپرست آنالیز تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت گفت: فصل سوم آنالیز و شناسایی دشت مرودشت به منظور تهیه نقشه باستان شناسی شهرستان دربرگیرنده حریم درجه سه مجموعه جهانی تخت جمشید و شهرستان مرودشت است.

وحید بارانی ادامه داد: این آنالیز که از تاریخ 25 تیرماه امسال آغاز و تا خاتمه شهریورماه ادامه داشت و نتایج و دستاوردهای آن در قالب گزارش نهایی آنالیز، به پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ارائه خواهد شد.

او از شناسایی 260 اثر و محوطه تاریخی در نقاط مختلف شهرستان مرودشت اطلاع داد و بیان نمود: در فصل جاری 260 محوطه شناسایی شد که در این فصل، آنالیز ها بیشتر دامنه غربی کوه حسین، کوه میان قلعه، استخر، کوه ایوب، کوه مجدآباد و دشت های ابرج و رامجرد را در برگرفته است.

سرپرست آنالیز و تهیه نقشه باستان شناسی با تأکید بر به کارگیری اطلاعات به دست آمده در شناخت بهتر و بیشتر آثار تاریخی، بیان نمود: با توجه به پراکنش نسبتاً فراوان محوطه های باستانی در دشت مرودشت، با تهیه نقشه های GIS و نیز پیوست این نقشه ها با یکدیگر می توان اقدام به تهیه یک نقشه منسجم باستان شناسی کرد که در نتیجه به شناخت بهتر و بیشتر الگوهای استقراری در این ناحیه منجر می گردد.

بارانی در رابطه با پراکنش آثار تاریخی در دامنه کوه ها گفت: بیشترین تپه ها و محوطه های باستانی در دامنه کوه به شکل استقرارگاه های موقت کوچ نشینی و تک دوره ای و در دشت به شکل تپه های عظیم و کم ارتفاع واقع شده است که توالی فرهنگی از دوره نوسنگی تا دوران اسلامی را شامل می گردد.

او ادامه داد: بیشترین گستردگی آثار این فصل مربوط به مناطق کوهستانی است که در این میان از جمله مهم ترین آن ها غارها و پناهگاه های صخره ای از دوره پارینه سنگی تا دوران تاریخی هستند که در کوه های مجدآباد، کوه حسین و کوه ایوب و گلدشت علیا گسترده شده اند.

بارانی اظهار کرد: در همین فصل از آنالیز در دامنه کوه ها آثاری از استودان ها و گورستان هایی از دوران صفویه تا دوران معاصر مربوط به کوچ نشینان و عشایر منطقه شناسایی گشت و بیشترین آثار نقوش صخره ای در دامنه باختری کوه ایوب بنام سینه کوه قرار گرفته است که این نقوش صخره ای توالی فرهنگی از دوران مس سنگ تا دوران اسلامی را در بر می گیرد.

منبع: گردشبان
انتشار: 16 آذر 1399 بروزرسانی: 16 آذر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1296

به "انتها فصل سوم آنالیز و تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت با شناسایی 260 اثر و محوطه تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتها فصل سوم آنالیز و تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت با شناسایی 260 اثر و محوطه تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید