لنزهایی که 20 برابر باریک تر از موی انسان هستند!

به گزارش کانلاین، پژوهشگران آمریکایی، نوعی لنز برای دوربین تلفن همراه ابداع کرده اند که ضخامت آنها 20 برابر کمتر از موی انسان است.

لنزهایی که 20 برابر باریک تر از موی انسان هستند!

به گزارش کانلاین و به نقل از ساینمگ، موج جدید تلفن های همراه که بازار را به سلطه خود درآورده اند، دوربین هایی با قابلیت های باورنکردنی دارند و می توانند تصاویری با کیفیت فوق العاده ارائه دهند. تنها موردی که همیشه کاربران از آن اظهار نارضایتی کرده اند، لنز ضخیم دوربین پشت تلفن همراه است که روی صفحه ای شیشه ای قرار می گیرد و ظاهر زیبای تلفن همراه را از بین می برد.

پژوهشگران مهندسی الکترونیک و رایانه دانشگاه یوتا(UofU) در آمریکا، نوع جدیدی از لنزهای نوری را ابداع کرده اند که بسیار باریک تر و سبک تر از لنزهای معمولی تلفن های همراه است و قابلیت تصویربرداری در شب را نیز دارد. این لنزها در صورت موفقیت، تحول چشمگیری در تلفن های همراه ایجاد خواهند کرد و حتی این قابلیت را خواهند داشت تا در پهپادها و دوربین های دید در شب به کار بروند و به سربازان در ماموریت های شبانه کمک کنند.

راجش منون(Rajesh Menon)، استادیار مهندسی برق و رایانه دانشگاه یوتا گفت: ضخامت لنزهای معمولی که در تلفن های همراه به کار می روند، چند میلی متر است اما ضخامت این لنزهای جدید فقط به چند میکرون می رسد و از لنزهای معمولی، بسیار باریک تر است.

وی افزود: لنزهای ما، 100 برابر روشن تر و هزار برابر باریک تر از لنزهای معمولی هستند و در عین حال، به خوبی لنزهای معمولی کار می کنند.

لنزهای معمولی، نور منعکس شده از اجسام را می گیرند و آن را پیش از رسیدن به حسگر دوربین، منحرف می کنند تا یک تصویر دیجیتالی را شکل دهند اما این لنزهای جدید، ریزساختارهای بسکمک دارند که می توانند نور را در جهت درست روی حسگر منحرف کنند. این گروه پژوهشی، یک فرآیند ساخت را با نوعی پلیمر جدید ارائه داده اند که با الگوریتم هایی همراه است. این الگوریتم ها می توانند هندسه ریزساختارها را محاسبه کنند.

منون ادامه داد: می توان این ریزساختارها را مانند پیکسل های بسیار کوچکی از یک لنز تصور کرد. ریزساختارها لنز نیستند اما می توانند با همکاری یکدیگر، عملکرد یک لنز را داشته باشند. این لنزهای جدید، صاف و 20 برابر باریک تر از موی انسان هستند و می توانند قابلیت دیدن اجسام در شب را فراهم کنند. علاوه بر کاربردهای مطرح شده، قیمت مناسب لنزها نیز یک موضوع مهم است. طراحی لنزها می تواند امکان ساخت آنها را از موادی مانند پلاستیک نیز فراهم کند و در نتیجه، هزینه ساخت را کاهش دهد.

این پژوهش، در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 450

به "لنزهایی که 20 برابر باریک تر از موی انسان هستند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لنزهایی که 20 برابر باریک تر از موی انسان هستند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید